Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Számoltam menet közben, 50 m hosszat feltételezve 2% 0,8 cosfivel...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


GabSz

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem felétek.
Adott egy '70-es években épült ház, régi fadobozos villanyórával és 3 fázissal.
Hívtunk villanyszerelőt, hogy újítsa fel az egész villamos hálózatot, így a villanyórától a lakáselosztóig, illetve onnan a többi helyiségbe réz vezeték megy.

A szerelő a FI relét úgy kötötte be, hogy a 3 fázis és a nulla(?) (Kék vezeték) megy a FI relébe, földelőszondából (amit a lakáselosztó alatt vert le a földbe) pedig a föld sínre megy a vezeték. A villanyórától csak 4 vezeték jön. (3 fázis és nulla; vagy PEN?)
Valaki azt mondja, hogy jó így, valaki azt, hogy az órától jövő kék vezeték az a PEN és szét kellett volna szedni N re és PE-re a lakáselosztóban.

Mi az igazság? Még nincs kész a felújítása a háznak, de inkább most derüljön ki valami hiba, mint költözés után.

Köszönöm a segítséget!

Sztrogoff

"és nulla; vagy PEN"
Hát pont ez a választóvonal. Azaz, milyen érintésvédelem alkalmazandó a körzetben? Ezt a szolgáltató határozza meg. PEN csak nullázás (TN rendszer) esetén van. TN esetén valóban "szét kellett volna szedni N re és PE-re" valahol. Védőföldelés (TT rendszer) esetén meg nincs a nulla- és a védővezető között összeköttetés.

faxelektro

Olyan lakatfogót vásárolnék mivel 30mA-körüli szivárgó áramot tudnék mérni a földelésen. Találtam egy SONEL CNP -200 de ezzel csak 200mA a minimális áramerősség  ami mérhető.


GabSz

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. február 21., 09:08:28 DÉLELŐTT
"és nulla; vagy PEN"
Hát pont ez a választóvonal. Azaz, milyen érintésvédelem alkalmazandó a körzetben? Ezt a szolgáltató határozza meg. PEN csak nullázás (TN rendszer) esetén van. TN esetén valóban "szét kellett volna szedni N re és PE-re" valahol. Védőföldelés (TT rendszer) esetén meg nincs a nulla- és a védővezető között összeköttetés.

Kedves Sztrogoff!
Nagyon köszönöm a választ, viszont újabb kérdések jutottak eszembe.
Mi van abban az esetben, ha például a szolgáltató nullázásos érintésvédelmet ír elő, de a fent említett védőföldeléses rendszer lett kiépítve? Vagy fordított esetben, ha a szolgáltató védőföldeléses rendszert határoz meg, de nullázásosat valósít meg a szerelő. Nekem ebből lehet problémám? Vagy a rendszer nem fog jól működni? (Kondenz kazán...stb.) És egyáltalán: laikusként azt honnan tudom meg, hogy az EON mit ír elő? Valahol utána tudok nézni?

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. február 22., 00:29:01 DÉLELŐTT
https://uni-t.hu/termekek/unit_ut210e_digitalis_lakatfogo_acdc_aram_es_feszultseg_true_rms-p126/
https://www.hestore.hu/prod_10036008.html

Szia!
szerintem meg a gyártó szerint is mmásképpen van .
ime;
AC Current: 2A/20A/100A(±(2.5%+5))
DC Current: 2A/20A/100A(±(2%+3))
AC Voltage: 2V/20V/200V/600V(±(1%+3))
DC Voltage: 200mV/2V/20V/200V/600V(±(0.7%+3))
Resistance: 200Ω/2KΩ/20KΩ/200KΩ/2MΩ/20MΩ(±(1%+2))
Capacitance: 2nF/20nF/200nF/2μF/20μF/200μF/2mF/20mF(±(4%+5))
Frequency: 10Hz-10MHz(±(0.5%+3))
Temperature: -40-1000℃(±(2.5%+3))
Max. Display: 2000

A 2A méréshatár  1,999 megjelenésű azaz a felbontás 1mA ! persze ez igy a pontosság miatt nem igaz ,de a 10mA azért biztos lehet .
mindkét áramiránnyal meg kell nézni !

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. február 22., 00:29:01 DÉLELŐTT
https://uni-t.hu/termekek/unit_ut210e_digitalis_lakatfogo_acdc_aram_es_feszultseg_true_rms-p126/
https://www.hestore.hu/prod_10036008.html
Szia!
Az előbb elnéztem a tipust.
A sonelhez ezt irják;
AC current measurement up to 200 A.
high resolution (0,1 mA),
three measuring ranges: 200 mA, 2 A, 200 A.
Azaz 0,1ma a felbontás !--Persze a pontosságmiatt ez nem tartható de az 5mA feletti igen.
S ha flexibilis a vezeték 1-2 menetet rá lehet tekerni a fogó részére.

faxelektro

Arra gondoltam én is hogy a 2A méréshatárba bele fér-e a 10-30mAmper ?

Atis57

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. február 22., 17:52:59 DÉLUTÁN
Arra gondoltam én is hogy a 2A méréshatárba bele fér-e a 10-30mAmper ?

Szia!
Igen  ! A 10mA már pontosnak is elfogadható.
Szintén mindkét irányban ! DC összetevők.