Legutóbbi hozzászólások

#11
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 09:09:20 DÉLELŐTT
Miként Fecó írta feljebb, 60 °C és a tényező 0,5
#12
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Byom - Tegnap - 08:50:12 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum Tegnap - 08:29:01 DÉLELŐTTFentiekből következőleg 70 °C környezeti hőmérsékletre azért nincs csökkentő tényező, mert akkor már a PVC szigetelés elérte megengedett maximális hőmérsékletét terhelés nélkül is.

Sajnos több olyan példa kering az Interneten, amikor a legkisebb szorzótényezőt használják arra a környezeti hőmérsékletre is, ami a táblázatban már nem megtalálható.

A megadott XLPE mintapélda egyébként helyes?

A PVC esetén mekkora a legutolsó környezeti hőmérséklet és szorzó, ami még a táblázatban elérhető?

 
#13
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 08:47:43 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Byom Dátum Tegnap - 08:04:25 DÉLELŐTTCsökkentési szorzók:
- 2 kábel párhuzamos fektetése miatt : x0,57
- védőcsőben (külső falon) miatt :     x0,9
- üzemi hőmérséklet +70 °C miatt :     x0,91
Az utolsó bajusznál tehát van valami prücök, mivel minden terhelhetőségi adat olyan, hogy azzal a szigetelés eléri maximálisan megengedett hőmérsékletét, ami PVC-nél 70 °C.

A középső bajusznál is van prücök, mivel a mostani szabvány nem szorzótényezőkkel operál, hanem rengeteg elhelyezési körülményt definiál és ezekre határozza meg a terhelhetőséget. Így szorzótényezőnek nincs értelme, mert mit is szorzunk azzal? Nincs "alap" terhelhetőség.

Az első bajusznál az a gond, hogy két kábel, vagy két áramkör, vagy két köpenyes vezeték esetén 5 sor van egy táblázatban, különféle elhelyezésekre, és a szorzótényező 0,8-0,85 között változik, így kérdés, a 0,57 honnan származik.
#14
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 08:29:01 DÉLELŐTT
Szerintem itt prücök került a gondolatmenetbe.
A PVC szigetelőanyagú vezetékek szigetelésére 70 °C a megengedett. Ez magában még nem jó semmire. A megadott terhelhetőség a ma érvényes szabványban 30 °C környezeti hőmérsékletre van értelmezve, mely 30 °C környezeti hőmérsékletnél a megadott terhelhetőség igénybevételével megy fel a szigetelés hőmérséklete max 70 °C-ra. És ha a környezeti hőmérséklet magasabb, mint 30 °C, akkor lehet/kell alkalmazni a csökkentő tényezőket, melyekkel beszorozva a 30 °C környezeti hőmérsékletre vonatkozó terhelhetőséget, megkapjuk azt, hogy az adott magasabb környezeti hőmérsékleten mely árammal terhelve éri el a szigetelés a 70 °C hőmérsékletet.

Fentiekből következőleg 70 °C környezeti hőmérsékletre azért nincs csökkentő tényező, mert akkor már a PVC szigetelés elérte megengedett maximális hőmérsékletét terhelés nélkül is.

A szabványban levő (egyik, a sok hasonlóból) táblázat fejlécét mellékelem, amely rövidebben ugyanezt mondja, hátha túlságosan elbonyolítottam.
#15
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Byom - Tegnap - 08:09:58 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum Tegnap - 07:43:02 DÉLELŐTTAz üzemi hőmérsékletnél ugye a környezeti hőmérsékletre gondoltál?

Igen, sajnos a mintapélda is így hivatkozott rá.
#16
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Byom - Tegnap - 08:04:25 DÉLELŐTT
Amit találtam mintapéldát azt írja, hogy:

Kábel (XLPE) In = 55A

Csökkentési szorzók:

- 2 kábel párhuzamos fektetése miatt : x0,57
- védőcsőben (külső falon) miatt :     x0,9
- üzemi hőmérséklet +70 °C miatt :     x0,91

I = 55 (In) * 0,57 * 0,9 * 0,91 => 25,675 A

Ennek a mintájára keresem a már leírt esetekben a szorzótényezőket (ezeket neveztem el a, b, c-nek).
#17
Kérdések - válaszok / Re:Maximális terhelőáram megha...
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 07:43:02 DÉLELŐTT
Ebben az esetben "csökkentési szorzó" csak a környezeti hőmérsékletre értelmezhető, ami XLPE vezeték esetében 0,58. PVC szigetelés esetében, vélhetően mivel annak a 70 C° a megengedett határérték, nem is közölnek adatot csak  60 C°-ig, itt 0,5 a szorzó. Az a b c szorzónak mit értesz? Az üzemi hőmérsékletnél ugye a környezeti hőmérsékletre gondoltál? Mert az XLPE megengedett üzemi hőmérséklete 90 C°lennne.
#18
Kérdések - válaszok / Maximális terhelőáram meghatár...
Utolsó hozzászólás Byom - Tegnap - 05:39:17 DÉLELŐTT
Tisztelt Szakemberek,

egy iskolai feladatban maximális áramot kell meghatározni a vezetőkhöz, de sajnos nincs hozzáférésem a legújabb szabványokhoz (az Interneten található megoldások pedig ellentmondásosak).

Le tudnák írni, hogy az alábbi esetekben a csökkentési szorzók (a*b*c) konkrétan milyen értékeket vennének fel?

- 2 db egyerű kábel (XLPE) párhuzamosan egymás mellett, védőcsőben (külső falon), üzemi hőmérséklet +70 °C.
- 1 db egyerű vezeték (PVC), védőcsőben (külső falon), üzemi hőmérséklet +70 °C.
- 1 db 5 eres vezeték (PVC), védőcsőben (külső falon), üzemi hőmérséklet +70 °C.

Köszönöm.
#19
Kérdések - válaszok / Re:4mm2 feletti Al vezeték köt...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 15., 16:28:29 DÉLUTÁN
"(az armatúra érdekes, mert valami olasz (abban az időben?) ÉV osztály nincs rajta, de van PE bekötési pontja. Vagyis minden lámpa cserélendő kettős szigeteltre.)"

Ha 80-81-ben létesült, akkor vélhetően MSZ 172/1-72 szabvány. Mármint a lámpák érintésvédelme kapcsán.

"Lakásokban, irodákban, vagy hasonló száraz vagy időszakosan nedves helyiségekben felhasználásra kerülő következő készülékeknél a padló anyagától függetlenül nem szükséges érintésvédelmet alkalmazni:

-    a magasan szerelt lámpatest, amely a padlózatról segédeszköz nélkül nem érhető el és a lámpatesttől segédeszköz nélkül elérhető távolságban nincs másik lámpatest vagy földeltnek tekinthető fémtárgy."

Szó sincs itt kettős szigetelésről, hanem kijelenti: nem szükséges érintésvédelmet alkalmazni. Márpedig a kettős szigetelés, az érinmtésvédelmi mód és osztály.

Nem keverendő az előírás a későbbi MSZ 172/1-1986 által előírt:

"Minden erősáramú villamos berendezésben ki kell alakítani a védővezetős érintésvédelmi módok (3. fejezet) valamelyikét. Ennek azonban nem kell kiterjednie a berendezés azon részeire, amelyek valamely más (a 4. fejezet szerint) érintésvédelmi móddal vannak ellátva."

Szóval itt már csak akkor lehet eltekinteni a védővezetőtől, ha kettős szigetelt érintésvédelmi osztályú a lámpatest. De a létesítéskor hatályos szabvány nem ezt kéri...

#20
Kérdések - válaszok / Re:4mm2 feletti Al vezeték köt...
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. május 15., 11:04:30 DÉLELŐTT
Én már cseréltem összeolvadt WAGO-t is!Már az MSZ 1600/1:1977 szabvány 7.7szakasza előírta,hogy "A vezetékkötéseket és a leágazási kötéseket összekötő szerelvénnyel,forrasztással(ma már nem),vagy sajtolással szabad készíteni. A kötések a vezetékek mechanikai és villamos tulajdonságaival gyakorlatilag egyenértékűek legyenek!"A régi fekete szigszalagos kötések vezetékvégeit úgyis le kell vágnod,mert koszos!Az külön öröm,ha rövid a vezetéked az új kötéshez!