A felülvizsgálatok során a minősítések kérdései

Indította Novill, 2018. január 11., 20:11:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Vannak esetek amikor egy jogszabály ki jön és rá évekre jön egy újabb jogszabály ki  abban  vagy hasonló témában.  Az újabb jogszabály eltörli az előzőt, vagy bizonyos pontját, vagyis nem hatályossá válik.  Van olyan eset is amikor mindkét vagy több jogszabály is érvényben marad,ellentmondások merülhetnek fel. Na ekkor merülnek fel gondok általában. Felmerülhet a kérdés, hogy jogilag boncolgatva a jogszabályt helyes döntést hoztak-e a jogszabály alkotok. Vagy az erősebb elv alkalmazása történik. Az egyértelmű szabályozás segíti a tisztességes gazdasági szakmai munkavégzést, ahol pedig utólag jogi és szakmai  magyarázkodás történik az erősen vitatható.

S/K

Elérhető magasságban (1,6 méter) oldalfalon kétkaros falikar izzók nélkül. Búra nincs, régi réz falikarok E27 foglalattal.
Minősítése? Érintésvédelmi felülvizsgálat keretében.

nyaki

Üdv!
A falikarok, asztali lámpák egy külön állatfajt képviselnek a lámpatestek között és olyan engedmények is vonatkozhatnak rá, amelyek az egyéb világítástechnikai vagy erősáramú berendezésekben nem megengedett, mint pl. a fémtestüket nem kötelező az érintésvédelembe bevonni. Általában kettősszigetelten szerelik, aminek látható nyoma van a lámpatesten feltéve, hogy az idők folyamán le nem esett róluk a címke.
A bura az ilyen berendezéseken nem védelmi célt, hanem esztétikumot szolgál, ezért annak hiánya nem kizáró ok csakúgy, mint ha nincs benne a fényforrás sem. Ez mind a felhasználó felelőssége. Te annyit tehetsz, hogy többek között az ilyen jellegű lámpatestekre vonatkozó szabványokra is hivatkozol, majd szigetelésre levizsgálod, dokumentálod, oszt csókolom. A megbízót pedig szóban tájékoztatod, a fennálló veszélyekről és felajánlod neki az ÁVK mielőbbi felszerelését, csakhogy a Te lelked is megnyugodjon.

Patics

Idézetet írta: nyaki Dátum 2019. január 27., 00:13:24 DÉLELŐTT
Beírhatjuk, hogy a létesítés idején megfelelő volt, de most nem megfelelő a minősítés, és közben nem változott semmi, csak egy rendelet lépett életbe.

Ebben nincs semmi probléma szerintem, a rendelet szempontjából. Szigorodtak a feltételek. Ez bárhol előfordulhat.

Pontosabban nem igaz, hogy "nem változott semmi". A rendelet változott. Tavaly jó volt, idén már nem jó.
Ebben a részben én nem látok problémát. Máshol azonban bőven...

Én is csak tátom a számat, a munkahelyemen, ahol már 18 éve én adom az ÉV minősítéseket, mostantól nem megfelelőnek kell értékelnem, amiket egyébként én készítettem 10 éve, akkor még szabályosra. Ergó módosíthatom a meglévő hálózatot az új szabványoknak megfelelően, hogy megfelelő minősítést adhassak.

Sztrogoff

Dehogy kell módosítani - ha nem kell (bár az mindig jobb, mint nem), azaz akkor jó volt. Itt volt róla szó utoljára:
https://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=5864.msg31015#msg31015

Patics

Nem kell módosítani az igaz, de a a minősítésbe "nem megfelelő"-t kell írni. Na, ezt magyarázzam el a főnökömnek. 

Sztrogoff

"A tárgyi villamos berendezés a biztonsági követelmények szempontjából megfelelő állapotú"

Patics

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 01., 08:33:27 DÉLELŐTT
"A tárgyi villamos berendezés a biztonsági követelmények szempontjából megfelelő állapotú"

Szia!  Ezt most nem értem. Hogy lehet megfelelő, ha nem az? Vagy mit értettem félre?

Arról volt szó, hogy a felülvizsgálat idejében meglévő szabványok szerint kell értékelni. És a megjegyzésben odaírni, hogy a létesítéskor megfelelt a sszabványoknak és a következő felújításkor javítandó.

Ezek alapján, most "nem megfelelő" minősítést kell adni és csak a megjegyzésben lehet, hogy "megfelelő volt".

Légyszi, segíts, mi alapján, melyik szabványszöveg alapján adhatok megfelelő minősítést?


sanyika

 Az elvégzett mérések és vizsgálatok alapján a villamos berendezés megfelel a biztonsági követelményeknek, így üzemeltethető.
A vizsgálatok:
- az MSZ EN 60364 szabványsorozat érvénybe lépése után létesített berendezés(része)knél e szabványsorozat alapján történt,
- az ezt megelőzően létesített berendezés(része)knél a létesítés idején érvényes korábbi szabványok figyelembevételével  MSZ 172 szabványsorozat alapján történt."

A tárgyi villamos berendezés a biztonsági követelmények szempontjából- 40/2017.(XII.04) NGM rendelet  1. mellékletének 1.1.2. pontja
                                             MEGFELELŐ
   a vizsgálat időpontján érvényes műszaki követelmények szerinti kialakítás legkésőbb a következő felújítás esetén esedékes.