Segítséget kérnék mint nagyon kezdõ villanyszerelõ.

Indította gaga, 2011. október 31., 20:15:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gaga

Helyzetem az, hogy nagyon kezdõ vagyok a villanyszerelõi szakma terén. Szereztem egy OKj-s bizonyítványt róla, de sajnos amit sejtettem, hogy nem igazán tanítottak meg velünk nagyon sok mindent, az be is igazolódik. Villanyszerkõk mellett vagyok, földkábeles és hagyományos tetõbekötéseket csinálnak, amihez én "asszisztálok". A kérdéseim elõször is arra irányulnak, hogy mik és hogyan nevezik magyarul meg akárhogy máshogyan (pld.: futurik kupak, csõ???) azokat a munkához szükséges dolgokat, kellékeket, felhasználandó anyagokat amik ezekhez a munkafolyamatokhoz kellenek? Tudom nagyon durván hangzik, de egyszerûen nem tudom, hogy mik kellenek ezekhez a munkafolyamtokhoz. Ha valaki válaszol, akkor legyetek szívesek ne szörnyülködéseket, meg ájuldozásokat ifjatok, mert tisztába vagyok vele, hogy ez nagyon ciki és gáz és nagyon nagy probléma, hanem ha tudnátok akkor tanácsot vagy segítséget várnék. Azért annyira nem vagyok úgymond "hülye", hogy földkábelezésnél mi micsoda, de a speciális neveiket nem tudom az anyagoknak meg a szerszámoknak, és, hogy ha kérik, mert kell a munkafolyamathoz én meg azt sem tudom, hogy mi lehet az, általában elég kellemetlen alázásba megy át a dolog, akár mások elõtt is.  Sokszor már a kellemetlen helyzet miatti zavaromba is tévesztek, sokszor már olyan dolgokban is, amin már én is el csodálkozok. :(  A szekrény bekötésrõl amit eddig én szintén csak figyeltem, már ne is beszéljünk. Ilyet, de még ehhez hasonlót sem csináltunk a nevezetes tanfolyamon. Sajnos az a baj, hogy napról, napra nem, hogy "okosabbnak", hanem egyre hülyébbnek érzem magam, az, hogy már semmilyen mozdulatom nem jó nekik (pld. csõvitel stb.) még rádob egy lapáttal. Nem nagyon értem ezt az egészet.  :-[ Szóval nem panaszkodni akarok itt, hanem a szóban forgó témában kérnék egy kis támpontot, segítséget. Elõre is köszönöm!

szmihaly

Szia, errõl az OKj-s bizonyítványról írhattál volna egy konkrétumot is. Esetleg átképzésen szerezted? Meg milyet?:általános,épületvillamossági,erõsáramú,hálózatszerelõi.stb. Mert ha átképzésen végezted,akkor esetleg egy email cím ellenébe eltudom küldeni a 3 év villanyszerelõi szakma ismeretek tankönyvet PDF formátumba.Átképzésen csak nagyvonalakban tanítják a szakmát,úgy vannak vele hogy az életben majd meg tanulod ha tudod.

Fecó

Most már minden villanyszerelõ (mert már nem villamos-hálózat szerelõt, erõsáramú berendezés szerelõt, stb.-t képeznek) OKJ-s bizonyítványt kap, független attól hogy 5 évet tanult iskolában, vagy elvégzett egy 9 hónapos gyorstalpalót. Az iskolai képzés jelenleg egy 9-10 osztályból, és 3 év szakirányú képzésbõl áll, ez összesen 5 év. Most változik, saját tapasztalataim is vannak 2 tanuló személyében, akiknek gyakorlati képzõhely vagyunk. Nem megbántani akarok senkit, de elméleti tudás gyakorlatilag nulla, nyilván nem egy ember hibája. Könyvet nem kapnak, 2 év alatt 17 oldalt írtak a szakmai ismeret füzetbe. Gyakorlati héten próbálom meg fejükbe verni legalább a legalapvetõbb dolgokat, de hiányoznak az alapok, teljesen az elejérõl kell kezdeni. Ráadásul jön az iskolás hét, és olyan mintha visszafejlõdnének ezalatt. Te legalább eljutottál idáig, hogy kérdezz, ez arra vall hogy akarsz valamit, ez indulásnak jó. De neten keresztül, egy fórumon pár szóban leírni egy munkafolyamatot, és megértetni, nem biztos hogy lehet. Az nem elég, hogy ismered a "csövet" (egyébként 2" (colos) tûzi-horganyzott vascsõ, egyszerûen villanyszerelõi körökben "tetõtartó-csõ") de ezenkívül értened is kellene, hogy miért kell bizonyos hosszúságban a falba rögzíteni, hány bilincsel, milyen távolságban a bilincseket egymástól, ha a tetõ fölé 1 m magasságtól jobban kilóg mit kell vele csinálni, és mi az esõvédõ lemez, milyen fajtái vannak, és pontosan hogyan is kellene beépíteni stb...
Egy munkahelyen egymásra vagytok utalva, és meg kell értenetek egymást. A kollégáidnak meg kell érteni, illetve tudomásul kell venni (sajnos) hogy az iskolai évek alatt az OKJ-s papíron kívül mást nem szereztél. Emiatt nekik mindent el kell magyarázni, gyakorlatilag nekik kell megtanítani mindent! Viszont vannak olyan emberek, akiknek egyszerûen nem oktatói hajlamúak, nem tudnak magyarázva szerelni, részletesen mindenrõl beszámolni, akár idejük sincs, de lehet türelmük se. Mivel nem ismerlek, nem tudom milyen "stílusod" van a munkahelyen, de bizonyos esetekben ez is akadály lehet. Elsõ lépésben meg kell értesd velük, hogy szeretnéd megtanulni ezt az egészet, és nekik is úgy lehetsz a hasznukra, és úgy tudtok együtt dolgozni, ha késve is, de elsajátítod a szükséges ismereteket. Figyelj oda Õk hogy csinálják, ha nem világos valami kérdezd meg. Sajnos itt is kétesélyes a dolog. Elõfordulhat hogy rád se bagóznak, Õket sem érdekli mi lesz belõled vagy veled, vagy Õk maguk sem tudják mit-miért csinálnak, csak ezt mondták nekik, hogy így kell csinálni. Tételezzük fel, hogy bennük mégis megvan a tudás és a segíteni akarás, meg persze pár mondatot ki tudsz csikarni belõlük. Figyelj minden mozdulatra, jegyezd meg amit mondanak, próbáld megérteni logikusan, mi-miért történik. Saját magamról tudom, milyen kiábrándító, ha már elmagyarázok valamit kétszer, meg is mutatom, és harmadjára ismét megkérdezik! Nagyon fontos, hogy ne csak pusztán "megtanuld" amit csinálsz, hanem értsd is, egyszerûen el tudd magyarázni, melyik munkafolyamatot miért csinálod, mi szükség van rá. Ha megérted ami körülötted zajlik, akkor az valódi tudást jelent! Az általad használt anyagok nevét hiába soroljuk fel, abból nem fogod tudni hogyan kell egy "szekrényt bekötni". Nagyon fontos: ne szégyelld magad, és ne legyen ciki, hogy kijöttél az iskolából, és nem érzed a megfelelõ tudást magadban. Az szégyellje magát, aki úgy akar a szakmában boldogulni, hogy mindebbe bele is törõdik, és elfogadja! A cégetek ha foglalkozik mérõhelyekkel, akkor nyilván van regisztrált szerelõ köztük, neki biztosan megvannak a segédanyagok a tanfolyami vizsgára való felkészülésrõl. Abban is sok dolog van, nem túl vaskos könyv, de egyszerû, kifejezetten a mérõhelyekkel foglalkozik. Az elmondásod alapján fõként ezzel foglalkoztok gondolom. Kérd meg rá, adja kölcsön, a lényeg hogy mindig lássák, érdekel téged is a dolog, és elkötelezett vagy. Amint látni fogják hogy kitartó vagy, odafigyelsz rájuk, megjegyzed amit mondanak, megtörik a jég, minden normális ember segíteni fog. Elsõ körben tehát próbálj meg a kollégákra hagyatkozni a gyakorlati részeket illetõen, a gyakorlatot nem tudod megszerezni netrõl, minden mást legtöbb esetben igen :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, Fecó kolléga! Ez egész egyszerûen elképesztõ, amirõl itt írtatok! Felforr a vérem, amikor ilyeneket hallok és akkor még inkább, mikor a "mai generáció" által végzett melókat látok! Én azokat az iskolákat -bocs, hogy vulgo leszek,de elborult az agyam az olvasottaktól- fingatnám meg, ahol ilyen szintû képzést mernek a gyerkõcök kezébe adni, mindezt !5! év alatt. Hát könyõrgöm, mennyi idõ kell ahhoz, hogy egy ilyen szép szakmát valakinek megtanítsanak, úgy hogy utána, ha nem is totál egyedûl, de bizton kezébe vehesse a szerszámokat? Persze, van egy tanulási görbe, hisz én 20 év gyakorlással a hátam mögött sem merem azt kijelenteni, hogy én biza tutifixen tudok villanyt szerelni,de azért az mindennek a teteje, hogy ezeket a szerencsétleneket úgy engedik ki a nagybetûs ÉLETBE, hogy alapvetõ foglamakkal nincsenek tisztában és azon kollégáknak kell õket szó szerint újraképezni, építeni, akiknek -úgy mellesleg- ú.n. pénzt is keresni kéne, esetleg eltartandó a családjukat, ahol sok esetben õk az egyedüli pénzkeresõk.
Arról a vetületérõl már nem is beszélek, hogy a villamosság nem játék, hogy "há komaam, majd belegyüszsz, ha majd eccer-kéccer mögcsipp,akko fogod tunnyi, ho merre gyün a kakaóú". itt életekkel játszanak azok az oktatók, akik nem hívják fel a figyelet pl a megfelelõ szigetelt cipõ, vagy a gumikesztyû viselésére. Kedves gaga (ha már nem Lady vagy), én õszintén, tiszta szívbõl kívánom neked, hogy kerülj értõ kezek közé, mondjuk egy olyan kvalitású kolléga közelébe, mint pl. Szelei kolléga (akitõl még várunk 1-2 tucat ilyen volt, ilyen lett... fotót), akikben megvan a szaktudás, a szakma szeretete, az elhivatottság és fõként megvan a képességük arra, hogy amolyan jó tanítómester ként ezt át is képesek adni neked, illetve a korosztályod azon tagjainak, akik azért mentek villanyásznak, mert -nem szeretnék fennkölt lenni- ezt a szakmát tisztelik és egyfajta életpályájuknak, a kedvesük, a párjuk utáni 2. szerelmüknek tartják! Fel a fejjel, légy te is olyan profi,mint Lady gaga, még ha nem is leszel Pokerface...  8) :D

Fecó

Kedves Gyurmaúr, nyugalom :) Elfáradt, alulfizetett tanárok, kevés pénz, csekély valódi tanulni akarás, a tanároknál is hiányzó friss szaktudás, a gyenge vizsgarendszer, a megfelelõ gyakorlati helyek hiánya, régi tankönyvek... és még sorolhatnám mi vezetett ide. Egyszer az egyik tanuló megkérdezte, segítenék neki az érintésvédelemmel kapcsolatban. Mondtam "persze" hiszen a segítségkérés is az akarás egyik formája. Természetesen ezt is legelölrõl kellett kezdenem, mert nem tudta mi az a három vezeték a három téglalappal és összekötött véggel. Majd miután eljutottunk oda, hogy beszélnem kellett a szabványokról, és a pontos fogalmakról, megoldásokról, és furcsán nézett rám, és leesett! Õk még nem hallottak a 2364-rõl, de a 60364-rõl végképpen, de a 172-rõl is csak kicsit. Õk még az évtizedes dolgokat tanulják! Na ekkor dilemmába estem. Ha a legfrissebb dolgokat kivesézem vele, hogy naprakész szaktudása legyen, akkor vizsgánál megbukhat, mert nem azt mondja ami a könyvben van? Esetleg összeszólalkozik a tanárával, hogy: "tanár Úr, ez már a múlté, már más van, ez nem érvényes, ez megváltozott, ilyet nem alkalmazunk új szerelésnél!" Sajnos annál a verziónál maradtam, hogy az alapokat átvettük, abból baj nem lehet, de a frissebb dolgokkal nem "terheltem", mert sajnos úgy éreztem több kárt csinálnék mint hasznot, az Õ szemszögébõl nézve.  A vizsgáról meg annyit, hogy láthatod Te is, szegény gaga, ezzel a tudással simán villanyszerelõ lett! Nem bántva Õt ezzel, ne Õ szégyellje magát! Nagyon nagy lemaradást kell neki pótolni, és isten adja hogy megértõ és jó szakemberek között legyen. Az akarás ha megvan benne, és az igény a precíz szakmai munkára, még lepipálhat bármelyikünket, és adja az ég hogy így legyen :)

nova

Nagy igazság van abban amiket írtok, de ha lehetõségünk van akkor próbáljunk meg legalább alap szinten segíteni  gaga kollégának. Végül is mindenki elkezdte valahol és a fórum céljai között is a közös tudás fejlesztése is szerepel  mint cél. Természetesen a gyakorlatot semmi nem pótolhatja, de a kezdõ kollégáknak akik érdeklõdnek a szakma iránt azok feltehetik kérdéseiket amire lehetõségeinkhez képest megpróbálunk válaszolni témakörökre szétbontva. Tudom ez nagy területet fed le, de az új generációnak jó kiindulási alap lehet akár csak olvasva is az eddig leírt tapasztalatok ha érdeklõdnek a szakma iránt. Fecó kolléga is írta, hogy az elejérõl kezdte sok tanuló esetében a magyarázatokat. 

Akár olyan formában is el tudom képzelni, hogy nyitunk külön témákat például az oktatási részben, például a földkábelekkel kapcsolatban, vagy a kábelvég megfelelõ kialakításával kapcsolatban, kábelfej elkészítés. Ezáltal nem folynának össze a különbözõ témák és a késõbb idetévedõ kezdõ villanyszerelõk is hasznos  tudás anyagra lelhetnek itt gyakorlati szempontból. Sajnos az oktatásban sokszor már elavult érvényben nem lévõ dolgokat tanítanak, ezzel is megpróbálhatnánk segíteni ezen.

Szerintetek van értelme ilyenbe belekezdeni?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Értem az elõttem hozzászólok gondolatait, de sajnos a valóság szomorú. Az oktatás nagy üzlet, így szinte mindenre indítanak képzést. A képzésben résztvevõ nem kapja meg azt, ami elvárható lenne. (De van néhány oktatási intézmény, ami színvonalat  tudja még hozni)  A foglalkoztatok is kénytelenek azt nézni, hogy az emberei megtermelik-e azt a pénzt, amibe a vállalkozónak van. Így ha életben akar maradni, csak azt tudja foglalkoztatni, aki nem veszteséget termel neki, sõt boldog, ha azt a pénzt megtermeli, amit kifizet neki. Ezt a helyzetet nem mi teremtettük, hanem ránk erõltették. 

Gaga: szerencsére van munkahelyed ez jó. Remélhetõleg van mûszaki érzéked és akarásod a munkához, mert ez fontos. Az említett munkához próbáld valakitõl elkérni az MSZ 447, MSZ 13207 szabványt, a regisztrált villanyszerelõk kézi könyvét. Ezeket áttanulmányozva sok információhoz fogsz jutni. Természetesen e szabványokon kívül még nagyon sokat át kell tanulmányoznod, de arra van még idõd. Az is jó hogy úgy érzed egyre nehezebb, mert ez által tisztul a kép. Több évtizedes gyakorlat után sem lehet kijelenteni, hogy mindent tudok. Légy türelmes a kollégákhoz, igyekezz megfelelni a követelményeknek. Akkor biztos sikerülni fog és meg fogod szeretni a szakmát.

szmihaly

Gaga!Egy email cím elenébe eltudom küldeni a Novill által említett szabványokat,igaz a 447-es már hatálytalanítva van,de azért érdemes átolvasni.

Novill

Ha jól tudom az MSZ 447:2009 szabvány még érvényben van jelenleg. Legutóbb 2009-ben módosították az MSZ 10900:2009 és az MSZ 1585:2009 szabványokkal együtt.

szmihaly

Bocs,tényleg érvénybe van,kapásból belenéztem az elsõ 447 -s be az 1994-es volt,az van hatálytalanítva. De még hatályba van az 1998 -is, és a 2009-es módosítással együtt.