Kommunális és lakóépületek valamint a kéziszerszámok fogalma

Indította Novill, 2012. április 18., 18:33:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Na urak mivel én nem vagyok villamossági felülvizsgáló de a munka és tûz védelemmel azért foglalkozom. Juvillnak igazat adok a védelem nagyon fontos. Ezt sokan tudjátok akik itt irtok hozzászólásokat. Azért szerintem ciki, hogy egy panel földszintjén ha jól értelmeztem mûködik az üzlet és tûzoltó még nem járt arra vizsgálódni. Meg se senki cirka 16 év alatt. Azon csodálkozom eddig nem gyulladt ki semmi. A szakember lelkiismeretén múlik mert biztos vagyok benne volt már üzemzavar a boltban és a lakásban is. Meg gondolom az áramszolgáltató merõt is cserélt már. Furcsa hogy a ház közös képviselõjének a gondnoknak és a tulajdonosnak pedig hanyagságát hangsúlyozom. Bár ha õ boltot nyit azért ezekrõl tudásának kéne hogy legyen ha s villanyszerelõ tájékoztatta volna. A szabvány nagyon sok anomáliát tartalmaz. Azt már látom. Mert nem lenne népszerû ennyire a téma. Mindenesetre a rendszere úgy kíváncsi lennék, hogy élõbe. Mert ott is bibi van, hogy senki se ül le és nem tisztázza a dolgokat. De szerintem 6 év az hosszú idõ. Mért nem lehet évente mint ahogy a lakóházaknál akarják bevezetni? A Klészel takarózik majd a tulajdonos is ha rájön, hogy az õ hibájából mondjuk 6-an meghaltak mert leéget a kóceráj? És a vizsgálat biztosra kideríti, hogy elektromos zárlat és szerintem azt is,hogy pontosan hol. Ezt minél többször kéne ellenõrizni. A másik fõ baj ha meg is csinálja a vizsgálatot a felülvizsgáló ki kötelezi arra a tulajdonost, hogy a hibákat kijavítsa. Szerintem senki. De kíváncsi lennék 16 évig, hogy lavírozót el a tulaj így.

Steve82

Kedves kollégák!
A napokban felkértek egy 16 lakásos társasház felülvizsgálatainak elvégzésére.elõzõ vizsgálati papír semmi,nem is volt. 8lakó szeretné elvégeztetni a lakásban a felülvizsgálatot,a másik 8 lakó azzal érvel,hogy a többi társasházakban nem is hallottak még ilyen hülyeségrõl.A klészen ,28/2011kivûl valami elõírás ami kötelezné a lakókat?Hallott már valaki olyanról,hogy tûzvédelmi bírságot szabtak ki,mulasztás miatt???A felülvizsgálat természetesen elsõ,nem idõszakos szerelõi.Az panelház 1984.-ben épült.Üdv..

krisz1986

Kedves kolléga!
Ahogy írásodból kiszûrtem 8 db megrendelõ van. Egyszerûbb lenne a közös képviselõvel beszélned ki kifizet téged és esetleg megrendeli a szükséges javításokat is. A közös költség terhére. A közös képviselõ kiszámlázza az ellenõrzést mint a közös költség részét. Elvégre azért fizetnek közös költséget, hogy minden üzemeljen. A közös képviselõvel egy ezres és õ rendelje meg a munkát a ház kaszájából állja. És õ elszámol év végén a lakoknak. De be3 is tudja hajtani tartozás címen. Egész pontosan közös költség tartozás címén, ami fél év után árverezést jelent. És ha nagyon rájuk akarsz ijeszteni, javaslom, hogy említsed meg azt, hogy az ellen, aki a vizsgálatot nem végzi el szabálysértési eljárás fog indulni veszélyeztetés mist. A rendeletet ne kérdezd, de megkeresem, ha lesz idõm. Mennyi idõ van még a vizsgálatig?

Steve82

Kedves kolléga!
8 lakásban elvégeztem a mérési felülvizsgálatokat+villámvédelem,a közös képviselõ az anyagiakat a lakókra terheli nem akarja a közös kasszából,a másik 8 lakó ellenkezik a vizsgálattól,ha nem engednek be a lakásba úgy bizony nehézkes elvégezni a mûszeres mérést.8ból 6 lakásnál óránál B32A kismegszakító ,lakás elosztóknál 3db DoII olv.betétek szépen 1mm2 vezetékkel megpatkolva,a tulaj tudomása nélkül...szép..

Fecó

Az ingatlankezelõ feladata:

8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet
23. § (1) Az ingatlankezelõ gondoskodik az épület érintésvédelmi rendszerének a
- rendszeres ellenõrzésérõl,
- karbantartásáról,
- szükség szerinti javításáról.

A lakástulajdonos kötelessége:

8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet

26. § (1) A fogyasztó köteles az ingatlankezelõnek az érintésvédelem szerelıi ellenõrzését, illetve szabványossági
felülvizsgálatát végzõ megbízottját bérleményébe beengedni, annak tevékenységét elõsegíteni és a bérleményben használt
villamos fogyasztóberendezéseket a felülvizsgálónak megmutatni.

A felülvizsgálat nem úri huncutság, és nem egy szorgalmi feladat, vagy választható, megszavazható lehetõség. Törvényben meghatározott kötelezettség. Mind az ingatlankezelõ, mind a lakástulajdonosok felelõssége. Aki nem enged be, azokat jegyzõkönyvben rögzíteni, és felhívni a figyelmüket hogy törvényt szegnek, egy esetleges tûz, vagy baleset esetén, mely visszavezethetõ a felülvizsgálat megtagadására , felelõsségre vonhatóak lesznek, akár anyagilag is, akár büntetõjogilag is. Nem fenyegetõzni kell, azt nem szabad, de fel kell hívni a figyelmüket a várható veszélyekre.

szabi75

Olvasgatva az itteni hozzászólásokat, olyan kérdésem lenne, hogy adott egy üzletház, aminek alagsorában raktárak, gépészeti berendezések vannak, földszintjén egy élelmiszerbolt, 1. emeleten üzlethelyiségek (kozmetika, szám.tech bolt, presszó, ruházat üzletek, 2. emeleten konferenciaterem, irodahelyiségek, konyha. Az egész egy kb 400 m2-es alapterületen fekszik. Szerintetek hány évente kell érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot végezni? 3 vagy 6? Ha a KLÉSZ-t nézem, akkor 6. Ha azt, hogy munkahely, akkor pedig 3.
Másik: egy szimpla üzlethelyiség (bármilyen jellegű) hova tartozik?
Érdekes dolgok ezek!

JUVILL



Szabi75!

A 8/1981 IPM rendelettel kiadott KLÉSZ I. fejezet 2§ azt mondja ki, hogy az üzlet kommunális épület.
Ezeknél az épületeknél időszakos érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot nem kell végezni, csak 6 évente szelői ellenőrzést.
Szerelői ellenőrzés viszont csak akkor elegendő, ha ennek megkezdésekor rendelkezésre áll egy korábbi (például üzembehelyezéskori) érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat minősítő irata.

"Egy szimpla üzlethelyiség" a KLÉSZ I. fejezet 2.§ 2(b) pontja szerint kommunális épület besorolásba tartozik.

szabi75

Köszi a választ. Utánaérdeklődtem a tulajnál a dolognak és azt a választ kaptam, hogy az épület 2002-ben épült, akkor csak egy kivitelezői nyilatkozat készült róla. Azóta 3 évente megcsinálták neki az érintésvédelmi felülvizsgálatot, tavaly pedig - mivel akkor járt le a 9 év, amit az akkor érvényben lévő OTSZ írt elő - megcsináltatták a tűzvédelmi felülvizsgálatot is. Az utoljára készült ÉV minősítő irat szerint most novemberben járna le a jegyzőkönyv esedékessége. Elég kusza helyzet.

Safety

Szerintem teljesen egyértelmű a helyzet! JUVILL mindent tökéletesen leírt amire szükség van. Amennyiben kézzelfoghatóan rendelkezésre áll az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat előző dokumentuma, úgy 6 évente kell szerelői ellenőrzést végezni akkor is ha az előző felülvizsgálatban 3 év van megadva, ugyanis felülvizsgáló nem szabhat meg rövidebb határidőt, mint az érvényben lévő rendelet. Ebben a fórumban ezt már többször tisztáztuk, mint ahogy azt is, hogy már nincs olyan kitétele a rendeletnek hogy "munkahely". A 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A §. d. pontja így fogalmaz: "egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal". A munkahely kifejezést még az MSZ 172-1:1986 szabvány használta, de ez már (sajnos) a múlté.

Asztalos

Mindenkit üdvözlök!

Nagyon hasznosak az itt olvasható bejegyzések, köszönöm.

Nekem a munkahelyen lévő konyhai elektromos eszközökkel kapcsolatban lenne kérdésem.
Elvileg irodaépületről van szó, szellemi munkát végeznek az ott dolgozózok. Vannak étkező helyiségek, ahol vannak vízforralók, kávéfőzők, mikrohullámú sütők, van hűtőgép, italautomata.
A fentiek a KLÉSZ hatálya alá tartoznak, így a 6 évenkénti szerelői ellenőrzés vonatkozik rá . A vita azon van, hogy az újonan megvásárolt eszközt is ellenőriztessék-e vagy elegendő csak 6 év múlva?
(anyagi okok miatt a vezetőség "természetesen" az utóbbit erőlteti, mondván, hogy 6 éven belül úgy is leselejtezésre kerül).
Tehát új készüléket csak bemérést követően lehet használni vagy, mivel új, akkor az "úgy is" megfelel az ÉV-i követelményeknek?