Egy csavar alá egy vezeték köthető?

Indította Novill, 2018. március 13., 13:15:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Egy csavar alá egy vezeték köthető? Kérdezi az egyik kolléga melyik szabvány, melyik pontja írja elő?  Ez régi téma a felülvizsgálói jegyzetek is leírták.
A kötés stabilitása miatt biztos, hogy megbízhatóbb , ha egy vezeték van a csavar alatt.

Simon Endre

Ez alapvetően annyira nem igaz, hogy EX-es gyártmányokon belül alkalmazott "egyanyás" horonyszorításos kötéseknek  is egynél több vezetéket kell befogadni, viszont adott helyeken (PE, PEN) ez határozottan tilva van. A dobozokban alkalmazott sorkapcsok is jellemzően nem toldásra szolgálnak, bár már az is legalább két vezeték, (ellenben legalább két csavar szoriotja, vagy egy sz@r rugó.) Lapkás kötéseknék jellemző  (potenciálisan) két vezeték bekötésének lehetősége.

Fecó

Na, most én beidézem a mondatot, és valakinek ki kell találni honnan szedtem :)

"Általában csak egy vezetőt szabad egy kapocshoz csatlakoztatni; két vagy több vezetőnek egy kapocsba való bekötése csak azokban az esetekben engedhető meg, amikor a kapcsok ilyen csatlakozásra készültek."

Jelenleg hatályos!

Safety

2012. 10.01.-től hatályos

MSZ EN 61439-1:2012 szabvány 8.6.3. pontja
 
,, Általában csak egy vezetőt szabad egy kapocshoz csatlakoztatni; két vagy több vezetőnek egy kapocsba való bekötése csak azokban az esetekben engedhető meg, amikor a kapcsok ilyen csatlakozásra készültek."

Novill

Jó ez a fórum, köszönöm a választ. Remélem aki a kérdést feltette nekem, olvassa a választ és bekapcsolódik a beszélgetésbe. Így többen tanulhatnak a válaszokból.

papo


Novill

Hasznosabb , ha nem priviben kérdezünk, mert több emberrel van megosztva a válasz. A felülvizsgálatok során már évtizedek óta kifogásolt téma. A tiltás nem új keletű.

nyaki

Van itt egy másik kérdés is az ügyben.
Hajlékony vezeték esetén lehet-e egy csavar alá kötni több vezetéket, ha azok közös érvéghüvelyben vannak összefogva és a csavarhely képes fogadni az így kialakult keresztmetszetet? ...szerintem igen. ::)

Simon Endre

Sorolt szerelvényekhez ez a legjobb megoldás, de nem a"gyári" duplázóval hanem  a madzsettanélkülivel ami a két pászma befogadására elegendő keresztmetszetü. Viszont egy 2,5-es befogad 2db 1,5-es a 4-es meg sok a kötéshelynek és nem fér be lyukba vagy a lapka alá.