Villamos biztonsági felülvizsgálat 2020

Indította S/K, 2020. október 03., 15:20:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

7. Az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes
közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló
40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet módosítása


33. villamos biztonsági felülvizsgálat:
a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű
eredményének kiértékelését is tartalmazó – különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése,
amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki
megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első
ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely
magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának
(tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát;


Részlet a Magyar Közlöny 172. szám 25. §

Csatolom a többi értelmezést.

(hátha valakinek jól jön)

sanyika

Tisztelt Kollégák!

A kérdésem a következő lenne.

Adott egy iskola épület ami  a VMBSZ szerint kommunális épület, ez munkahelynek minősül -e ? És milyen felülvizsgálati ciklus idő vonatkozik rá?
Ebben a kérdésben nagyon eltérő vélemények tapasztalhatók a felülvizsgálói körökben is.
Köszönöm!

S/K

Szerintem az iskola munkahely és "jelentős villamos berendezés", ezért 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat szükséges.

Fecó

Szerintem meg ott, ahol a felülvizsgálat érvényessége van, írd bele hogy 6 évente szerelői ellenőrzéssel a 10/2016 szerint, és 3 évente szabványossági felülvizsgálattal a 40/2017 szerint, aztán döntse el a létesítmény üzemeltetője vagy munkavédelmise, és a te lelkiismereted is tiszta...

Sztrogoff

Szerintem a MEE érintésvédelmi Munkabizottságának állásfoglalása követhető, abból baj nem lehet:
Az 1000 V-nál kisebb (≤1000 V) névleges feszültségű kisfeszültségű villamos berendezések áramütés elleni védelmének időszakos általános szabványossági felülvizsgálatát, a villamos berendezés használatbavételét követően a következők szerint kell végezni:
- A lakóépületek fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében nem kell szabványossági felülvizsgálatot végezni!
- Csak munkahelyeken: kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon: szerelői ellenőrzés évente.
- Csak munkahelyeken: VMBSZ szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein szerelői ellenőrzés hatévente.
- Csak munkahelyeken: azon villamos berendezésrészen, amelyre a fentiek szerint nincs külön gyakoriság előírva szerelői ellenőrzés háromévente.
- Munkahelyeken: az iparszerűen alkalmazott villamos üzemű kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon: időszakos szabványossági felülvizsgálat évente.
- Csak munkahelyeken: a VMBSZ hatálya alá tartozó villamos berendezések és az előző pontba nem tartozó villamos berendezések időszakos szabványossági felülvizsgálat háromévente.
- A jelentős villamos berendezések esetében, ezek:
▪ potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő villamos berendezések,
▪ épületnek nem minősülő építmény 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén,
▪ a villamosműhöz, magánvezetékhez, termelői vezetékhez vagy közvetlen vezetékhez 1000 V-nál nem nagyobb feszültségen csatlakozó fogyasztói villamos berendezés, amely a berendezés áramának nagyságát fázisonként 32 A vagy annál nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem (olvadóbiztosító vagy kismegszakító) korlátozza ,
▪ olyan összekötő berendezések, amelyek jelentős villamos berendezéseket táplálnak, A felsorolt jelentős villamos berendezéseken a VMBSZ értelmében az áramütés elleni védelem időszakos szabványossági felülvizsgálatát háromévente kell elvégezni.
- Egyéb esetekben: a VMBSZ értelmében időszakos szabványossági felülvizsgálatot legalább hatévente kell elvégezni. Megjegyezzük, hogy a VMBSZ – az egykori KLÉSZ-szel ellentétben – csak akkor beszél kommunális vagy lakóépületről, ha az kisfeszültségű hálózathoz csatlakozik. (Pl.: stadion, üzletközpont stb. ha nagyfeszültségen (>1000 V) vételez, akkor jelentős villamos berendezése van, tehát a 3 évenkénti szabványossági felülvizsgálat vonatkozik rá!)
Ha a villamos berendezés 32 A-t elérő túláramvédelemmel csatlakozik a villamosműhöz, akkor már a jelentős villamos berendezésre vonatkozó részek érvényesek. A felhasználói berendezések nagy százaléka VMBSZ alá tartozik, vagyis legalább hatévente kell szabványossági felülvizsgálatot végezni. Megjegyezzük, hogy ez a rendelet nem foglalkozik a kisfeszültségű villamos berendezések általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) időszakos felülvizsgálatával, ezt az OTSZ írja elő.

pkajos

.. ez az állásfoglalás nem megfelelő, nem érvényes ma- már.

pl. a VMBSZ már nem ismeri a "szerelői ellenőrzés" és "szabványossági felülvizsgálat" fogalmát vagy 9 hónapja..
Villamos biztonsági felülvizsgálatról (VBF) beszélhetünk már csak

A zavart a 10/2016 NGM és a korábbi és a módosított 40/2017 NGM ellentmondásai okozzák.

Egy 50 000 m2 irodaháznál - mindentől kiszolgáló villamos berendezéstől függetlenül- MINDENT csak a "fapados" 10/2016 NGM szerinti ÉV felülvizsgálatot, vagy -ott van még- szerelői ellenőrzéssel vizsgálnál? Még csak nem is az MSZ HD 60364-6:2017 szerint?

Még szerencse, hogy legalább az OTSZ "következetes" maradt az EBF (időszakos) és a VV (norma és nem norma szerinti) első és időszakos felülvizsgálatokkal


Sztrogoff

"pl. a VMBSZ már nem ismeri a "szerelői ellenőrzés" és "szabványossági felülvizsgálat" fogalmát vagy 9 hónapja.."
Az idézetben villamos berendezések áramütés elleni védelmének időszakos általános szabványossági felülvizsgálata kifejezés szerepel, amely a VMBSZ-ben villamos berendezés áramütés elleni védelmének vizsgálata megnevezéssel a villamos biztonsági felülvizsgálat része a 2. § 33. pont értelmében. Valóban, ma már a szabványossági is hozzá tartozik.
A szerelői ellenőrzést az nem tiltja meg, ha a mostani rendeletben nem esik szó róla. Ami most nincs szabályozva, arra nagyon jó megoldás az utolsó szabályozás alkalmazása.

pkajos

Az észrevételmem lényege arra irányult, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy volt egy VMBSZ változás (2020 július 31-től).
Az amúgy is "zavaros" megfogalmazásokat -és azok értelmezését -lásd 10/2016 NGM vs. 40/2017 NGM- továbbá a korábbi és most érvényes VMBSZ fogalmakat ne keverjük még tovább.

1., VAN  a most érvényes VMBSZ-ben (2020.07.31-től) "ellenőrzés" fogalom, de nincs most szerelői ellenőrzés fogalom

2., VOLT a régebbi VMBSZ-ben szerelői ellenőrzés fogalom, de azt TÖRÖLTÉK, így AZT a fogalmat már nem használjuk.  A fogalom mögötti tartalom nem volt azonos a 10/2016 NGM szerelői ellenőrzéssel   

3., VAN szerelői ellenőrzés fogalom a10/2016 NGM rendeletben

NEM fogadható el az, hogy most azért használhatjuk EZT a fogalmat -és a tartalmat-a VMBSZ- szerinti vizsgálatoknál, csak azért mert korábban benne volt. 
Ebben az esetben hibás az a gondolat, hogy "ami most nincs szabályozva, arra nagyon jó megoldás az utolsó szabályozás alkalmazása".

Szabályozva van!  MERT van ellenőrzés és a szerelői ellenőrzés fogalmat innen ki kellett "takarítani", mert az igen beteg "beteg" felülvizsgálattal is foglalkozó rendeletben -10/2016 NGM-ben- MÁS TARTALOMMAL ez a fogalom már szerepel.

Kéretik NEM összekeverni ezeket a fogalmakat és tartalmakat!

És akkor még az MSZ 172/1-86 "szerelői ellenőrzést"  nem is említettük. :)



Péter5

FONTOS!

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a lakásbérlés és a lakóépületek kapcsán foglalt állást:
https://www.langlovagok.hu/11144/tisztazott-kerdesek-a-villamos-biztonsagi-felulvizsgalat-korul/

Novill

A minösitő irat végére hasonló mondatokat írnánk, amit ök írtak le a levél utolsó fejezetében ( részében) akkor mi lenne!  :D
Egyébként ez gyakorlat más hatóság esetén is  hasonlóan fejezi be állásfoglalását.