Irányítástechnikai szekrény szerelés gyengeáramú végzettséggel.

Indította horvtamas, 2022. január 16., 15:48:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

horvtamas

Cégünknél irányítástechnikai PLC szekrényeket szerelünk, a tápegységek után gyakorlatilag már csak  24 VDC van. Kérdésem az, hogy gyengeáramú villamosipari technikus végzettséggel hivatalosan  behuzalozhatom a szekrénynek a gyengeáramú részét?. Amúgy a  csapatban van több villanyszerelő is ők szokták csinálni a 230 VAC részt. 
Én úgy gondolom, hogy igen ,de van erre valami jogszabály?
Előre is köszönöm a választ.


pkajos

Sokat nem tudunk a PLC szekrényről.  Az biztos, hogy ez egy "gyártmány", a maga bajával együtt.
A betáplálás -vélhetően- kisfeszültségű, váltakozó áramról táplálkozik, pl. 230V..400V 50Hz.
A becsatlakozás, sorkapocs a doboz tömítése, (IP védettsége) a túláramvédelmek, a tápegység, ami a törpefeszültséget állítja elő, annak teljesítménye melegedése, a kis- és törpefeszültség vezetékezés "szétválasztása", színjelölése kérdés lehet ilyenkor - szigetelési ellenállás, próbafeszültség   

23/2016. (VII. 7.) NGM rendeletet figyelembe kell venni - az 1. mellékletben a rendelet hatálya alá nem tartozó termékek és jelenségek szerinti kivételeket sorolja fel.
Esetleg még a 2021 júliusában kiadott Villamos Biztonsági Szakági Műszaki Előírások (SZME-VB) Transzformátorok és tápegységek vizsgálatával foglalkozó részeket is érdemes megvizsgálni, és az ottani szempontokat és említett szabványokat használni a biztonságos gyártmány, termék elkészítésénél.  Ezt, ha nem változik a gyártmány kb 1x elég megcsinálni.   

Sztrogoff

A kérdés az MSZ 1585-ben van szabályozva:

...IV/b információátviteli (gyengeáramú) szakképzettségű olyan személyek, akiket a munkájukkal kapcsolatos
energetikai (erősáramú) villamos berendezések villamos veszélyeiről és az ezzel kapcsolatos magatartási
szabályokról kioktatottak és tanfolyami vizsgát tettek

...A IV. csoportba tartozó személy – az I., II. és III. csoportra is megengedett tevékenységeken túlmenően – alkalmas minden olyan villamos szakmunka önálló végzésére, amelyhez megfelelő szakismeretekkel rendelkezik.
E munkákat feszültség alatt és feszültség közelében is elvégezheti. Azt, hogy szakismeretei elegendőek-e az adott munka elvégzéséhez, saját magának kell eldöntenie a következő korlátozásokkal:
a) a IV/a és IV/b csoportba tartozó személyek csak azon villamos berendezéseken végezhetnek munkát,
amelyekre a képesítésük érvényes;

Magyarázó szöveg 1.: Gyakori, hogy ezeknek a komplex villamos berendezések bonyolult elektronikai vezérléssel rendelkeznek, ezért az MSZ 1585:2016 szabvány lehetővé teszi, hogy gyengeáramú szakképzettségű szakemberek is dolgozhassanak a komplexitásból eredően jelenlévő erősáramú környezetben.
Munkavégzésüknek feltétele, hogy a munkájukkal kapcsolatos energetikai (erősáramú) villamos berendezések villamos veszélyeiről és az ezzel kapcsolatos magatartási szabályokról tanfolyamon kioktatottak legyenek, és erről igazoltan vizsgát tegyenek. Munkavégzésük azonban csak a gyengeáramú részekre terjedhet ki.

Magyarázó szöveg 2.: ...felsorolt információátviteli (gyengeáramú) képzettségű szakmunkás, technikus,
mérnök, szaktanár dolgozhat erősáramú villamos szekrényben, a következő feltételekkel:
a) ha a szekrény, berendezés, készülék stb. névleges feszültsége nem haladja meg az 1000 V-ot,
b) önállóan kizárólag annak gyengeáramú részein tevékenykedhet: PC cserét, javítást, szoftver
feltöltést stb.,
c) Az MSZ 1585:2016 szabvány szerinti IV. csoportba tartozó személyek közvetlen felügyelete alatt a III. csoportba tartozó gyengeáramú végzettségű személy részt vehet a IV. csoportra megengedett feszültség közelében végzett vagy feszültség alatti munkák végzésében is, pl. védővezetős csatlakozók bekötése, stb.,
d) ha részletes kioktatást kapott az adott berendezésről, annak veszélyeiről, erősáramú részeiről, mihez nyúlhat, és mihez nem nyúlhat,
e) kioktatást kapott általános villamos biztonságtechnikából és az áramütéses balesetekkel kapcsolatban a mentésről és elsősegélynyújtásról,
f) a kioktatás alapján ,,jogosító" vizsgát tett, és a bizonyítványban pontosan meghatározzák, hogy ez vizsga milyen berendezésen, milyen munkára jogosítja fel,
g) ha az illető dolgozó felelősséggel vállalja a munkát (,,saját magának kell eldöntenie"),
h) ez a feljogosítás csak az adott cégre, házon belülre szól, más munkahelyekre nem érvényes!
i) be kell tartani az MSZ 1585:2016 szabvány oktatásra vonatkozó 4.2.103. (4.2.103.1., 4.2.103.2) szakaszának előírásait is!
Mindenkinek kizárólag csak azt a munkát szabad végeznie, amivel megbízták, kizárólag csak azon a munkaterületen szabad dolgoznia, amelyet számára a munkautasításban, illetve az MSZ 1585:2016 szabvány szerint kijelöltek, kizárólag csak azokat a szerszámokat, munka- és védőeszközöket szabad – és köteles is – használnia, amelyek a rábízott feladat ellátásához szükségesek, és amelyek használatára kioktatták.
Nincs ilyen jellegű központi tanfolyam és vizsgaszervezés, tekintettel a különböző helyeken felmerülő teljesen eltérő különleges, egyedi speciális igényekre, illetve körülményekre. Ezért cégen belül célszerű ezt megoldani, s ennek során csak azokra az ismeretekre szorítkozni, amelyek az adott személy munkakörének teljesítéséhez szükségesek. (Ennek megfelelően a vizsga és az ennek alapján végezhető munkák is csak vállalaton belül, az adott munkakörre jogosítanak.) Ajánlott az MSZ 1585-ös szabvány tanulmányozása (értelemszerűen, azokat a részeket, amelyek a munkátokra vonatkoztathatók) és azoknak a berendezések részletes ismertetése, amelyeken a kollégák dolgozni fognak.
Abban a különleges esetben, ha nem állandó telephelyen, nagyjából azonos körülmények között, hasonló berendezésekkel kell foglalkozni, hanem változatos helyszíneken, a legkülönbözőbb berendezésekkel, készülékekkel találkoznak a gyengeáramú szakemberek, fel kell mérni a várható variációkat a veszélyeikkel együtt, lehetőség szerint rendszerezni, és behatárolni a berendezés fajtákat és a kapcsolódó tevékenységeket!
Kinek van jogosultsága oktatásra, vizsgáztatásra? Ha az adott cégnél van olyan erős-áramú, (célszerűen felsőfokú végzettségű) szakember vagy szakemberek aki(k) a felsorolt témákban járatos(ak), és megfelelő szakmai színvonalon és szigorúsággal meg tudják szervezni, akkor házon belül is meg lehet oldani. Ha erre nincs lehetőségük, akkor egy külső szakoktatási intézményt kell fel kérni az oktatásra és vizsgáztatásra. Ez esetben is célszerű, hogy az adott berendezésekről saját munkatársuk pl. a tervezője tartson oktatást. Az oktatóintézet munkatársai kimondottan az adott cég körülményeire építik fel az oktatást és a tanfolyami vizsgájuk csak az adott cégen belüli munkára jogosít, más cégnél ezzel a vizsgával nem végezhetnek ilyen munkát!

pkajos

..nekem úgy tűnik, hogy itt önálló szekrény gyártásáról, annak szereléséről van szó.

A fenti MSZ1585:2016-ból való idézet tökéletes, de az arról szól, hogy pl. egy meglévő villamos elosztóba hogyan és miként nyúlhat bele, és ott hogyan szerelhet egy IV/b.-s személy.
(...villamos berendezésen, a villamos berendezéssel,...)
 

horvtamas

Kedves, Sztrogoff és pkajos

Nagyon szépen köszönöm a gyors  válaszokat.