Villanyszerelõi vizsgára szeretnék felkészülni.

Indította gaga, 2011. május 27., 22:03:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Petike!
Elöbb "kösd be" az 1.ábrán lévő alkatrészeket és az alapján csináld meg a 2.ábrán lévőt. El kell döntened, hogy három vagy négyvezetékes lépcsőházi kapcsolást alkalmazol. Ezt a 2.ábránál aláhuzással is jelöld. Az "A" feledatlapnál találsz rajzjel magyarázatot is, tehát a téglalap alakú jel a tápforrás, azaz elosztótábla, benne a lépcsőházi relével, mert azt ott tudjuk elhelyezni mivel moduláris készülék, 1.ábrán látható is.  Most nem írnám meg a megoldást, mennyi is az adott pontokon a vezetékek száma, gondold át. Figyelj a földelő vezeték szükségességére is!
A 2. ábrán a kétáramkörös(csillár) kapcsoló funkcióját nem értem, nem látszik a szükségessége legalábbis az 1. ábrával összevetve.

petike199600

Akkor mostmár értem.Háromvezetékes kiépítést alkalmazunk.
Védővezetőt sehova nem viszünk mivel az iskolában a panelokon nincs lehetőség ennek csatlakoztatására.
Ha az automatával és kismegszakítóval együtt kijövő vezetékszámokat is számolom akkor 6 vezeték jön ki az elosztótól.
Jól mondom?

Marton

Nem mondod jól! A földelő vezetéket minden esetben ki kell vinni a fogyasztóhoz még ha az éppen nem is igényel földelést, még iskolai panelon is! Szerintem csupán négy vezeték jön ki az elosztóbol ha nincs dugalj a rendszerben.

petike199600

Milyen 4 vezetékre gondoltál?
A tanár azt mondta hogy földelő vzetéket a panelon nem viszünk sehová.Tudom ezt nehéz elhinni de így van.
Dugalj nincs a rendszerben.
a hat vezetéket arra értem hogy a kismegszakítótól jön egy és a lépcsőházi automatától pedig öt.
Itt az az automata amit majd bekell kötnünk a vizsgán.
Tracon Webáruház - Termék adatlap - TLA-3 Lépcsőházi időkapcsoló 0,5-20 min, 16 A

Marton

Az eloszóból kijövők: PE, N, nyomógomb szála, lámpa szála(L). A lámpákhoz három ér, gombokhoz kettő ér. Továbbra sem értem miért van odarajzolva az a csillárkapcsoló? Egyébként nézd meg a Tracon adatlapon is a rajzot.

Novill

Lehet, hogy feladat kiírója egy régi verziót rajzolt le. Régen a lépcsőházi automatákhoz azért rakták fel a 105-ös csillár kapcsolót, hogy az egyik állásban automata üzemmódban a lépcsőházi automata, a másikban állandóan működött a világítás. Ennek volt egy másik változata is amikor nem csillár kapcsolóval hanem 3 állású kamrás kapcsolóval oldották meg, de ekkor is volt lépcsőházi automatika.

Marton

Ha üzemmód kapcsolóként van ott a csillár kapcsoló akkor tényleg hat vezeték jöhet ki az elosztóból. A csillárkapcsoló un. hajszárító kapcsolási bekötéssel alkalmazva.

petike199600

Igen a vizsgán csillárkapcsolóval fogjuk bekötni majd úgy ahogy NOVILL mondta.Akkor jó a 6 szál?

petike199600

Visszatérve a témára akkor jó az elosztóból kijövő hat vezeték?

Marton