Érintésvédelmi idõszakos szabványossági felülvizsgálat (alfa kioldási szorzó)

Indította Novill, 2011. augusztus 16., 08:38:38 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Egy 32A-os C típusú, ötpólusú csatlakozó dugaszolóaljzat, ebben egy helyhez kötött berendezés kerül csatlakoztatásra.  Kötelezõ-e a 10-es α szorzót használni?

Igen, kötelezõ a 10-es.
17 (81%)
Nem, elég az 5-ös.
4 (19%)

Összes szavazó: 21

gyulagy

Sziasztok!
Milyen kiolvadási szorzóval számoltok, fõkapcsoló, olvadó( nem végberendezéseknél), nagy áramú megszakítóknál?
32A feletti végáramkörök ill. elosztó berendezések MSZ HD 60364-4-441 (411.3.2.3) szorzót, hogy állapítjátok meg?

Fecó

Igazából mindennek az alapja a szabvány által meghatározott "lekapcsolási idõ", ami TN rendszer esetén 32 A-nál kisebb végáramköröknél 0,4 s, egyéb esetekben, és 32 A-nál nagyobb végáramköröknél 5 s. Megengedi ugyan az 5 s túli kikapcsolást is, de csak áramszolgáltatói berendezésekben, közcélú hálózatoknál, most gondolom nem errõl van szó. Az eredeti elképzelés szerint, úgy tudom az adott típusú túláramvédelmi berendezések áram-idõkarakterisztikája alapján, a megfelelõ kioldási idõhöz megtalálható  pontos kioldóáram szerint kellene számolni. Mivel sok készüléknél ez nem hozzáférhetõ, vagy nagyobb sávban mozog a kioldási görbe, ezért problémás lehet alkalmazásnál. Del az EU szabvány nem tiltja az alfa kioldási szorzó használatát, így ennek meghatározása az országonként, ott alkalmazott kikapcsolószervektõl függ. Az olvadóbiztosítókra és kismegszakítókra vonatkozó szabványok alapján alkották meg hazai használatra, a manapság alkalmazott táblázatot, mely az EU szabvány követelményeivel legalább azonos szintû biztonságot nyújt.
TN rendszer esetében 32 A-nál kisebb végáramköröknél: Olvadóbiztosítóknál (gG/gL, gM) =<25 A akkor 6 a szorzó, ha >=32 A akkor 8. Szintén olvadóbiztosítók (NOR, NOSi, NOGe) egységesen minden áramértéknél 6 a szorzó. Kismegszakítóknál B jelleggörbénél 5, C-nél 10 D-nél 20 a szorzószám. Ezek végáramkörökre, dugaszoló aljzatokra érvényesek.
Egyéb esetekben, illetve 32 A-nál nagyobb végáramköröknél, TN rendszernél: Olvadóbiztosítóknál (gG/gL, gM) =<25 A akkor 3 a szorzó, ha >=32 A akkor 4. Szintén olvadóbiztosítók (NOR, NOSi, NOGe) egységesen minden áramértéknél 2,5 a szorzó. Kismegszakítóknál B, C, D jelleggörbénél egységesen 5. Szerintem a komolyabb, több száz amperes megszakítók esetében pedig mindenképpen érdemes a gyártó által megadott értékek alapján meghatározni az adott kioldási idõhöz tartozó kioldóáramot.

Novill