ÁVK Működösi Próba Intervalluma?

Indította Nemi, 2020. november 17., 11:55:48 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Nemi

Üdvözlök minden Kollegát!

Szeretnék feldobni egy témát, sehol nem találok rá egyértelmű leírást.
ÁVK működési próba intervalluma?
Illetve, most melyik az erősseb FMM vagy NGM rendelet?

A 14/2004. (IV.19.) FMM előírja a havonkénti szerelői ellenőrzést.

A 10/2016. (IV.5.) NGM  19§ (5) a, b,
(5)Működési Próbát kell végezni:
a, Áram-védőkapcsolón és a korábban létesített feszültség-védőkapcsolón három havonta;
b, Ideiglenesen telepített munkahelyen esetén az áram-védőkapcsolón és a korábban létesített feszültség-védőkapcsolón telepítéskor és azt követően havonta.

Üdv. Nemi

Sztrogoff

14/2004. (IV.19.) FMM elmúlt a ködben

10/2016. (IV.5.) NGM címében a kulcsszó: munkaeszközök

40/2017. (XII. 4.) NGM 4.9. Ha a felhasználói berendezésben áram-védőkapcsoló van felszerelve, annak működőképességét legalább évente, építési felvonulási területen üzembe helyezéskor és havonta a felhasználói berendezés üzemeltetőjének a próbagomb megnyomásával ellenőriznie kell. Az áram-védőkapcsoló működőképességének ellenőrzéseit - kommunális, lakó- és egyéb épületekben üzemeltetett felhasználói berendezések kivételével - bizonylatolni kell, és a bizonylatokat az üzemeltető legalább a felhasználói berendezés következő időszakos ellenőrzéséig megőrzi, és úgy tárolja, hogy az hozzáférhető legyen.

Ma, mostani időben.


Nemi

Szuper, köszönöm.
Akkor a kérdést módosítom.
Elő írja valami, hogy ellenőrizni kell?
Mert igény az volna rá. :-)

nyaki

Üdv!
Igen, amit Sztrogoff kolléga érthetően be is idézett.

S/K

...benne van az idézetben!

"...ellenőrizni kell."

Hogy írják le ennél egyértelműbben?

tothgyula

T.Nemi!
Az ÁVK kiválasztására az MSZ HD60364-4-41 és az %-53 előírásai a mérvadók.
ÁVK tűzvédelmi célra (300mA-es) alkalmazható. A "Villanyszerelők Lapja" 2020.októberi száma foglalkozik az ÁVK-k ellenőrzésével!!!
PRCD alkalmazása helyhez kötött berendezések áramköreiben szigorúan tilos.
A Digital RCBO előrejelzést ad 30-50%-os hibaáramnál!
Az időkésleltetéses védőkapcsoló "S"tipusú (MSZ EN 61008 és MSZ EN61009 termékszabványok által előírt működési idejük) 0,13s után, de legkésőbb 0,5s-on belül kapcsolhat ki.
Sok mindent tudnék még erről a témáról írni, de kérlek lapozz vissza a FÓRUM oldalain is.

Nemi

Idézetet írta: Nemi Dátum 2020. november 17., 13:51:16 DÉLUTÁN
Szuper, köszönöm.
Akkor a kérdést módosítom.
Elő írja valami, hogy ellenőrizni kell?
Mert igény az volna rá. :-)

Megtaláltam, nem kicsit kaotikus a helyzet!
Sztrogoff kollega jól tudta, csak már elévült, mert csak úgy repül az idő. :-)
Novill írta a elektrotechnika folyóirat témában, hogy megjelent a 40/2017 (XII.4.)NGM modósítása! (VMBSZ-re)
Aztán tovább kutatva MEE oldalán is feszegetik a VMBSZ ,,újításait" innen kiollóztam: 
Az áram-védőkapcsolók működésének ellenőrzésére vonatkozó új előírás (régi 1.4.10. pont)
Akkor keressük meg VMBSZ 1.4.10. pont-ot.
Bokor ugró lévén, egy régebbi forrást találtam, még szerencse hogy fönt van. (bár nem biztos hogy jó)

Emlékeztető az Érintésvédelmi Munkabizottság 2019. február 6-i üléséről
                                                293. Ülés
2.) ZOLAREK PÉTER (ROBBVILl Kft.) állásfoglalásukat kérte az áram-védőkapcsolók
tesztgombbal történő ellenőrzésének gyakorisági idejével kapcsolatban. A 10/2016. (IV.5.) NGM
rendelet 19.§ 5. bekezdés szerint háromhavonta kell elvégezni a vizsgálatot, ugyanakkor a
40/2017. (XII.4.) NGM rendelet (VMBSZ) 1.4.10. pontja alapján elég félévente. Melyik előírást kell
figyelembe venni, melyik rendelet a mérvadó?
VÁLASZ:
Az általános jogi gyakorlat szerint mindig az utolsó rendelkezést kell végre hajtani. Azonban
felhívjuk a figyelmét arra, hogy a 10/2016. (IV.5.) NGM rendelet hatálya a munkavédelemről szóló
1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 87. § 4. pontja szerinti munkaeszköznek az Mvt. 87. § 9. pontja szerinti
szervezett munkavégzés során történő használatára terjed ki. Javasoljuk, hogy az Mvt. 54.§ (2) és (3)
bekezdésben kötelezően előírt munkavédelmi kockázatértékelés alapján a felelős munkavédelmi vezető
állapítsa meg az adott helyre vonatkozó ellenőrzési időközöket. Kedvezőtlen, durva környezeti feltételek
esetén sűrűbb is lehet az időköz a jogszabályokban előírtaknál. Minden esetben dokumentálni kell az
elvégzett ellenőrzéseket!  Nemi:(Ez vajon jó javaslat?)

Sztrogoff

"Sztrogoff kollega jól tudta, csak már elévült, mert csak úgy repül az idő. :-)"
Sztrogoff kolléga tegnap 12:07-kor kelt bejegyzésében a tegnap 12:07-kor érvényes helyzetet írta meg.

Nemi

Igen, tényleg igy van elnézést. >:(
Próbáltam minnél pontossabban utánna menni, én is, mert a tanárunk azt mondta, ne higyjünk el senkinek semmit, győzödjünk meg magunk. Mert nekünk kell majd pontosan idéznünk az aktuális rendeletet, szabványt, szabájt.

FÉL ÉVENTE van az intervallum.
40/2017. (XII.4.) NGM rendelet 1.4.10.

Ezt nem vették ki a rendeletből, csak nem tudtam végig olvasni.
Még kezdő vagyok a rendeletek között kutatgatni, ezért kell az inspiráció, támogatás, türelem, valahol elcsúsztam a lapok között, mert mindíg megzavarnak valami butasággal.
Köszönöm a türelmet.

pkajos

Nincs már a 40/2017. (XII.4.) NGM rendeletben a 1.4.10. pont.

A rendeletet módosították - több pontját is- 2020 július végén.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1600040.NGM

Jó tanács:  Javaslom, ha egy rendeletre, szabványra hivatkozunk nézzük meg nem módosult-e.