Villanyszerelés, villamos kivitelezés, rendelet és szabványismeret

Indította JUVILL, 2012. január 05., 20:27:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szabványismereti résszel van értelme bõvíteni a fórumot? valami hasonló alapján

nincsen, mert mindig változik
0 (0%)
van, mert sok mindenkit érdekelhet a téma
10 (100%)

Összes szavazó: 10

JUVILL


A témával kapcsolatban szeretném, ha lenne egy pár hozzászólás.
Az elmúlt években a villamos kivitelezéshez kapcsolódó szabványok sora megváltozott. Hatályon kívül lettek helyezve (szerintem nagyon jó szabványok voltak) az MSZ 1600/1 ... 16. számú Létesítési Biztonsági Szabályzat, az MSZ 172/1-86 számú Érintésvédelmi szabályzat, az MSZ 274/1...4 Villámvédelmi szabvány, és 2011. 10. 06-tól életbe lépett az új Országos Tûzvédelmi Szabályzat.
Hogyan sikerül az új elõírásokat érvényesíteni a kivitelezések alkalmával.
Mennyire ismerjük ezek?
Gondolok itt az MSZ HD 60364 szabványsorozatra, az MSZ EN 62305 villámvédelmi szabványra és a 28/2011 BM rendelettel kiadott új OTSZ-re.

Novill

Sajnos azt kell mondanom nem igazán jó a helyzet e tekintetben. A átkosban talán jobb volt. Miért is? Mert több cég volt mint ma, melyek akár munkavédelmi oktatás formájában igyekeztek a dolgozóikkal megismertetni a szabványokat. Nem beszélve arról, hogy zsebkönyvek formájában is kiadták. Így a munkahelyeken vitás esetekben elõ lehetett venni. És megfizethetõ áron lehetett kapni. A sok munka folyamán, az esetleges átvételeknél kifogásolt hiányosságokból lehetett tanulni. Így aki sokat dolgozott az többet is tanult. Persze azért akkor sem volt minden kolléga szabvány ismeretbõl toppon. A felülvizsgálóknak is az életük folyamán több tanfolyamot és vizsgát kellett letenniök. Ami szintén növelte a szakmai szintet. Ma viszont a szabványok és rendeletek gyakran változnak, a szabványok nyelvezete a magyar nyelvezettõl, és magyar szakmai szokástól eltér. Sok szabvány csak angolul jelenik meg, ami szintén elgondolkoztató. Az áruk magas, ami hátrányt jelent. Feltenni a netre nem lehet a szerzõi jogok védelme miatt. Talán azt lehetne megszervezni, hogy áttanulmányozva bizonyos szabványokat a hétköznapi villanyszerelõk számára érthetõ nyelvezettel leírni és közre adni. Ami nem egyezik a szabvány szövegével, de a tartalmi mondanivalója viszont egyezik. Errõl azért érdemes lenne kikérni a jogászok véleményét. Szakmai összefogással e tekintetben többet lehetne elérni.
Az MSZ EN 62305 villámvédelem az OTSZ-el egyelõre káosz és pénz lenyúlás. Az új létesítményeknél egyértelmûen e szerint kell eljárni. Kérdés mennyi új létesítmény épül a multikon kívül. A gyakorlati tapasztalatom szerint spórolás van a piacon, ezért sok esetben a megrendelõ tiltakozik a megrendelõ a többlet költségek miatt. Amit a rendeletek és szabványok írnak elõ. Jóval kevesebb szabványossági felülvizsgálati megrendelésem van, mint tíz évvel ezelõtt. Viszont ha kapnak egy ellenõrzést akkor soron kívül kell elvégezni.

JUVILL


Teljesen egyetértek veled!
Azért vetettem fel ezt a témát, mert látok itt egy ûrt. Valószínû, hogy mindezt a szabványok magas ára okozza.
Régen jött a Szabványügyi Közlöny, rendeltünk, a cég (vállalat) állta.
Ma más a helyzet.
Nem tudom hogyan lehetne összefogni, összefoglalni az elõírásokat, mert eléggé egymásra épülnek.
Arra sem emlékszem, hogy az OTSZ ilyen gyakran változott volna.
Van viszont egy jó újság, a Villanyszerelõk lapja, ami megfizethetõ, és mindig hozza a változásokat. Ezt tudnám javasolni. Az ára eddig évente 3850 Ft volt, és azt hiszem havonta jelenik meg.

zoli46

A fentiekkel én is egyet értek. Nekem is járt szabvány közlöny és könnyebb volt tájékozódni, én is szeretem és járatom a villanyszerelõk lapját, az elektrotechnikát. Az elekto installateurt is járatom azt nagyon szeretem jó cikkek vannak benne. Sajnos egészségügyi szempontból már  szerelési munkát nem vállalok nem is nagyon van . méréseket csinálnám de az meg nem nagyon van. Múltkor lett volna egy komplett mérés ÉVÉ,EBF,V V . A megbízó elõre megmondta az árat jó is lett volna összesen 120000. de kikötötte ,hogy neki jó jkv kell.  Mondtam, hogy a valóságot fogom  én leírni. Erre tudjátok mi volt a válasz jön a tûzoltó és neki csak jó jkv kell. Én nem vállaltam természetesen azt mondta nagyon jó a kapcsolata és majd keres egy b a l e k o t  és az jó jkv-t csinál. sajnos ez van.

Novill

Juvill: Igen ismerem én is a villanyszerelõ szaklapot, mióta megjelent azóta elõfizetõje vagyok.  Talán az egyik legjobb szaklap. De ez a lap is többet tehetne a szabványok belsõ tartalmi ismertetése terén. Vagy talán egy másik lapot is indíthatna? A rendeletek ma már ugyan könnyebben hozzáférhetõek a neten.
Zoli46:Az eletroinstallateurban is van néhány jó szakmai cikk ismert szakmai tekintélyektõl. De talán már több olyan cikk anyag van ami reklám. Ami el vesz helyet a szakmai részektõl. Nem rossz szakmai lap az elektrotechnika , igaz ez már olykor meghaladja a középfokú szintet. De mindenesetre ezekben a szakmai lapokban találhatóak olyan cikkek, amelyek segítik a villanyszerelõk tájékozódását. De õk is a reklámokból és az elõfizetõkbõl élnek. Ha ez nem így lenne, akkor egy nagyon profi szaklap lenne csak. A továbbképzések is sok esetben sok esetben arról szólnak, hogy adnak némi szakmai információt. És a többi a reklámról szól. Viszont a szakmai társadalomnak igazi és döntõen szakmai információkra van szüksége. Amely minden szakemberhez el tud jutni.
Az pedig, hogy a megbízók igyekeznek minél olcsóbból megúszni az egész egy dolog. Ennek csak azért van létjogosultsága a piacon, mert vannak kollégák akik áron alul dolgoznak leértékelik a szakmai tudásukat. És ez által a többi kolléga tudását is. De az is lehet, hogy nincsenek tudatában annak, hogy mennyit kockáztatnak. Hiszen ha valaki ki ad egy minõsítõ iratot és mindent( súlyos hiányosságok ellenére) megfelelõnek minõsít. És bekövetkezett egy baleset vagy gazdasági kár, melyet államigazgatási eljárás keretében vizsgálják. A felülvizsgáló munkája is ilyenkor felülvizsgálatra kerül az érintett részen. Ha a bizonyítási eljárás keretében bebizonyosodik, hogy a felülvizsgáló hibázott a felelõsségre vonás jogi úton meg fog történni. Ezért  nem érdemes mindenáron olcsón( áron alul) bevállalni olyan munkát, amelyben már az elsõ pillanatban tudni, hogy szakmai hiányosságokkal van indítva a munka.

zoli46

Elnézést kérek az elõzõ cikkemhez a sok helyes írás hibákért, szemüveg nélkül írtam és nem néztem át utólag, álmos voltam  B O C S Á N A T

nova

Idézetet írta: zoli46 Dátum 2012. január 06., 10:41:02 DÉLELŐTT
Elnézést kérek az elõzõ cikkemhez a sok helyes írás hibákért, szemüveg nélkül írtam és nem néztem át utólag, álmos voltam  B O C S Á N A T

Kijavítottam õket :)

Mit szóltok ahhoz, hogy ha csinálnánk a fórumon belül egy szabványismereti részt, ahol külön külön lehetne beszélgetni az egyes szabványokról. Miket tartalmaz, értelmezések egyéni megfogalmazása. Mi az ami esetleg valakinek nem teljes egyértelmû a szabvány rendelkezése. Nem a szabványok bemásolására gondolok, hanem az adott szabvánnyal kapcsolatos beszélgetésekre.

Például lenne egy ilyen téma: MSZ HD 60364 és akkor ebben csak az idevonatkozó beszélgetések lennének és akkor idõvel lenne több ilyen jellegû szabvány kibeszélésére is lehetõség.

Kinek mi a véleménye? Van-e értelme és igény van-e egy ilyen fórum részre?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Idézetet írta: zoli46keres egy balekot...
Itt kezdõdnek a problémák.
A tûz- és balesettel meg folytatódnak!
Már pedig a baleknak is ismerni kellene az elõírásokat.

nova

Idézetet írta: novaKinek mi a véleménye? Van-e értelme és igény van-e egy ilyen fórum részre?

Túl nagy vízhangja nem lett a felvetésemnek. :( Összecsatoltam egy kis közvélemény kutatással névtelen szavazást indítottam a témában, hogy egy kis felmérést végezzek. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Én benne vagyok, mert sokat jelentene.
Mindenki le tudná írni a véleményét az MSZ HD 60364 szabvány pontjairól, és a hozzászólásokból meg lehetne ismerni az alkalmazást.