Sorkapcsok szabályos bekötése

Indította druide, 2013. december 14., 10:44:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

druide

Modern kori villanyszerelés vs. régi megbízható (vagy nem?) eszközök?

Üzenet összefûzve: 2013. december 14., 10:50:09 DÉLELŐTT

A  topicot elsősorban azért hoztam létre, mert egy elég régimódi villanyszerelő csapat, egy komplett lakásfelujítás kapcsán, a 150 m2 lakásban mindenhova ahol doboz illetve kötés van (rézvezetékek vannak) lemez nélküli, sima csavaros sorkapcsokat használtak.
Igaz a vezetékeket osszesodorva dugták bele.
Ezt egy kicsi furcsállom mert elég sok rosszat hallani az ilyen rendszerekről, és az 500.000 Ft se kevés pénz, így nem tudom jogos e ha kifogásolom ezt?

Novill

Igen vannak akik a sorkapcsos kötéseket alkalmazzák, a magam részéről ezt a kötés módot nem preferálom az elágazó dobozokban. Mert minden csavaros kötés idővel lazulni fog az biztos.    Főként a lemez nélküli. Ezek a lemez nélküli csavaros kötések az elosztószekrények nulla vezető és védő vezetőknél is előfordulnak. Az elosztó szekrényekben ezen csavaros kötések után húzása könnyebben megoldhatóak , mint az elágazó dobozokban. A magam részéről az elágazó dobozokban a rugós kötőelemeket részesítem  előnyben. Ezekről vajon a szabvány mit mond ki, szabvány pontra való hivatkozással?

druide

Igen Én is valami hasonlót érzek és kíváncsi vagyok én is a minőségbiztosítási szabályokra. Pl hallottam olyat, hogy a biztosító máshogy fizet ha Wago ill. nem Wago esetén ha elektromos tűz-kárról van szó.

nyaki

Lemez nélküli sorkapcsot csak tömör réz vezetőér vagy érvéghüvelyezett tömör és sodrott alu/sodrott réz esetén alkalmazhatunk biztonsággal.

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 14., 14:26:44 DÉLUTÁN
Lemez nélküli sorkapcsot csak tömör réz vezetőér vagy érvéghüvelyezett tömör és sodrott alu/sodrott réz esetén alkalmazhatunk biztonsággal.

Érvéghüvely tömör alu ezetékre?
Olyat is lehet? :-O


Üzenet összefûzve: 2013. december 14., 15:47:40 DÉLUTÁN

Üdv druide!

Idézetet írta: druide Dátum 2013. december 14., 14:11:30 DÉLUTÁN
Pl hallottam olyat, hogy a biztosító máshogy fizet ha Wago ill. nem Wago esetén ha elektromos tűz-kárról van szó.

Haggyuk már ezt a WAGO-zást ha lehet! A WAGO egy cég neve!
Már rákérdeztem, senki nem tudta megerősíteni, hogy bármilyen szabvány előírná bármilyen cég bármelyik termékét konkrétan. Mellesleg igen durva is lenne!
Maradjunk inkább abban, hogy "rugós szorítású csatlakozó elem"

(Javaslat: Egy arra alkalmas személy kijavíthatná a topic nevét)

nyaki

Üdv Szirty!
Mint tudod, az aluval az a baj, hogy hidegen is hajlamos a megfolyásra. Ha ezt kordában tudnád tartani, akkor tartósan biztonságos kötést létesíthetnél vele. Az érvéghüvely pont ezt valósítja meg. Ha a megfelelő érvéget húzod rá az alura és azon keresztól csavarozod, akkor a hüvelyben nem tud teljesen megfolyni, csak a hüvely átmérője által engedett mértékig és mivel ónozott, így az elektrokémiai korrózió veszélye sem áll fenn. Mióta ez a nagyszerű alkatrész létezik, mindig használom, mondhatnám, hogy tökéletes biztonsággal. Az már csak hab a tortán, hogy az alut a hüvelybe dugás előtt (nem pejoratív értelemben ;D ;)) meg is pasztázhatod.

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 14., 16:46:53 DÉLUTÁN
Ha a megfelelő érvéget húzod rá az alura és azon keresztól csavarozod, akkor a hüvelyben nem tud teljesen megfolyni, csak a hüvely átmérője által engedett mértékig és mivel ónozott, így az elektrokémiai korrózió veszélye sem áll fenn.

Értem. Nem kerülök kapcsolatba alumínium vezetékkel, az hogy tömör vezetékre érvéghüvely való, az újdonság erejével hatott...

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves druide, a kérdés nem fehér vagy fekete, ugyanis "wagozni" csak 2.5mm2 keresztmetszetig lehet, tehát 4-től felfelé már csak a "csoki" marad, melyből persze ugyanúgy van gagyi és full extrás, mint ahogy van chevrolet aveo, daewoo matiz (holnap 9?? he-he... :D) és van Audi, BMW, Merci, vagy Lexus is, függően attól, ki mennyit óhajt áldozni a házikója villanyászati beavatkozására. Én is ahol csak tehetem wago (szerűt) használok, lehetőleg abból sem gagyit, hiszen 1-1 elágazás pillanatok alatt fitten abszolválható és amennyiben mondjuk egy (OBO) dobozba 6 db MBCu -mivel az MT-hez nem jó a tömőr erű kábelhez készített wago(szerű), ezért célszerű vagy csak MT, vagy csak MBCu kábeleket ily módon kötni- kábelt -köztük pár db 4, vagy 5 erest viszel be, korántsem mellékes, hogy mennyi idő alatt vagy kész 1-1 elágdobozzal és ott milyen biztos kötéseket tudsz abszolválni. Viszont, mint említettem, 4mm2 felett már nincs wago(szerű), épp ezért ott már fontos, hogy megfelelően szorítani képes csokival kössön az emberfia, hiszen amennyiben egy 16mm2 keresztmetszetig használható csokiba beköt mondjuk 1 db 4-es, 1 db 6-os és 1 db 2.5-ös MBCu eret, akkor ott ugye az egyes erek különböző külső felülettel érintkeznek akár egymással, akár a csoki hüvelyének beslő falával, ergo amelyik a legkisebb felülettel teszi ezt -tehát a 2.5-ös- , nos az húzhatja a legrövidebbet, ha esetleg valamilyen behatás következtében megmozdul a kötés. Igen, most lehet azt írni, hogy nem ágazhat el 3, egymástól ennyire különböző keresztmetszetű kábel, de mert mégis, ezért igenis számoljunk ezzel a szcenárióval, ugyanis előfordulhat, hogy a 6-os a betáp, a 4-es egy főbiztosítóval ellátott fali csatlakozó szekrényhez, míg a 2.5-ös mondjuk egy 3kW-os moci kapcsoló tokozottjához siet, melyben dettó van kismegszakító, miegymás...  ;)

Szelei

Tisztelt Gyurmaúr(fi-relé)

4 es vezetékkel nincs igazad. Csípőből egy kép a 6-os sorkapocsról ami az asztalomból kaptam most elő. Sajnos képet nem tudok mutatni de Kecskeméten a KSC futballpálya világítása szerelésénél találkoztam 25 mm2-es kábel sorkapoccsal is ami kalapsínre szerelhető rúgós szorítót tartalmazott. :-\

Marton

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. december 14., 20:42:56 DÉLUTÁN

Kecskeméten a KSC futballpálya világítása szerelésénél találkoztam 25 mm2-es kábel sorkapoccsal is ami kalapsínre szerelhető rúgós szorítót tartalmazott. :-\
Ez nem is annyira ritkaság. Manapság gyártott (német) gépekben szinte csak ruggós sorkapocs elemek találhatóak, akár 35mm2 keresztmetszetre is. Továbbá pl. a Schneider TeSysD mágneskapcsolói is rendelhetőek ruggós bekötéssel, talán 18kW-os típusig is. Tehát nem csak a 1,5...2,5mm2 keresztmetszetekre van használatban a ruggós kötés technológia.