Tűzhely bekötése

Indította Tűzhelyvadász, 2013. november 29., 21:46:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Bár nem a tűzhely témához kapcsolódik, de van egy rossz hírem; ez a mérőhely már nem szabványos, s mint ilyen, biza átépítésre szorul! Pláne, amennyiben 3 fázisú (netán még vezérelt is) betáp van, ott már tényleg nem fogadható el a 6mm2-es mért fővezeték és akkor még nem is beszéltem a méretlen fővezeték állapotáról. Ez van, eljárt az idő a gagyi faszekrényes magyarosch hekmány felett...  :'(

980POWER

Részben egyet értek Gyurmaúr(fi-relé) hozzáoszlásával, mondjuk úgy nagyobb részben. Én gagyinak találom a műanyag mérőhelyeket. Nem másét mint le olvashatatlanná válnak az évek során a fogyasztásmérők, és mi a fenének négyszer akkora doboz mint maga a mérő , nem egyet szereltem fel. A szerelhetőségük viszont nagyon jó megoldás. A faszekrénybe helyezve természetesen megóvhatjuk az időjárás viszontagságaitól és egyéb fizikai sérülésektől. A négyes vezeték tényleg lehet, hogy vékony, főleg akkor amikor kihasználásra kerül a rendelkezésre álló 20 amper. Egyébként a faszekrényeket rettenetesen trehányul bővítették az idők folyamán totál káosz eligazodás szinte csak akkor lehetséges, ha az ember teljesen szét bont mindent, mért fő vezeték rövid és vékony is egyben.
Mivel 2 pólusú Fi-relét kellene beépíteni így egy fázis áll rendelkezésre. Legolcsóbb megoldás az, ha oda lesz beszerelve, ahol voltak régen a biztosítékok,nem a legjobb megoldás mert, ha lemegy akkor tulajdon kép pont ki kell menni visszanyomni, azért tennék oda egy főkapcsolót vagy egy komolyabb sorkapcsot, a Fi- relét pedig a lakáselosztóba. Én 2 Fi-relét tennék, egyik én a lámpák és a konnektorok fele lenne a másikon pedig a másik felük lennének plusz a bojler. Aztán majd a bojlernek úgyis érdemes vezérelt órát tenni és akkor egyben felújítani a mérőhelyet a méretlen és a mért vezetékeket is, az árát is vissza hozza, amivel kevesebb villanyszámlát kell majd fizetni.

tasligep

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. augusztus 03., 23:06:04 DÉLUTÁN
Részben egyet értek Gyurmaúr(fi-relé) hozzáoszlásával, mondjuk úgy nagyobb részben. Én gagyinak találom a műanyag mérőhelyeket. Nem másét mint le olvashatatlanná válnak az évek során a fogyasztásmérők, és mi a fenének négyszer akkora doboz mint maga a mérő , nem egyet szereltem fel. A szerelhetőségük viszont nagyon jó megoldás. A faszekrénybe helyezve természetesen megóvhatjuk az időjárás viszontagságaitól és egyéb fizikai sérülésektől. A négyes vezeték tényleg lehet, hogy vékony, főleg akkor amikor kihasználásra kerül a rendelkezésre álló 20 amper. Egyébként a faszekrényeket rettenetesen trehányul bővítették az idők folyamán totál káosz eligazodás szinte csak akkor lehetséges, ha az ember teljesen szét bont mindent, mért fő vezeték rövid és vékony is egyben.
Mivel 2 pólusú Fi-relét kellene beépíteni így egy fázis áll rendelkezésre. Legolcsóbb megoldás az, ha oda lesz beszerelve, ahol voltak régen a biztosítékok,nem a legjobb megoldás mert, ha lemegy akkor tulajdon kép pont ki kell menni visszanyomni, azért tennék oda egy főkapcsolót vagy egy komolyabb sorkapcsot, a Fi- relét pedig a lakáselosztóba. Én 2 Fi-relét tennék, egyik én a lámpák és a konnektorok fele lenne a másikon pedig a másik felük lennének plusz a bojler. Aztán majd a bojlernek úgyis érdemes vezérelt órát tenni és akkor egyben felújítani a mérőhelyet a méretlen és a mért vezetékeket is, az árát is vissza hozza, amivel kevesebb villanyszámlát kell majd fizetni.

Köszönöm a választ.Tudom a legszabályosabb az lenne ha új mérő szekrény + óra meg minden de ezekkel a feltételekkel a legolcsóbb módszer az az lenne hogy a lakáson belül egy FI relét berakni a villanyóra felé pedig egy 1 pólusú kismegszakítót rakni?

980POWER

Fi relé a lakásba, az óra felé pedig egy sorkapocs. Értelem szerűen ahány vezeték jön az órából annyi sorkapocs, lehet 2 vagy három szál, attól függ, hol került szétválasztásra a PEN, óránál vagy a lakásban. Még egy kérdés: földelés hol csatlakozik?

tasligep

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. augusztus 04., 22:59:32 DÉLUTÁN
Fi relé a lakásba, az óra felé pedig egy sorkapocs. Értelem szerűen ahány vezeték jön az órából annyi sorkapocs, lehet 2 vagy három szál, attól függ, hol került szétválasztásra a PEN, óránál vagy a lakásban. Még egy kérdés: földelés hol csatlakozik?

A sorkapocsnál a kismegszakítókra gondolsz?Az órától 2 vezetés jön 0,fázis.Ez megy be a lakásba és ott van szétosztva.Az óránál ahol kijön a vezeték kellene egy kismegszakító?Ide a fázist bekötni az óra felől az egyik oldalról a másik oldalról ami megy fázis a lakásba?A 0-t pedig csak összekötöm és kész?A földelés az óra alatt de  az már be lett kötve.

tothgyula

Üdv. 980 POWER!
Lásd: a" MSZHD60364-4-41:2007 sz.411.4 szakaszát.
Toth Gyula felülvizsgáló.

980POWER

Én tisztában vagyok vele többé-kevésbé. Tegnap is raktam össze egy egy fázis nappali egy fázis vezérelt mérőszekrényt, de ott nem okozott gondot kicsengetni az ezzel járó költségeket. A fenti esetben az új vezetéknek a mérőbe való bekötése mérőhely felújításnak minősül és ebben az esetben már a felújításkor érvényben lévő szabványnak kell megfelelni. Fél évvel ez előtt azért volt jó, mert akkor a létesítéskori szabványnak kellett megfelelnie.
Nálam, a lakásban van a mérő a gúmantáblán, ami a falra van szerelve (nincs faszekrény) (pár napja cserélték a mérőt hitelesítés céljából) megfelel a szabványnak egészen addig amíg nem akarok vele valamit kezdeni, Pl.:nagyobb ampert, vezérelt mérőt mellé, vagy csak egyszerűen új mért fővezetéket beköttetni. A lakáselosztót, ami egy darab biztosíték volt, már én is kicseréltem, van benne Fi-relé is és földelés is. Akkor nem volt kötelező.

helcs

Vagy csak egyszerűen mért fővezetéket cserélni. A csatlakozási pont után, a fogyasztó tulajdonában lévő mért fővezetéket azért még ki lehet cserélni szabványosítás nélkül is. Teljesítmény bővítés addig hajtható végre, míg a csatlakozó vezeték erre alkalmas.