Villamos Biztonsági Szabályzat

Indította JUVILL, 2012. augusztus 20., 17:29:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
A "VBSZ" kiadásáig én a 2006-ban megjelent Villamos Biztonsági Szakmai Elvárások c. irányelvet használom. A fórumra is feltettem, de nem reflektált rá eddig még senki sem!!!
Tudom, hogy ez csak egy irányelv, de a szabványok alkalmazása is "csak" ÖNKÉNTES. Én etikai oldalról közelítek a villamos szakmához. Én sem szeretném, ha áramütés érne, így próbálok másokra is jó hatást gyakorolni.

Novill

Ez a feltöltést hol találom itt, mert nem találkoztam vele eddig itt?

Molnár Viktor

Amikor a szabványok önkéntes alkalmazásáról döntöttek , a Magyar Elektrotechnikai Egyesület tartott erről egy tájékoztatót , melyben Kádár Aba bácsi azt mondotta : "Eddig lehetett kérni felmentést a szabványügyi testülettől, mostantól nem lehet, így szabványok alkalmazása kötelezőbb lesz mint valaha"  tehát ha nem tartod be és ezzel balesetet vagy anyagi kárt okozol ugyanúgy rápacsálsz mint régen!

rabszolga

Hallottam:
A legendás VBSZ lassan megszületik. A felülvizsgálók pedig mehetnek újra tanfolyamra, már legalábbis akik négy évnél régebben szerezték meg a mandátumukat. 3 napos szuper pénzlehúzós oktatás,  persze a MEE-től... talán...

Legalábbis ez is egy aprócska hírmorzsája a VBSZ-nek.

A nagyok kavarnak, érdekek ütköznek, nyalógépek hajtogatják az igazukat, dörzsölt gazemberek pedig sütögetik a pecsenyéjüket. Ez mind a VBSZ lesz... Remélem nem lesz igaza a hírnöknek.

nyaki

Sajnos a hírek igaznak látszanak. Előzetesen kaptam telefonos tájékoztatást az ÉVMuBi egy bennfentesétől és megerősítette, hogy a VBSZ szerint, a felülvizsgálók ötévenként "különadó"-t kellesz fizetni.

Novill

Ezeken lehet elmélkedni sokat. A történethez hozzá tartozik, hogy valamikor öt évre szolt egy vizsga jogosultsága. Ez változott majd  tíz évre, majd OKJ-s lett, egy életre szóló. Majd következett az öt évenkénti tűzvédelmi vizsga.  És látjuk majd a látható további folytatásokat.
Régen a vonatkozó szabványok alkalmazása kötelező volt, ma önkéntes az alkalmazása. Viszont a jogszabályok betartása ma is kötelező.  Amiben ügyelnek arra, hogy ne írják le a szabvány számát. Ez érdekes mi  :D.  A KLÉSZ, mint jogszabály ma is érvényes. Viszont a benne lévő MSZ szabvány már hatályon kívül van helyezve.
A továbbképzésekre szükség van mindig. Ez lehet önképzéssel vagy szervezett formában. Az a kérdés, hogy ezek a szervezett képzések mit érnek? Amikor egy képzést végig hallgatunk és megvonjuk a mérleget, hogy mit ért és mennyire volt hasznos. Itt a vélemények lehetnek már eltérőek is. Mert nem mindegy, hogy ki milyen szinten áll. Előfordulhat, hogy valakinek nem jelentenek semmit már szakmailag ezek a képzések. Ők joggal hiszik, hogy hülyének nézik a szakembereket és ezért számukra csak pénz lenyúlásnak tűnik az egész. Vannak olyanok akiknek ezek a szervezett továbbképzések sokat jelentenek, mivel még alacsonyabb szinten állnak. Ez bizonyos kor felett a sok széles körű gyakorlat után már más a helyzet. A jogszabályokat is emberek alkotják  a jó szándék ellenére mégis sokszor durva hibák kerülnek bele, még a szabványokban lehet vitára adó témákat találni. A jogalkotás is nehézkes olykor, erre jó példa a VBSZ is.
Hosszú idő távlatában úgy látom, hogy rossz irányba halad a szakma fejlődése. Lehet, hogy tévedek? Túlszabályzott a szakma ma és ezért a jó szándék ( a hozzá nem értés, gyakorlat hiánya a jogalkotásnál, érdek képviseletek érdek érvényesítés hiánya végett.) ellenére rossz irányba halad.
A továbbképzésnek valószínű jog alkotok részéről oka lehet nyílt vagy burkolt. Néhány tipp:
1. A gazdaság dinamikus fejlődése már megköveteli a magas szakmai szint tovább emelését.
2. Az oktatási biznisz fellendítése. A bevételek növelése. Erről az jut eszembe amikor ki találták a regisztrált villanyszerelői rendszert, csak villanyszerelői mester vizsgával lehetett jelentkezni. Majd lefutottak a mester vizsgák és utána már nem kellett mester vizsga , elég volt az ötéves gyakorlat.  Így mára eljutottunk oda, hogy a mester levél nem ér semmit. Vajon jól látom? Gondolok itt a felelős műszaki vezető bevezetésére is.
3. Piac szűkítése..
4. A használt műszer kínálat bővítése. És ezt lehetne még folytatni
Mindenki eldöntheti melyikre tippel. A szakmai szint növelését több módon is lehetne segíteni. Ilyen lehetne az alap képzések szintjének az emelése, valós gyakorlati képzés,olcsó jó szakkönyvek, ingyenes szabvány hozzá férés, az elvégzett munkák szakmai értékelése általi visszacsatolás, stb. Sajnos általánosságban kimondható, hogy nem minden letett vizsga garantálja a magas szakmai szintet.

tothgyula

Üdvözletem.
Az a kérdésem, hogy hol olvasható a "Villamos Biztonsági Szabályzat"?
TothGyula felülvizsgáló.

rabszolga

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2016. június 17., 10:31:57 DÉLELŐTT
Üdvözletem.
Az a kérdésem, hogy hol olvasható a "Villamos Biztonsági Szabályzat"?
TothGyula felülvizsgáló.
Egyenlőre sehol, illetve illetékes embereknél, akiknek véleményezés lenne a feladatuk. Rosszabb esetben lobbistáknak nevezném őket. (Gondolom nem kell megneveznem milyen érdekszféra fogja eldönteni, mi legyen benne...)

Üzenet összefûzve: 2016. június 17., 23:29:07 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Novill Dátum 2016. június 16., 12:45:14 DÉLUTÁN
Ezeken lehet elmélkedni sokat. a jogszabályok betartása ma is kötelező.  A jogszabályokat is emberek alkotják  a jó szándék ellenére mégis sokszor durva hibák kerülnek bele, még a szabványokban lehet vitára adó témákat találni. lehet, hogy tévedek? Néhány tipp:
1. A gazdaság dinamikus fejlődése már megköveteli a magas szakmai szint tovább emelését.
2. Az oktatási biznisz fellendítése. A bevételek növelése. Erről az jut eszembe amikor ki találták a regisztrált villanyszerelői rendszert, csak villanyszerelői mester vizsgával lehetett jelentkezni. Majd lefutottak a mester vizsgák és utána már nem kellett mester vizsga , elég volt az ötéves gyakorlat.  Így mára eljutottunk oda, hogy a mester levél nem ér semmit. Vajon jól látom? Gondolok itt a felelős műszaki vezető bevezetésére is.
3. Piac szűkítése..
4. A használt műszer kínálat bővítése. És ezt lehetne még folytatni
Mindenki eldöntheti melyikre tippel.  ingyenes szabvány hozzá férés, stb. Sajnos általánosságban kimondható, hogy nem minden letett vizsga garantálja a magas szakmai szintet.
Elnézést, hogy megvágtam, de nekem ezekről jutottak eszembe gondolatok...
5. Pénzszerzés. Q.rva sok pénz megszerzése az oktatások által...
6. Olyan szabályozások bevezetése, amelyek  kötelezővé tesznek olyan dolgokat, amelyek műszakilag nem indokoltak. Például a műszerek kalibráltatása. Horror öszegekért kalibrál egy cég, amelyik előadásokat, továbbképzéseket is horror áron tart. Egy kis kitekintés: Nagy Britanniában ugyanazt a kalibrálást 10e forintnak megfelelő összegért is elvégzik, amit nálunk 39e forintért szeretnének. Ott is szinte feleslegesen, de legalább megfizethetően.
7. Ingyenes szabványhozzáférés azért nem lenne jó nekik, mert akkor ki a fenének kellene elmagyarázni, mi is van a szabványokban???

Tudom, tudom, mindegyik fenti tételre, tanfolyamokrara azt mondják, egy kis aprópénz, meg se kottyan. Amikor azonban tele van aprópénzes csekkel a postaláda, nem biztos, hogy annyira örülsz annak, ha valamiféle palimadarak a jószándékúság örve alatt ki akarják kaparni azt a kis maradék aprót a tárcádból... SOK KICSI SOKRA MEGY.

Amikor azt mondják egy ÉSZF tanfolyamra, hogy 180e forint és milyen olcsó, hát kinyílik a zsebemben a bicska.

Egyébként meg gyűjtsünk aláírást a szabad szabványhozzáférésért! Akár mint a kamarai dézsma, minden elektromosipari tevékenységet folytatót kötelezni kéne az évi pl:10e forint befizetésére, amellyel megvennék a jogot az összes szabványhoz történő hozzáférésre és NYOMTATÁSRA IS!!!

Ki lehet számolni, hogy a mostani 100-as szabványnézegető pénze helyett mennyi folyna be... Azért nem írtam hogy ingyen, mert bár az lenne a reális, de mint tudjuk Magyarországon a reális dolgok irreálisnak tűnnek. Konkrétan be lenne fogva  a pofájuk a kutyáknak...


tothgyula

Üdvözletem!
Gyüjtsünk aláírást a szabad szabványhozzáférésért!
Nagyon jó az ötlet, én leszek az első, aki aláírom, csak kezdje el valaki!
Toth Gyula felülvizsgáló

Novill

Úgy gondolom, hogy egy társadalomnak mindig szüksége magasan képzett szakemberekre mindig és mindenhol. Nem gondolom, hogy csak rész feladatokra kiképzett droidokra van szükség. A mi szakmánk szerintem veszélyes szakmának lehetne tekinteni. Mivel mi is a munkavégzés közben és az általunk elvégzett munkával nagy felelősséggel tartozunk magunk és más embertársainkért az ott hagyott munkával. A villamos hálózatok és berendezések napi használatával mindenki napi kapcsolatban van. Ezért a villamos biztonságtechnika tekintetében különösen fontos a széles körben gondolkodni tudó magasan képzett villamos szakemberek jelenléte. A vonatkozó szabványok minden részére kiterjedő oktatást nem képes felvállalni az oktatási intézmények és szervezetek. Nem is tudja idő hiányában felvállalni, de nem is várható el teljes mértékben. Ezért a szabványok folyamatos figyelése és élsajátítása igazából csak önképzés formájában képzelhető el hatékonyan. A szervezet tanfolyamokon nem a szabványok felolvasása és idézetek felolvasása lenne a fontos, hanem csak szabvány ismeretekkel rendelkező szakemberek által feltett kérdések értelmezésének a megvitatása az összefüggésekre való rávilágitásával a helyes értelmezés. Ezért is lenne fontos a szabvány ingyenes hozzáférése minden szakembernek. Itt a fórumon is látható, hogy vannak kollégák akiknek hiányos a szabvány ismerete. Szerencsére vannak kollégák akik aktívan részt vesznek a helyes szakmai irány mutatásában és a szakmai tudás átadásában. Amiért csak köszönet jár nekik. Remélem egyszer eljutnak a felelős vezetőink is oda, hogy felismerik az ingyenes  szabvány  hozzáférés társadalmi jelentőséget. Egyébként szomorú látni olykor a gyakorlatban amikor némely szakembereink nem állnak a helyzet magaslatán. Biztos vagyok benne ezeknek az embereknek sokat jelentene az ingyenes szabvány hozzáférés.