Kismegszakító leold

Indította konstans, 2022. október 21., 19:55:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

konstans

Üdv.

Az lenne a kérdésem, hogy egy bojlerhez menő vezeték B10-es kismegszakítóval van biztosítva. 1.8 kW-os fűtőszálas. A bojler bekapcsolás után azonnal levágja a kismegszakítót. Szétszedve ha szabadon vannak a vezetékek semmi probléma. Kíváncsiságból lett kötve rá egy dugalj, és beledugva fogyasztó (vízforraló), szintén ugyan ez történt.

A kismegszakítót érdemes lenne cserélni C13-ra? Vagy máshol lehet a gond?

tothgyula

Az 1,8kW-os betét áramfelvétele kb:8A. A B10A-es 14-18A-es tartományban fog kioldani túlterheleés esetén. De nálad zárlat lehet.Megmérném a hálózat szigetelési ellenállását és a hurkot is. Aztán ellenőrízd a kötéseket, ha vannak. Volt már olyan,hogy a fürdőszobában felfúrtak egy fregolit és sikerült a vezetéket megfúrni.

konstans

Zárlat esetén már akkor is le kellene oldania, ha a vezetékek szabadon vannak. Nem?

tothgyula

Több hiba is lehet, sőt egyidejűleg is lehet több hiba,amely a zárlatot okozza.Ezért írtam először a legegyszerűbb hibakeresést,a szigetelésmérést. 1000V-os mérőfeszültséggel mérve  már az elágazódobozban kiderülhet a hiba.Volt, amikor ki kellett fűzni a vezetékeket,és sérülést találtam. Vezetékcsere. Ami talán morbid, átragasztották a 4-6A-es kismegszakító cimkéjét. Ez egy ilyen szakma!Kíváncsian várom a megtalált hiba leírását.

Fecó

Egyetértve az előttem szólókkal, de figyelembe véve hogy egy C10-es vagy C13-as kismegszakító mennyibe kerül, és egy villanyszerelő szakembernek mennyi a kiszállási költsége és óradíja (pláne hogy tud-e szigetelési ellenállást mérni, mert sajnos ez is nehezen megy valahol), talán nem ördögtől való, hogy ha a vezeték keresztmetszet megengedi, akkor előbb egy próba-csere. Talán "elfáradt" a régi kismegszakító, talán a hideg fűtőbetét csak picit indul nagyobb áramlökéssel mint kellene. De ha a hiba fennmarad, akkor jöhet a mérés...

tothgyula

Köszönöm Feco! De én szeretem megkeresni a hibát pontosan. Meg is lesz az előbb-utóbb!

Fecó

Meg is kell keresni ha van hiba. Egy szakembernek ez nem is nehéz, pláne ha még műszere is van. Én csak a kérdező helyébe gondoltam magamat, és elképzeltem milyen lehetőségei vannak most szakembert találni megfelelő tudással és műszerezetséggel, de gyorsan, mert már mindenki izzadságszagú a családban. És ekkor arra jutottam, egy próbát megér a csere...

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 22 pro eszközömről


konstans

A kismegszakító csere annyiból jó volt, hogy valóban kevés volt a B10, így az már nem old le C16-ra cserélve. Viszont a FI relé leold.

Fecó

Akkor nem úszod meg a hibakeresését...

S/K

...akkor viszont nem "terhelésbeli" probléma van, mint ahogy előttem is megírták már.