ALU világító polc földelése

Indította ebola, 2019. november 18., 11:22:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

ebola

Sziasztok!

Kis segítséget kérnék, mert el vagyok akadva egy talán egyszerű problémával.

Adott volt egy alumínium keretes fénycsöves konyhai világító üvegpolc, gyári, német gyártmány. Ki akartam cserélni LED szalagra, mert lassan már minden LED a lakásban. Fénycső foglalatot kiszedtem, polcot belülről újjá varázsoltam, belement a 12V-os tápegység + a LED szalag. Tápegység, szalag beköt, lehetőség szerint minden kötés forrasztva + zsugorcsövezve, ahol pedig praktikus volt, bontható Wago-val kötve. Elsőre minden 'rendbennek' tűnik. A polc világít, feladat zárva, de csak majdnem. A világítás bekapcsolása után ~ 3-5 perccel az alu keret haloványan 'ráz'. Tovább nem romlik, és az is túlzás, hogy 'ráz', éppen csak úgy, mint egy földeletlen kaszni esetében, ha hozzáérek, csak az érintés pillanatában brummog az ujjam, miután hozzáértem már nem, csak az érintés pillanatában, illetve, ha simítom a felületet.

Az első gondolatom az volt, hogy leföldelem a polcot, és remélhetőleg ezzel meg is szűnik a jelenség. Villanyszereléssel szakma szinten ~25 éve foglalkoztam, így nagyon erősen kopnak már emlékeim, de mindenesetre hasonló jelenséggel azért találkoztam már életem során párszor.

A kérdésem az lenne, hogy ez így természetes-e, vagy valamit azért érdemes lenne duplán ellenőriznem (bár már mindent ~ 3-szor végigvizsgáltam és rendenb is van). Ha viszont természetes és jogos a földelési igény, akkor jön a következő problémám. Az eredeti fénycsöves megoldás tekintetében a polc (a kaszni) gyárilag egyáltalán nem volt földelve. Nyilván bárhova be tudok fúrni egy csavart, sőt a körülölelő szekrényhez történő rögzítés miatt ezt már meg is tettem két helyen, így azokhoz a csavarokhoz köthetném a földelést, viszont mivel a polc alumínium, így ezt nem tenném meg réz kábellel. Ebben az esetben mi a javaslatotok, hogy kössem össze a földkábelt a kasznival, hogy ne legyen galván probléma. Ha alátétet teszek a polc és a kábel közé, az alátét is alu sok esetben. Az ónozott kábelvég pedig nem tudom mennyit segít az egészen.

Valójában soha nem kellett a problémával gyakorlatban foglalkoznom, így elég rutintalan a helyzet.

Kimondottan földelő kábelek esetén nem tudom milyen anyagból van a saru, ahogy azt sem, hogy maga a kábel, és még a Wago esetében is kellene paszta direkt alumínium kábel használatakor (mondjuk elméletben kizártan tartom, hogy alu legyen a kábel...). Ugyanakkor, akár egy vastagabb forrfül használatakor ugyanúgy ónozott rész lesz a saru, így nem tudom mennyit segít ez rajtuk. Vagy túlizgulom a helyzetet, mert csavaros kötésnél nem

Előre is köszönöm, ha segítetek!

ebola

Mondjuk, ha megnézek egy ilyen Conrad szettet:

https://www.conrad.hu/hu/foeldelo-keszlet-rittal-kl-2570100-1-keszlet-534078.html

Ránézésre itt is ónozott réz a 'saru' míg egy rakat alumínium csavar van szerelőanyagként mellé csomagolva. Gondolom a kábel meg ugyancsak réz, így levágva egyik felét szépen össze tudom a fali földkábellel Wago-zni. De akkor is inkább a véleményeteket kérném.

Köszi!

Simon Endre

Ez a kapacitív szivárgás akár a tápegység akár a szalag felől jöhet. Nem életveszélyes, de magad és mások megnyugtatására rákötheted a PE-re. Az ónozott saru nem rontja  a kontaktust és nem is indít korroziót, én ilyen helyeken 2,5-es  SST popszegeccsel sajtolok fel egy 6,3 mm-es ónozott faston fület. "Gyárilag" is ez a szokás.

S/K

...és ha mindezzel kész vagy akkor viheted a világító polcot bevizsgáltatni mert egy kész terméket átalakítottál.

Simon Endre

Kicsit távolabbról szemlélve észrevehető hogy milyen szépen illik  fafejre a vaskalap. A LED tápegység "dupla négyzete" a földelést azaz az érintésvédelmet eleve kizárja, szükségtelenné teszi, mert nincs is mit "leföldelni" a szivárgó kapacítív csipkedés tulajdonképpen zajvédelmi kategória és ez a durva beavatkozás a nagyszerű és szakszerű esetleg papírokkal is kitapétázott német gyártó életveszélyt, netán emberhalált okozó felelősségét mindenképp felülírja.

ebola

Kicsit erősnek érzem a bevizsgáltatási gondolatot.

Egyrészt, mivel megbontottam a gyári felállást, nyilván semmilyen felelősséggel nem tartozik iránta a gyártó. Ha olyan hülye lennék, hogy életveszélyes helyzetbe kívánom magam hozni, majd a ráterhelni a lehetetlent az eredeti gyártóra az a saját, legmélyebb ostobaságom lenne. Egyébiránt a 'készülék' nem más mint 4 alu U profil + 2 üveglap, megfelelő műanyag sarokpántokkal összecsavarva. Ez egy doboz, gyakorlatilag egy szerelő doboz. Ebben volt egy már nem emlékszem milyen gyártmányú, de a bútor gyártótól független fénycső foglalat és annak 'tápkapcsolója', a kábel végén egy csokival. Ez egy gyári szett volt, amit kompletten kiemeltem, megmaradt a 4 alu profil + a 2 üveglap. Ezt megvásárolhattam volna bárhol, össze is rakhattam volna custom megoldásként, de miért tettem volna, ha hibátlan a kaszni, az 'elektronika' meg eddig is szinte teljesen független volt (egy beragasztott, a polc gyártótól független szett), és most is az lett.

Nyilván, ha viszont az a mondandó, hogy ne csináljak semmit otthon, vegyek gyári megoldást, vagy kérjek meg szerelésre villanyszerelőt, ez akár lehetne valid gondolat, viszont itt nehéz lesz meghúzni a határt, ki mit rakhat össze otthon, hiszen ennyi erővel, ha valaki szakma szinten nem asztalos, nem cserélheti ki a munkalapot sem egy konyhabútor esetében, de lehetnének durvább példa is.

Szakmám szinten műszerész vagyok, de IT irányzat miatt ~ 25 éve kis túlzással nem szereltem semmilyen elektronikát, maximum konnektort, vagy fali kapcsolót, emiatt is kértem elméleti segítségetek.

Tehát nem kívánom perelni a német gyártót, így nem igazán érzem szükségességét a bevizsgálásnak, mert amennyire lehet, mindent a lehető legszakszerűbben próbáltam/próbálok megoldani, emiatt is kérdeztem itt az instabil kérdéseimmel kapcsolatban. Nyilván balesetet sem szeretnék, de próbáltam figyelni mindenre, illetőleg mielőtt kézzel megfogtam volna egyáltalán teszt üzememben a polcot, a kasznin emlékeim szerint talán pár tíz mV feszültséget mértem, így mivel működött is a konstrukció, és mérve sem láttam semmi gyanúsat, tovább mertem menni. Látszólag minden okés, csak brummog hozzáéréskor, ami még csak nem is kellemetlen, de ismeretlennek szokatlan, meglepő, ergo jobb ha nincs, mert nem is kell.

Természetesen így is lehet az a válasz, hogy felejtsem el, mert ilyet nem szabad ilyet, csak nem látom hol a probléma.

Másrészről köszönöm a választ, ezek szerint ennyi brumm belefér, és ami a lényeg, hogy ezekszerint az ónozott réz földelő sarut nyugodtan csavarozhatom direktben az alumínium kasznihoz, nem lesz galván, korrodálási problémám. Ezek voltak a bizonytalansági faktorok, amire a választ tényleg köszönöm!