LOGO!

Indította TermiCont, 2012. január 21., 07:43:09 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

TermiCont

A Siemens által fejlesztett és gyártott készülék család évek óta a piacon van. Immár a hetedik generációt éli meg. Folyamatosan bõvülõ szolgáltatásokkal és nagy megbízhatósággal igyekszik belopni magát a szívünkbe.
Szeptemberben jelent meg a hetedik verzió, amely lehetõséget ad a készülékek LAN hálózatra csatlakoztatására, valamint felhasználó által is definiálható funkciók (UDF) elõállítására.
Rendelkezik EIB/KNX és ASInterface csatlakozással is, így bõvítve az alkalmazási lehetõséget.
Rendelkezik saját kijelzõvel és kezelõ gombokkal, de külsõ LCD-kezelõ is egyszerûen csatlakoztatható hozzá.

Programozása egyszerû, néhány óra alatt elsajátítható!

analóg bemenetek:       0-10V
                                 0(4)- 20mA
hõmérséklet mérés :     PT100/PT1000

analóg kimenet :          0 - 10V DC

digitális kimenetek :      Imax :10A kapcsoló
                              kiegészítõ kapcsoló modul Imax :20A

                                                                            TermiCont

nova

Keresgéltem a neten, hogy vajon mi is ez a termék. :) Betettem az általam talált kis pdf elérését.

LOGO Siemens

Ahogyan nézem ez a termék inkább ipari automatizáláshoz érdemes használni. Viszont a kis leírásban fel volt sorolva, hogy milyen területen használható és ami megragadta a figyelmemet az a különleges megoldások részben a napelemes berendezésekhez is ajánlják. A napelemes rendszerekbe milyen felhasználási lehetõsége van?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

TermiCont

Ajánlom figyelmetekbe a következõ oldalt, itt sok minden megtalálható és letölthetõ:

Automatizálás - letöltés
Kérésre mail-ben aktuális árlistát küldünk.

A termék valóban alkalmas ipari automatizálási feladatok elvégzésére is.
A letölthetõ katalógus oldalak mutatják, hogy milyen sokféle a felhasználási lehetõség. (Pl mobil telefonos távjelzés, vezérlés)
Az épület automatizálási felhasználást az is jelzi, hogy KNX csatolóval is rendelkezik.

A napelemes alkalmazás meghatározása talán nem a legszerencsésebb, én inkább a napkollektoros felhasználásra mutatnék rá.
Nagyszerûen megoldhatóak az ehhez a feladathoz kapcsolódó hõmérséklet mérési (PT1000)  és vezérlési feladatok (keringetõ szivattyú).
Ha mért értékeket kell, KNX rendszerbe bevinni - pl PC-s megjelenítéshez - mindig ezt használjuk, mert árban is ez a legkedvezõbb.
Több alkalmazást készítettünk már családi házak helyiségenkénti fûtés vezérléséhez.
Kazán, hõszivattyú, napkollektor vezérlésekhez is kiváló.

nova

A napkollektoros vezérléshez már érthetõ, csak mivel láttam a napelem részt kíváncsi lettem, hogy hol és milyen formában avatkozhat be egy automatika a mérési folyamatokat kivéve.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

A LOGO! programozható relét (nem PLC) szinte kezdetek óta ismerem, pontosabban tudok róla. Ha jól tudom a Siemens volt az elsõ aki ilyen vezérõ eszközt készített. Megbízható eszközök. Azóta szinte minden valamire való villamosipari, automatizálási anyagot gyártó cég kínál ehhez hasonló termékeket.
Csupán két ok miatt nem ezt a márkát választottam automatikai feladataim megoldásához. Egyik, hogy ha jól tudom csak 28 fizikai I/O-ra, azaz ki/bemenetre bõvíthetõ. Ellenben az általam elõnybe részesített ZELIO 40 I/O-ra bõvíthetõ. I/O-ra vetített "fajlagos" ár alapján is rosszabb pozicióban van az akkori számításaim alapján. Persze nem csak ezek lehetnek  a kiválasztás mérvadói mert nagyon sok egyéb képesség is eldöntheti, hogy ki-ki melyik gyártmányt válassza. Mellesleg létezik ezeknél még olcsóbb és még több I/O-ra bõvíthetõ távolkeleti gyártmány is. Ezek programozhatósága nem a legszimpatikusabb, volna mit fejleszteni rajtuk.
Jó dolgok ezek a programozható relék. Ha egy vezérlésben két-három idõrelét kell használni akkor szinte biztos, hogy gazdaságosabb ilyen eszközt alkalmazni. Szinte bármilyen idõ, logikai, számláló funkcióra programozhatóak. Huzazalozás megváltoztatása nélkül átalakítható, modosítható a berendezés, gép müködése. Lakásom automatikájához, fûtés vezérléshez is használok ilyet.

TermiCont

Valóban ezeket a logikai vezérlõket a Siemens hozta ki elõször a piacra.
De nézzük a konkrétumokat, az árakat:

Az összes ki/bement két allapotú
Schneider Zelio                                           Siemens LOGO!
SR3B101FU                                         6EDED-1052-1FB00-0BA6
6 bemenet                                                      8 bemenet
4 kimenet  (230V 8A)                                        4 kimenet (230V,10A)
230V tápfesz.                                             230 V tápfesz.
kijelzõvel                                                       kijelzõvel

listaár: 42031 Ft+Áfa                              listaár :36580Ft+Áfa

bõvítõ modul
8 bemenetet                                                8 bemenet
6 kimenet                                                   8 kimenet

listaára: 25582 Ft+Áfa                             listaára: 31520 Ft +Áfa
                                                                 4 bemenet
                                                                 4 kimenet

                                                             listaára: 19530 Ft+Áfa

Léteznek 24 V tápfeszültségû modellek is a viszonyok hasonlóak az itt feltüntetetthez.
A Zelio és a LOGO! (6-os verzióig ) is 24be- és 16kimenetre bõvíthetõ.
Egy teljes áranalízis túl hosszú lenne, de szívesen küldök Schneider és Siemens árlistát is.

Marton

TermiCont. Köszönöm az összehasonlító táblázatot. Ezek szerint a bõvíthetõség határát rosszul ítéltem meg LOGO! esetén. Hogy ki melyiket alkalmazza azt az is eldönti, hogy melyikhez van program letöltõ kábele. Kábelem és tapasztalatom a másik gyártmánnyal van ezért szükség esetén azt részesítem elõnyben.
Ezzel nem állítom, hogy a Siemens rosszabb volna, sõt neves gépgyárok berendezéseiban is találkoztam már velük. Mindenféleképpen megbízható készüléknek tartom más Siemens termékekkel együtt. Nagyon sok Siemens vezérléssel foglalkoztam(ok). PLC esetén az S5 a referenciám habár az már kifutott típus, helyette ott az S7 kompaktabb sorozat. Hûtés-fûtés szabályozásnál is Siemenst vélem jobbnak, mostanság helyeztem üzembe egy Albatros konfigurációt.
Továbbá azoknak szólva akik nem járatosak a programozható relék (pl.LOGO!) világában, melettük szóló érv még a korábbi hozzászólásom kiegészítéseként, hogy többségük rendelkezik valós naptárral is. Így akár egy éven belül bármikorra adhatunk nekik idõzített parancsokat is.
Kérdésem: milyen újdonságokat tud a LOGO! 7-es verziója a korábbiakhoz képest?

TermiCont

A programozó kábel és a szoftver valóban sarkalatos pont . Erre találta ki a Siemens a LOGO! boxot, amelyet alig magasabb áron lehet megvásárolni mint egy LOGO!-t és tartalmazza a programozó kábelt és a szoftvert. Évente két három alkalommal hirdetünk rá akciót, amikor 10-15%-kal kedvezõbb áron tudjuk adni.

A hetes verzió legnagyobb elõnye a LAN csatlakozó, amely felhasználható programozásra és LAN hálózatra kötésre.
LAN-on keresztül max 8 LOGO! 7 is hálózatba köthetõ, de további Siemens automatizálási készülékekkel is egy rendszerbe építhetõ.
Pl  Simatic CPU-k,  HMI, PC.
Adat tárolóként szabványos SD kártya használható.


TermiCont

Helyiségenkénti fûtés/hûtés szabályozásra a következõ összeállítást javasolom.
A REV .. típusjelû Siemens termosztátok öntanuló algoritmussal rendelkeznek. Az elemek behelyezése után két fûtési periódus alatt  megméri a telepítési hely termodinamikai tulajdonságait és annak megfelelõen beállítja a PI szabályzó jellemzõit.
Az öntanuló algoritmus - a pontos szabályozás következtében - szintén az energia megtakarítást szolgálja.
Rendelkezik komfort/készenlét átkapcsolási lehetõséggel, amely lehetõvé teszi, hogy a hõmérsékleti alapjelet egy érintkezõ (pl riasztó kimenete) mûködtetésének hatására csökkentsük.
Ez  elmentem/megjöttem funkcióként mûködik.
Ezt a funkció - egy másik kimenetre mágneskapcsolót kötve - kiterjeszthetõ egyéb lekapcsolható áramkörökre is. (pl világítás, hifi, stb.)

Marton

TermiCont!
Megnéztem az összeállítási ajánlatot és a REV szobatermosztátok adatlapját. Igen, ezek a termosztátok kölsõ jellel felülbírálhatóak, nagy tudású, sok szolgáltatással rendelkezõ típusok. 
A javaslatban olvasom, hogy szelep leragadás elleni védelem, ezt hogyan kell értelmezni. Ehhez kell a LOGO! mely idõnként megjáratja a szelepmotorokat mint ahogy a termoszátok is teszik a szivattyúkkal ha úgy programozzuk be?
Úgy gondolom ha fal ill. padló fûtés van vegyesen kiépítve radiátor fûtéssel akkor egy további megoldás kell ahhoz, hogy pl. a fal fûtési körbe ne kerülhessen a radiátor 70-80 oC fokos vize. Ott max 40 oC fok lehet.