Öreg épületek villanyszerelése

Indította nova, 2018. február 05., 10:54:43 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Megnéztem a Hámori-féle Villanyszerelés Ipari Szakkönyvtáros könyvet, 67-ból, azt írja: falon kívüli szerelvényeket 6x6 cm-es lyukas faékre szerelünk. :) Aztán valamikor jött a műanyag tipli. De én még vettem kézi tiplifúró készletet, bár hálistennek gyári állapotában őriztem meg. :D

tade

Tisztelt Szaktársak,

Kérdésem röviden a következő, lehet-e csúsztatott zsalus beton falat (tehát nem vasbeton panel) hornyolni?

A főfalak ilyenek, (kb 25-30 cm vastagok), a válaszfalak téglák

Fecó

Általában statikus szakvéleményhez kötik a tartószerkezeti funkciókat ellátó betonfalak horonykialakítását. Ő az aki felelősséggel lenyilatkozza, hol, milyen mélységben és szélességben lehet kialakítani hornyokat...

sz.erik8

Tisztelt Urak!

A következőkben  szeretném a segítségeteket kérni.
Adott egy régi vályogház, x elmenő áramkör, természetesen alu vezetékekkel, az elosztótábla mögött jó öreg szoci sodrásokkal. Szeretnék húzni 2 új áramkört, természetesen már 1-5 - 2,5 rézzel, FI relével, viszont a kiselosztó is elég gány, így cserélném azt is egy régebbi FKA táblára. Na most a kérdésem az lenne, hogy ezen az FKA táblán a Nulla és PE sínek ha jól tudom bronzból készültek, így ezekre a sínekre elvileg kontaktpaszta vagy egyéb dolog nélkül köthetem mind az alu, mind az új rézvezetékeket, vagy tartanom kell így is a korróziótól, a későbbi "károsodástól"? Mellékelve csatolok két képet az említett új elosztó sínjeíről.

nyaki

Üdv!
Ennek az elosztó típusnak (lehet, hogy új, de semmiképpen nem mondanám korszerűnek) kadmiumozott acél a PE és N sínje, amire minden zokszó nélkül csatlakoztatható az alu vezeték, azonban ha hosszabb távra gondolkodnál, akkor minden aluvégre célszerű lenne egy érvéghüvelyt rápréselni. A képen látható átkötést ki kell venni és a mérőtől az elosztóig 3 vagy 5 eres vezetékkel szükséges beállni, mert 2 vagy 4 vezetékes táplálásnál ugyan elengedhetetlen az említett átkötés, de ekkor egy helyi földelőt is csatlakoztatni kell a PE kapocsra.

sz.erik8

Köszönöm a válaszod!
Az átkötést természetesen kiszedem, mivel úgyis lesz Fi relé. A lényeg akkor, hogy nyugodtan mehet a sínekre az alu és a réz vezeték együtt.
Köszi mégegyszer.