Új ház kábelezése

Indította klemo, 2017. augusztus 28., 22:05:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

xyz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 27., 07:28:30 DÉLELŐTT
Nem is értem, ha 2 fázisú a készülék, mire gondol a gyártó az 5 eres kábellel? Én továbbra sem tartom megfelelőnek egy fázisú táplálás esetében az 5 eres kábelt. A készülékből szerintem kiköthető a gyári kábel (ráadásul a gyártókat ismerve gondolom fél méteres darab) és közvetlen a készülékbe kötném a betápot. Én eddig minden készülékben megtaláltam az 1 fázisú rendszerhez szükséges áthidalásokat. A 4mm2-es kábel, 1 fázison, 1 áramkör esetében, PVC szigetelést feltételezve és falon kívül csatornázva mondjuk tud 30 C°-on 30 Ampert, szerintem így 25 A-re biztosítható. Abban feltétlen igazad van, ha már kötés, akkor jó minőségű kötőelemek szükségesek, nem hiszem hogy törvényszerűen szétég, azért, mert csak 1 fázis van.
Fecó most gondolj bele 25 vagy 30A az nagyon sok érintésvédelem szerint meg lakóházban én nem is javaslom jobb a 2 fázis és 2 nulla 2*16A ha az egyik lemegy ott van a másik és nem lehet túlterhelni mert a fogyasztó az túl akarja terhelni így meg le van védve 16A meg érintésvédelem szerint is megfelelő... szerintem

Fecó

Nem értem hogyan tud túlterhelni egy 3×4 mm2 betápot, ha az mondjuk 20 vagy 25 A-rel van védve? B-s karakterisztikájú kismegszakítóval a megengedett hurokérték 1,84, C-s esetében 0,92 Ohm, amit normális mérőhellyel és elosztóval tartani lehet. Elviekben ha 2 áramkört alakítasz ki, abban az esetben viszont a védővezető lehet közös, ez még járható út, de valóban csak úgy, ha két külön kismegszakítóval indítod.

xyz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 28., 08:02:12 DÉLELŐTT
Nem értem hogyan tud túlterhelni egy 3×4 mm2 betápot, ha az mondjuk 20 vagy 25 A-rel van védve? B-s karakterisztikájú kismegszakítóval a megengedett hurokérték 1,84, C-s esetében 0,92 Ohm, amit normális mérőhellyel és elosztóval tartani lehet. Elviekben ha 2 áramkört alakítasz ki, abban az esetben viszont a védővezető lehet közös, ez még járható út, de valóban csak úgy, ha két külön kismegszakítóval indítod.
Természetesen külön kismegszakító két teljesen független áramkör ahogy írtam 2fázis 2nulla, már írtam gyári vezetékek is így vannak méretezve.
én személy szerint nem szeretem lakáson belül 16a-nél nagyobb kismegszakítót.

balzsi

Számomra újabb érdekességgel futottam össze és várom a szabványokban jártasok véleményét.
Adott egy telephely, ahol kettő betáp van. A számomra "furcsa betáp" a melléket képen látható.
A villanyóránál 3xC32A-es védelemmel indul a történet, 4x6mm2 földkábellel. Az első megálló 280m-re van egy fémkonténer formájában, innét megy tovább a következő fémkonténerhez, ami további 60m. Összességében 340m-ert utazik az áram és a végpontnál végeztem egy lakatfogós mérést egy hősugárzó segítségével. Alap feszültség 235V terhelt feszültség 219V, terhelt áramerősség 9A. Az én számításom szerint a hurokimpedancia 1,778 Ω. C 32A kismegszakító esetén ez 0,719Ω lehetne. Javítsatok ki ha tévedek.
A másik zavaró tényező számomra a PE hiánya. Ugyanis jön a 3 fázis és a nulla. A földelés helyileg van megoldva egy-egy levert szondával konténerenként és ennyi.
Várom a véleményeket.

Üzenet összefûzve: 2017. november 28., 19:42:00 DÉLUTÁN

A kép.

Fecó

Érdekes a dolog, a betáplálásnál PEN sínről vagy N sínről indul a kábel? Mikori a létesítés, és milyen vezetőanyagú a kábel? A hurokértéknél elképzelhető hogy jó a számításod, és a 0,72 is stimmel, de jobb lenne egy rendes, kalibrált ÉV műszerrel megmérve kimondani az ítéletet. Ha viszont van ÁVK, akkor 30 mA-t kell figyelembe venni kioldási áramértéknek. És a konténereknél gyakorlatilag TT rendszerű az érintésvédelem így?

Simon Endre

Amennyiben a mért oldalon megengedett 3%-os feszülségesést betartjuk az áram korlátozott értéke kb. 4 (!) amper lehetne. A PEN jelleget a hatos keresztmetszet eleve kizárja még akkor is ha rézerű a kábel, de lehet ilyen TT rendszer amennyiben ezt gazdaságossági vagy üzemviteli szempontoknak megfelel, de a C32 az semmiképp nem méretes. A telephely fogyasztói feltehetően  elektronikus mérleg esetleg teherleemelő szerkezet  ezek csekély fogyasztásuak és a portaszolgálat villamosenergia igénye sem számottevő helyiségvilágítás, szellőzés, klima, átfolyásos vízmelegítő, mikrosütő, számítógép, riasztó, valamilyen zajkeltő, szerény terepi világítás kapunyitó, stb.. ezenkívül max gáz vagy fatüzelés. Viszont aki a kábelt "méretezte" szakmailag helyén volt-e? A nulavezető feszültségesését lehetne csökkenteni egy jól kialakított szalagföldelővel akár tíz voltal is, de ennek árát költségatékonyabban hsználhatták volna fel egy vastagabb kábellel.

balzsi

Telep létesítésének időpontja 2005.
A betáplálás az N sínről indul.
Réz a kábel vezetőanyaga.
Amint Endre is utalt a feszültségesésre, maximális terhelésnél (32A). 24% felett lenne.
A hálózat fogyasztói:térvilágítás, helyi vízhálózat üzemeltetése (kisebb szivattyú 6A), két konténer fűtése (9A+8A), nyáron hűtése, számítógépek, mikró, hűtő, 120l bojler, elektromos kapu, kamerarendszer, 60t mérleg, esetleg pár apróság lemaradt. Valamint a kiépített dugaljakról egyéb fogyasztók is üzemeltethetőek lennének (sarokcsiszoló, hegesztő, stb.).

xyz

Igen igazad van így TT rendszer ami szabálytalan mivel a közcélú hálózat TN így a földelőszondát és a PEN-t össze kell kötni.
Szerintem a kábel keresztmetszete vékony.

Simon Endre

Ez a kötelező összekötés nem javítana hanem rontana a helyzeten, hacsak nem lenne ez egy nagyon-nagyon szuper földelés, továbbá ezen az érintésvédelmi (!) célu földelésen szinte üzemszerű áram folyna, nem is akármekkora ez meg csak a valódi, (jól méretezett és kivitelezett) PEN-nél megengedett. A szokásos igénytelen helyi (szonda) földelésnél minden fémtestü fogyasztón vagy azokkal kapcsolatos fémrészeken rajt lenne a hálózat feszülségesésének fele vagy akkörüli érték, én ezeket nem fogdosnám elázott cipőben vagy mondjuk a zuhany alatt álva kedves xyz !

tothgyula

Tisztelt XYZ!
Az MSZ EN 61140:2003 szabvány már a létesítés idején(2005) előírta  a 10-es réz vagy 16-os aluvezeték alkalmazását az adott helyen.Tehát a kivitelező hibázott.
Mindenképpen mérni kell kikapcsolási időt és ÁVK kioldó áramot.Dokumentálni kell ez természetes.
TothGyula felülvizsgáló.