Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

Át szerkesztettem a rajzot, a sorkapcsot ha lehet kerüljük! Minél kevesebb kötéspont annál nagyobb a biztonság, így máris két hibalehetőség kilőve. A PEN vezetőt a PE -EPH  sínre viszem, mert a védelmi feladatot előbbre valónak tartom a működési funkciónál, a N vezető csak működési feladatot lát el. A két pólusú kismegszakító beszerelését nem írja elő semmi, de nem hátrány  (én a fix bekötésű készülékeket azzal szerelem így a leválasztó kapcsoló szerepét is betölti) A fürdőszoba világításkapcsolójának kell kétpólusúnak lennie.
A vezérelt úgy jó, ahogy a rajzon van.

tothgyula

Üdvözletem!
A boyler védelmét a saját PEN vezetékéről kell bekötni.Ugyanis, ha az állandó áramkör(nappali) PEN vezetője valamikor szakadna, nincs védelem, és éppen a fürdőszobában a legkritikusabb helyen.Plusz az EPH-t is rendezd!
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

zolih

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2016. május 29., 08:06:52 DÉLELŐTT
A boyler védelmét a saját PEN vezetékéről kell bekötni.
Ha jól értem, akkor az eloszto2 rajzom szerint, mindkettő PEN vezeték menjen a PE sínre onnan állandó N vezetéke az állandó ÁVK-ra, vezérelt N vezetéke a vezérelt ÁVK-ra.

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2016. május 29., 03:32:32 DÉLELŐTT
A két pólusú kismegszakító beszerelését nem írja elő semmi, de nem hátrány  (én a fix bekötésű készülékeket azzal szerelem így a leválasztó kapcsoló szerepét is betölti) A fürdőszoba világításkapcsolójának kell kétpólusúnak lennie.
Tehát a bojler ÁVK után legyen kétpólusú kismegszakító, az állandó ágon a fürdő kismegszakítója lehet egypólusú, elég ha a világításkapcsoló kétpólusú.

Üzenet összefûzve: 2016. május 29., 12:00:48 DÉLUTÁN

Átrajzoltam az ajánlásaitok alapján.

Az a jó, hogy a 18 modulos lakáselosztómban 13 helyes PE sín és 13 helyes N sín van. A 13 helyből mindjárt elfogyott 6 db:
-földelés
-PEN állandó be
-PEN vezérelt be
-N állandó el
-N vezérelt el
-EPH el

Maradt 7 db PE hely az elmenő áramköröknek :)

helcs

Az épületbe 1db. PEN vezető érkezik, tehát nem tud kettő menni a PE sínre. A vezérelt mérő N vezetője mehet egyből az ÁVK-ra(amit a bojlerra semmilyen szabvány nem ír elő). A bojler védelmét a PE sínről indított védővezetővel kell megoldani. Az, hogy nincs annyi hely mint áramkör a lakáselosztót gyártók hibája. Ezért kell mindig nagyobbat venni.

zolih

Idézetet írta: helcs Dátum 2016. május 29., 12:19:13 DÉLUTÁN
Az épületbe 1db. PEN vezető érkezik, tehát nem tud kettő menni a PE sínre. A vezérelt mérő N vezetője mehet egyből az ÁVK-ra(amit a bojlerra semmilyen szabvány nem ír elő). A bojler védelmét a PE sínről indított védővezetővel kell megoldani. Az, hogy nincs annyi hely mint áramkör a lakáselosztót gyártók hibája. Ezért kell mindig nagyobbat venni.

Értem,  tothgyula megjegyzése (amit végiggondolva logikusnak érzek) ihletett a fenti megoldásra. A mérőhelyen a  kábelfogadó sorkapocsnál szét van osztva kétfelé a bejövő 1db PEN vezető. Lényegében a lakáselosztóba két vezetéken párhuzamosan érkezik a PEN vezető. Ami az elején a két mérőóra miatt lett kétfelé bontva.
Ezért tűnik logikusnak, hogy a lakáselosztó PE sinjére is mindkét vezeték csatlakozzon. Bármelyik szakadása esetén a védőföldelés megmarad.


bojler ÁVK:
Azt persze nem írtam, hogy a bojler a fürdőben van. A korábbi "empírikus" fűtőszál meghibásodás előrejelzése úgy működött, hogy mikor már érezte az ember, hogy kezd csípni a víz, akkor fűtőszálat kellene cserélni. Ezért lett ÁVK  a bojler elé. Így nem a víz rázását kell figyelni :) , hanem mikor a bojler ÁVK leold, akkor  lehet fűtőszálat cserélni.

Még egy gondolat:
Az ÁVK mikor lekapcsolt állapotban van, akkor megszakítja mindkét elmenő pólust?
Mert ha igen, akkor a bojler mindkét pólusú leválasztása meg van oldva. A túláramvédelemre elég lehet az 1 pólusú kismegszakító.

Simon Endre

Szép napot!
Van kismegszakítóval kombi ÁVK, jellemzően "s" jelleggel. Egyébiránt a vízmelegítők eseti levezetési árama kondenzáció miatt (főleg párás helyen pl. fördőszoba) elérheti a leoldási értéket ezért nem forszírozzák ezt a védelmet. Én azért egy 100 miliampereset  "bedumálok" az ügyfélnek akkor is ha nincs előírva a tervben ez már csak valódi hibára old le.

nyaki

Idézetet írta: helcs Dátum 2016. május 29., 12:19:13 DÉLUTÁN
Az épületbe 1db. PEN vezető érkezik, tehát nem tud kettő menni a PE sínre. A vezérelt mérő N vezetője mehet egyből az ÁVK-ra(amit a bojlerra semmilyen szabvány nem ír elő). A bojler védelmét a PE sínről indított védővezetővel kell megoldani. ...

A szabvány, jelesen az MSZ HD 60354-4-41:2007 411.4.3.pontja előírja, hogy a PEN vezetőt nem lehet megszakítani. Mivel a PEN bontása a mérő utáni első elosztóban történik és mivel az ÁVK bontja a N kapcsot is, így az azon átvezetett PEN szakítására az ÁVK-t nem lehet használni.
Tehát a jelen PEN bontási hely ismeretében két lehetőség marad a bojler részére:
1. A vezérelt áramkör PEN vezetőjét rákötjük a fő földelőkapocsra és innen indítjuk az N vezetőt az ÁVK felé.
2. A vezérelt áramkör PEN vezetőjét leszigeteljük és a nappali PEN keresztmetszetét növeljük meg úgy, hogy a nappali és a vezérelt áramkör összterhelését vesszük figyelembe, amit rákötünk a fő földelőkapocsra és innen indítjuk a bojler ÁVK-hoz az N vezetőt.
A hálózati engedélyesek szabályzata előírja, hogy a vezérlet áramkörök nem lehetnek egybeépítve a nappali áramkörökkel, de gyakorta elnéznek felette. Ha közös kalapsínen van elhelyezve minden áramkör, akkor nyilván könnyebb az első elosztó vezetékezése, ráadásul gyakorta ez az egyetlen járható út is.

Gyurmaúr(fi-relé)

pontosan ezért mormolom immár mantraszerűen és persze teszem is, hogy a PEN-t szépen a mérő(k) előtt bontom szét a késes biztis (és igen, "B" lépcsős túlfeszvédelmi unitot is tartalmazó) 300x300-as PVT-ben egy erre a célra tökéletesen megfelelő OBO 1801 segítségével, melybe számos dolog is könnyedén beköthető. Innentől pedig már TN-S rendszerben gondolkodunk, tehát (2x) 5 vezető (pl 5x16mm2-es NAYY-J földkábelek képében) húz tova a mért főelosztóig, ahol aztán már nincs gond az N vezetők Fi-relébe történő frappáns bekötésével (sem)...
Egyébként hordó bojlerre minden esetben tegyünk saját 100mA-es (ha nagyon fullos a készülék, akkor esetleg 30mA-es) fi-relét, mely lehetőség szerint a készülék közelében legyen (amennyiben a boálőr a fürdőben van, akkor természetesen IP65-ös dobozkában, melyből kapható vállalható kinézetű is) , így ugyanis biztosítható a készülék biztonságos 2 pólusú  leválasztása a hálózatról. 3 fázisú hordó bojler, vagy átfolyós vízmelegítő esetében (pl. Stiebel Eltron, AEG, stb) , mivel azok tisztán 400V 3 fázis, PE bekötéssel működnek, nyilván más védelmi megoldást kell alkalmazni, hiszen ott nincs N vezető.

nyaki

A 4 pólusú ÁVK a 3 fázisú fogyasztók esetén is tökéletesen ellátják a feladatukat, különben a 3f. motorokat sem lehetne velük védeni. ;) A teljes leválasztás ezen fogyasztóknál maradéktalanul érvényesül. Az N kapcsot azért alakítják ki rajtuk, illetve vonják be a figyelésbe, mert lehetnek a hálózaton 1 fázisú fogyasztók is.

helcs

A bojler AVK-ba egy 6-os N megy a HFK-ból. Ez nem PEN, megszakítható. Mérőhely kialakításnál ezt így csináljuk. A PE vezetőt a nappali elosztóból vesszük.