Napelem rendszerek

Indította nova, 2011. március 12., 09:31:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
Semmi, illetve mégis.
A napelemeket üresen nem szabad járatni, mert a kristályok károsodhatnak, ezért állandóan kell legyen rajta terhelés. Mindegy milyen nagyságú, csak az elemeken felhalmozódott töltések ne a panelen magán süljön ki. Egy megfelelő inverter és szolárakku együttesével a probléma megoldható, sőt az energia tárolható ún. szigetüzem felépítésben.
A jelenlegi jogszabályok figyelembevételével  a legjobb megoldásnak tartom, bár az ár nagyon elszabadulhat, ha állandó a terhelés az akkukon, mint pl. egy családi ház esetén.
Ezen az oldalon egyébként minden fontosabb információról tájékozódhatsz:
http://ekh.kando.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=17:napelemek-mukodese-es-alkalmazasa&catid=3:napelemek&Itemid=4

nova

Ha akkumulátor telepítése is történik, akkor aztán tényleg elszabadulnak az árak. Szerintem ha van hálózat akkor sokkal jobb megoldás puffernek a villamos hálózatot használni, ráadásul jóval kedvezőbb így a rendszer árfekvése. Az akkumulátoros üzemeltetés követelményei amúgy is eléggé macerásak szerintem.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

relapo

Ezek szerint mindegy milyen,mennyi a terhelés,csak legyen valamennyi?
Tehát,ha a 3kw-os rendszeremet ráengedjük a házra és nappal termeli az energiát,de nappal nem vagyok otthon ezért csak a hűtő üzemel,ill.készenléti állapotban elektronikai eszközök(tv,szg,egyéb),ez nem igényel annyi teljesítményt,mint amit a napelemes rendszer ad nappal.Ez nem gond?A felesleggel mi történik?(Tehát még az áramszolgáltató hálózatba nincs bekötve-néhány hét még-,akku nincs,egyéb terhelés nuku)

nyaki

Na, most már végképpen nem értem! ???
Most akkor már kész napelem rendszered van, vagy még csak tervben van. Miért kérdezed, hogy "...(Tehát még az áramszolgáltató hálózatba nincs bekötve-néhány hét még-,akku nincs,egyéb terhelés nuku)."
Az a néhány hét nem oszt nem szoroz. Egyébként az invertered már ha van, eleve terhelés a paneleknek, akár van fogyasztó rajta, akár nincs.
Akkuk nélkül, vagy hálózati csatlakozás nélkül eléggé instabil lesz a rendszer a változó körülmények miatt. Adattárolást ne végezz, csak ezen rendszer üzemeltetésekor.

relapo

Fizikailag már fenn van a tetőn,de még nincs beüzemelve.Egy közeli ismerősöm 3 hónapja vár a kétirányú órára,vagyis 3 hónapja nem termel a napelemes rendszer,pedig működőképes.Előre tervezve,ha nálam is tovább tart a "néhány hét",legalább ne csak dísz legyen a modulrendszer,hanem haszna is legyen,főleg ilyen napos ősz esetén.

Nem vagyok villanyász,lehet,hogy szakmailag mulatságos a kérdés,de logikailag egyértelműen tettem fel.
Tehát,még nincs két irányú mérő,de várom(1,2,3 hét,hónap,vagyis oszthat,szorozhat az idő),addigra vonatkozott,vonatkozik a kérdés.

nyaki

Mint már említettem egyszer, arra azért készülj fel, hogy a szolgáltató csak úgy számolja el az általad a hálózatba termelt energiát, ha arról számlát adsz nekik, tehát adóköteles jövedelem válik belőle.

nyaki

http://gyartastrend.hu/energetika/cikk/132_szazalekos_hatasfoku_napelem
...csak halkan jegyezném meg, hogy ezelőtt úgy 10 évvel, az egyik kollégám csapata Szlovákiában telepített egy jelentős teljesítményű kínai mérnökök által fejlesztett, kísérleti PV erőművet, amely táblákra a gyártó több, mint 80% feletti hatásfokot és 20 év teljesítménygaranciát ígért. A beüzemeléskor a mérések igazolták a gyártói paramétereket, tehát nem ördögtől való a magas hatásfok, csak még ki kell futtatni az eddig legyártott szarokat.

istvan01

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. augusztus 21., 20:18:48 DÉLUTÁN
http://gyartastrend.hu/energetika/cikk/132_szazalekos_hatasfoku_napelem
...csak halkan jegyezném meg, hogy ezelőtt úgy 10 évvel, az egyik kollégám csapata Szlovákiában telepített egy jelentős teljesítményű kínai mérnökök által fejlesztett, kísérleti PV erőművet, amely táblákra a gyártó több, mint 80% feletti hatásfokot és 20 év teljesítménygaranciát ígért. A beüzemeléskor a mérések igazolták a gyártói paramétereket, tehát nem ördögtől való a magas hatásfok, csak még ki kell futtatni az eddig legyártott szarokat.
A link címében említett 132% hatásfok hoax, mert 132% energia hatásfokot sugall. Aztán lejjebb azt magyarázza, az eddig szokásos foton befogáshoz képest 32%-al több elektront csiklandoz meg a szilícium lapkán. Azt meg durván elfelejti említeni, hogy  a szabvány napfény lux és energia szintből mennyi is az energia hatásfoka ennek az újításnak.

nyaki

Szerintem a cikk nem az energia hatásfokot sugallja, hanem az adott PV anyagra jellemző fotonhasznosítás mértékét, ami óriási különbség. Az eddig forgalomban lévő PV elemek kb. 15-25% hatásfokot tudnak felmutatni, mert olyan anyagból készültek, ami ennyit enged. A valós energiahatékonyság pedig nagymértékben függ a környezeti és üzemeltetési viszonyoktól és nagy eséllyel ugyanez lehet igaz az említett felfedésre is. A cikk által közölt fotoelektromos jelenség kvantumfizikai magyarázata logikusnak tűnik, ha valóban felfedeztek egy ilyen anyagot és má' miért ne fedezhetnének fel, amikor tudjuk, hogy az ember korlátolt képessége okán, nagyon lassan érti meg a világegyetem működését, ráadásul a köz valaminek a felfedezése és való működése után, csak jó néhány évvel szerezhet róla tudomást. Mint említettem egy élő példával, már korábban is volt kiváló hatásfokú PV elem, de arról még a mai napig nem hallottam, hogy el is terjedt volna. Ennek oka sokféle lehet, de sajnos a pénz Isteni jellege nagyban befolyásolja ezt. Csak nem gondolod, hogy egy ilyen horderejű felfedezés részleteit meg fogják osztani minden lélekkel? Talán majd 20-30 év múlva oktatni is fogják, addig meg... :-\

pkajos

Egy kivitelezésnél... 2 db PV invertert egy SUN 2000 HUAWEI 36kW (max 58A) és egy 17 kW (28A-es) külön-külön AC kábellel (3 f)  összekapcsoltak, "párhuzamosítottak" 1 db AC elosztóban. (T1+2 túlfesz.védelemmel kialakítva).
A közös túláramvédelem 1db 4 pólusú 3x80A+N kismegszakító (HAGER HLF480S C80). 

Szerintem minden invertertől külön-külön érkező kábelhez külön-külön "AC" védelem/leválasztás lehetőségét kell biztosítani.
Mégpedig a gyártója által megadott legnagyobb váltakozó áram értéke vagy ha ez nem hozzáférhető, akkor az In x 1,1 értéknek megfelelőt.