Napelem rendszerek

Indította nova, 2011. március 12., 09:31:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Napjainkban egyre "divatosabb" az alternatív energia rendszerek kialakítása. A napelemekkel ugye az a baj, hogy nagyon sok a megtérülési ideje a rendszernek. Ha jól tudom nem sok inverter van minõsítve amit az áramszolgáltatók elfogadnak. Az áramszolgáltató felé ad-vesz mérõkön keresztül lehet visszatáplálni a megtermelt felesleges energiát. Akkumulátoros rendszerek építése szerintem nem éri meg, felesleges beruházás hiszen drága az energia. Ráadásul jobban járunk ha az áramszolgáltató "tárolja" a megtermelt energiát.
Kinek mi a véleménye az ilyen rendszerek létjogosultságáról?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

Ezeket a rendszereket akkor éri meg kiépíteni szerintem, ha valamilyen államilag támogatott kedvezményt igénybe lehet venni a telepítéshez. Ezáltal csökkentve a beruházás költségét.

nova

Nekem úgy rémlik mintha létezne már valamilyen támogatási rendszer, hasonló mint a napkollektorokhoz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

napenergia rendszerek összefoglaló

Egy jó kis összefoglaló cikk a jelen napenergia hasznosításával kapcsolatban. Bár van benne egy két érdekes szösszenet.

Post Merge: 2011. március 23., 19:33:51 DÉLUTÁN

Na túl nagy érdeklõdést nem váltott ki a téma :(
Pedig elõbb utóbb egyre elterjedtebbek lesznek nálunk is ezek a rendszerek, fõleg ha a támogatási rendszer megfelelõen kialakítanak. A technológia is folyamatosan fejlõdik javítva a hatásfokát a napenergia hasznosító rendszernek. Reméljük elõbb utóbb nem 10-20 években kell számolni a megtérülést, persze nem amiatt, hogy a villamos energia annyira drága lesz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

A cikkben is az volt, hogy nem igazán van támogatás ezekre a napelemes rendszerekre, a másik problémaként azt említették, hogy az áramszolgáltató csak fele áron veszi át az energiát, míg külföldön sok helyen teljes áron.
Ez így szerintem össze is foglalta miért nem foglalkoznak vele az emberek, mert nincs realitása még. Hacsak tényleg nem azért mert olyan sok lesz a villanyszámla meg fogja érni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sziasztok!
Mivel én az utóbbi 1 évben kissé alaposabban belementem a témába, ezért -remélem, még a nyár közepén aktuális a naperõmû- egy-két fontos tényre hívnám fel a figyelmeteket. Tehát: a legnagyobb probléma, hogy a jelenlegi gazdasági vezetés lekorlátozta az 1-1 napenergia termeléssel foglalkozó cég által telepíthetõ fotovoltaikus kapacitást 500kW-ra, mely nem kevés, ha egy épületrõl, vagy egy közepes méretû gyártó cégrõl van szó, viszont kereskedni ekkora kapacitással nem éri meg. Persze, itt is vannak kiskapuk, pl. ha több cég összeáll,akkor így már kialakítható 1-1 "combosabb" ,akár több MW teljesítményt leadó "park" is. A másik -talán súlyosabb- probléma, hogy máj 17-én felfüggesztették a megújuló energia termelési kapacitás növelését szolgáló pályázatokat, ugyanis egész egyszerûen elfogyott az a 18 mrd,amit erre kikanyarítottak. Ezen én a magam részérõl nem csodálkozom, hisz ha egy átlagos családi házra méretezett, 10kW teljesítményû berendezés kb 10 milliós bekerülési költségét nézzük,akkor könnyen kiszámítható, hogy az 500 kW az biza félmilliárd körûl áll meg. Szóval így állunk mi napenergiailag, mi ahol az éves napsütéses órák száma vetekszik a Görög értékekkel, a Cseh, Lengyel, német, Szlovák értékeket úgy verjük le, mint vak a poharat.
azért a villanyász szaklapban találtam egy idevágó cikket, íme:
Villanyszerelõk Lapja Online
köszönet érte a Villanyszaklapnak.
Üdv: Gyurmaúr(fi-relé) :'( 

nova

Idéztovábbá összhangban van a munkahelyteremtéssel  kapcsolatos célkitûzésekkel, mivel minimum 4 munkahely létrehozását  tenné lehetõvé
szerintem a munkahely számot elírták nem? Amúgy jó cikk :)

Fõ probléma a megtérülési számításoknál van szerintem, a beruházásokat csak állami támogatással éri megcsinálni. Persze azt is mondják, hogy valamit minél nagyobb mennyiségben állítanak elõ valamit annál olcsóbb. Most a Japán atomerõmû katasztrófa folytán szerintem ismételten elõtérbe kerülhet az alternatív energiarendszerek alkalmazása. Elõtte ugye majdnem minden ország a hosszútávú energiastratégia részeként az atomerõmûvek építése volt a cél. A naperõmû telepek építését szerintem a meglévõ hálózatok mellett a nagy gyárak kiegészítõ energiatermeléseként kellene támogatni, melyek a nagyfogyasztók. Természetesen a lakossági alkalmazást is támogatni kellene. A másik probléma szerintem, hogy nehéz beilleszteni az ilyen alternatív energiarendszereket a meglévõkbe, hiszen energia termelésük nem kiszámítható, tehát erõmûveket mindenképpen üzemeltetni (csúcserõmûvek) kell mellettük, melyek ha nincsen elegendõ termelés akkor beindítják õket.
Oda kellene eljutni, hogy támogatási rendszerek nélkül is megérje telepíteni napelem rendszereket.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem, szerintem, ott tényleg csak 4 melóhely van, hisz egy fotovoltaikus erõmûhöz nem kell nagy siserehad. Ami a megtérülést illeti, nos nálunk jelenleg 28.47.- Ft az átvételi ár, ráadásúl bizonyos áramszolgáltató kiskirályságok területén az aktuális széljárástól függ, hol, merre, hogyan engedik rákötni a 22kV-os hálózatra a kanócokat. Egyébként pl. a Cseheknél az átvételi ár 40€ cent,tehát kb 120.- Ft és úgy általában az EU többi országában is lényegesen többért veszik át a fotovoltaikus, illetve a szélenergiát, meg úgy általában a megújuló energiákat, pl. a Biogázból elõállítot áramot. Mondjuk, arra azért kíváncsi leszek, hogy a nagyszájú Németek, illetve a Japánok majd mennyire vehemensen fogják becsukogatni az atomerõmûveket, ugyanis minden fejlett gazdasági országnak az elkövetkezõ 20 évben alsó hangon 30%-al fog növekedni az áramigénye, márpedig annyi megújulót képtelenség lesz telepíteni,amely ezt a többletigényt úgy fogja kielégíteni, hogy közben leépíti az atomkapacitását, viszont az tény, hogy 2020-ra meg kell triplázni -pl. nálunk- az energiatermelésben a megújulók arányát, mégpedig az akkori össz igényhez mérten, tehát fel kell kötni!

nova

Hát igen ez az egyik nagy probléma, hogy nem ösztönzik az átvételi árakkal sem az alternatív energia rendszerek elterjedését. Viszont ha a Németek komolyan gondolják az atomerõmûvek bezárást, akkor komoly  tér nyílhat az alternatív energia rendszerek elõtt. Az EU-ban és nálunk is a franciák és a mémetek uralják a villamos ipart, ha õk ebbe az irányba mozdulnak el akkor van lehetõség az ilyen technológiák komolyabb terjedésére. Volt már szó az németek és angolok összefogásában a tengerbe telepített hullámerõmûvekrõl és a tetejükre telepített hatalmas szélerõmûvekrõl, melyek egy rendszerbe lennének kapcsolva. Afrika sarkába telepített hatalmas naperõmûvekrõl az EU finanszírozásában, bár nem tudom hogyan állnak ezek jelenleg, de ha szükség lesz rájuk akkor gyorsan épülhetnek. Vagy visszatérünk a fosszilis erõmûvekhez, melyek a kibocsátásuk miatt nem igazán környezetbarátok.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Napelemek (PV elemek) telepítésénél azért van mire oda figyelni. A meglévõ villamos hálózatra csatlakozunk rá. A meglévõ fogyasztásmérõ lecserélése ad-vesz órára. A csatlakozás milyen gondokat vethet fel amit a villanyszerelés során amit meg kell oldani a villanyszerelõnek? Érdemes lenne az itt felmerülõ problémákat felvetni, hogy ismereteink tovább bõvüljön.
Ma már az a jellemzõ, hogy minden lakás elmenõ mért vezetékére áramvédõ kapcsoló (ÁVK) van szerelve.  Na már most a PV elemtõl az inverteren keresztül  áram folyhat a méretlen hálózat felé, ha a fogyasztás úgy alakul.  Így az áram iránya változhat az ÁVK tekintetében. Ezért  a PV elem felõl jövõ  vezetéket a Fi relé elé  kell kötni, hogy ne legyen probléma. További kérdések lehetnek a hálózat szinkronizálása, fázis azonosság, érintésvédelem, leválasztások,stb.