Vezetékek, kábelek kiválasztása

Indította JUVILL, 2012. szeptember 20., 20:40:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A villamos kivitelezés során a környezet jellege meghatározó.
Poros, meleg, marópárás, robbanásveszélyes, nedves....
Mikor milyen burkolatú, köpenyû, vezetékeket, kábeleket részesítjük elõnyben?
Természetes figyelembe véve a szabványos szerelést.
Gumikábel, mûanyag tömlõkábel, hõálló, tûzálló kábelek. Áraik, szerkezeti kialakításuk eltérõ, és a megrendelõ nem biztos, hogy egyetért a kivitelezõvel, mivel a költséget õ fizeti.

nova

Gumikábel rezgõ gépek bekötésénél ajánlott, például egy generátor. A tûzálló kábel kiépítésénél nálam az viszi a prímet, amikor a tervekben a tûzálló kábel van kiírva, de valamilyen elgondolásból nem ilyet építenek be. A hiba kiküszöbölése pedig úgy történt meg, hogy lefestették valamilyen tûzálló festékkel a kábeltálcán a kábeleket. Ha jól tudom az új OTSZ szerint a tûzvédelmi tiltások kialakításánál is tûzálló kábelt kell alkalmazni (tartószerkezet is tûzálló).
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Mûszaki szempontból sokan keverik például a tûzálló és lángálló kábeleket is.
Az általad említett festés elég szép megoldás. :)

Novill

Igen itt látható a technikai fejlõdés változása. Ez megmutatkozik az anyagok minõségében is. Még az MSZ 1600-as szabvány sorozat aktív idõszakában többnyire 1000 V-ra voltak szigetelve a vezetéket, ez ma már nem így van. Ez vonatkozik a keresztmetszetek olykori bizonytalanságára is. Ma elvélileg az MSZ2364, MSZ HD 60364 szabvány sorozat figyelembevételével kell kiválasztani a kábeleket, de vajon hány embernek van meg ez a szabvány sorozat teljes egészében. A tûzálló kábelek bevezetése ( nem tévedek ) nálunk is ehhez a szabványokhoz köthetõek. Sokat változtat a földkábelek is régen fémszalagos kábeleket raktunk a földbe. Ma már csak mûanyag kábeleket alkalmaznak többnyire.

JUVILL


Gazdasági megfontolásból fektetnek mûanyag kábeleket a földbe. De ezek nem pótolják mûszakilag, a fémszalagos, páncélozott kábeleket. Nem véletlenül van meghatározva több tervben, kivitelezésnél, hogy csak rágcsálók elleni védelemmel ellátott kábelek alkalmazhatók.
A létesítési szabványokról már több fejezetben volt szó a fórumon. Novill írta korábban, hogy az MSZ 1600 zsebkönyv mindenkinek megvolt. A mostani MSZ HD 60364 szabványsorozat és az új európai szabványok viszont olyan magas áron kaphatók, hogy  ezek megvásárlásához lassan már hitelt kell felvenni.
Arról nem beszélve, hogy a szabvány hatályba van léptetve, de magyar nyelvû változata nincs. Régebben azért ilyet el sem lehetett képzelni.
Vagy már minden villamos szakmához is nyelvvizsga szükséges?

Novill

Mi régi szakik vissza sírjuk a régi egyértelmûbb szabályozást. Nekem az európai szabvány bonyolultabbnak tûnik. Ugyan található az említett szabványban szép táblázat szerû rajzok némi szöveggel, amely alapján ki lehet választani a megfelelõ kábelt. Sajnos az nem lehet kifogás, hogy drága a szabvány, de még az sem, hogy nem tudunk angolul. Lehet, hogy idõvel a mestervizsga követelményei közt ott lesz a szakmai angol felsõfokú nyelvvizsga ;D

Lehet, hogy érdemes lenne itt az említett szabványból értelmezéseket közzé tenni, nem másolni.

JUVILL


Manapság beszélünk UV álló kábelekrõl. Hogy ezekre szükség van, az nem vitatható.
Napsütés eddig is volt, de az MSZ 1600-as szabványsorozatban nem nagyon olvastam ilyen fogalmat. Ott inkább a környezet jellegének megfelelõen volt leírva, hogy hol, mivel kell szerelni, és a kábel nyomvonal volt inkább megadva.
A napsütés eddig sem volt jó hatással a kábelek szigetelésére.
Rengeteg szabadtéren vezetett szigetelt légvezeték van.
Ez mind UV álló?

Gyurmaúr(fi-relé)

Bevallom, én már fektettem földbe MT/MBCu kábelt, de minden esetben behúztam azt vagy PVC, vagy flexibilis gégecsõbe, még akkor is ha vért pisáltam, amire sikerült azt a 30-40 méternyi 5x2.5-ös MT-t behúzni, hiszen azért ellenáll az MT a gégecsõ falának szorulván, bár amennyiben a végét beszigszalagozod és megkened némi (ét)olajjal, akkor már nem oly izzasztó a feladat. Persze, azt nem tudom, nem tudhatom, hogy egy jól megtermett, némi metamorfózison átesett vakond mennyire tolerálja a PVC, ill a Mü csövet,de eddig még sehol nem sikítottak, ahol ily módon fektettem le káébelt. Jut eszembe, van tapasztalatotok a különbözõ hanghullámmal, egyéb más módon támadó vakondriasztókkal kapcs? Mennyire alkalmasak ezek arra, hogy kellõ távolságra tartsák a kertektõl és a kertek alatti talajban elhelyezett villamossági, víz és egyéb vezetékektõl, akár értékes növények gyökereitõl ezeket az elvetemülteket???
Ami pedig az UV ellenállást illeti, eddigi konkrét tapasztalataim alapján bizton állíthatom, hogy maximum az áramszolgáltatói fekete kábelek bírják a strapát, semmilyen más -fõként az MT, Mkh, MBCu- kábel, de ugyanúgy a tokozott elosztók fedlapjai, sõt még a PVC nyomócsövek sem képesek pár évnél tovább ellenállni a gyilkos sugaraknak! Épp ezért lehet sok helyen találkozni flexi gégecsõbe húzott légkábellel, mely ideig-óráig jelenthet megoldást?!  Pl. tavaly építettem ki a haver birtokán az esõvíz gyûjtõ csatornát, melynek egy 6 méteres darabja a föld felszínén, (l: kép) a gépház falához lett erõsítve. Döbbenetes volt azt látnom már a nyár elején, hogy a szürke PVC csõ felsõ felülete teljesen elszínezõdött, vörösesbarna lett és szerintem pár év múlva cserélni kell, mert egész egyszerûen szét fog porladni, vagy kettétörik,amikor egy masszív felhõszakadás vízözöne átdübörög rajta... :'(
Sorry, de a képfeltöltés-re rákattintva nem történik semmi, ezért egyenlõre nem tudok képpel szolgálni.

nova

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. szeptember 22., 14:24:54 DÉLUTÁN
Sorry, de a képfeltöltés-re rákattintva nem történik semmi, ezért egyenlõre nem tudok képpel szolgálni.

Kipróbáltam nálam mûködik a képfeltöltés. A hiba az ön készülékében lehet. :)

Hosszabb gégecsõben behúzni kábeleket az tényleg egy jó móka, fõleg abban az esetben ha nem rögzített mint például egy légkábel behúzása. Szabadtéren ezeknek az alkalmazása tényleg csak korlátozott ideig lehet hatásos. MInt te is írtad ha valaki ilyet alaklmaz az folyamatos karbantartást igényel az évek múlásával.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Villanyreszelő

biztosan nem mondok újdonságot,de a tanár keresztmetszet ellenőrzésére nekünk ezt a képletet tanította:
keresztmetszetből átmérő: A=d négyzet x pi/4

átmérő keresztmetszetből: d=gyök alatt 4xA / pi