• MSZ HD 60364-7-703:2006 szaunafütõ berendezés 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: MSZ HD 60364-7-703:2006 szaunafütõ berendezés  (Megtekintve 2694 alkalommal)

Nem elérhető NovillTopic starter

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
MSZ HD 60364-7-703:2006 szaunafütõ berendezés
« Dátum: 2012. Június 30., 20:55:18 pm »
MSZ HD 60364-7-703:2006 szabvány foglalkozik a szauna fûtõ berendezéssel.
Idézve a szabvány 703.412.5. pontjából:
A szauna fûtõ - berendezés áramkörének kivételével a szauna összes áramkörét kiegészítõ védelemmel kell ellátni, egy vagy több legfeljebb 30mA névleges kioldó áramú áramvédõ kapcsoló alkalmazásával.
Ez egy érdekes mondat. Ki hogyan értelmezi ezt a mondatot? A szauna fûtõ berendezés áramkörének kivételével?
Itt is megtalálhatóak a sávok szerinti elõírások. A bekötést szilikon kábellel célszerû elvégezni.
Ki hogyan szokta a villamos részt kialakítani? Az egész rész védelmére alkalmazzuk a fi relét vagy feltétlenül külön a szaunára. Alkalmaztok-e valamilyen kijelzõt vagy automatikus leválasztást az esetleges rosszul lét véget.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
Re:MSZ HD 60364-7-703:2006 szaunafütõ berendezés
« Válasz #1 Dátum: 2012. Július 01., 00:38:07 am »
Igen, ez elég érdekes téma, mert idõszakosan nedves helyiségnek minõsül. Én úgy gondolom, hogy a szaunákat és Jakuzzikat különösképpen védeni kell ÁVK-val és én így is teszek, kivéve a törpefeszültségû kiegészítõ berendezéseket.
Igaz ugyan, hogy az elektromos szaunafûtõ berendezésekre vonatkozik az elkerítés fogalma és fellocsolás alatt nem érhetnek hozzá (persze, ha jól és szabályosan van kialakítva), de a bekapcsoláskor és alkoholos állapotban elõfordulhatnak olyan helyzetek (pl. véletlenül nem a lávakövekre, hanem az alatta lévõ vezérlõbe löttyintik a folyadékot), amikor megérinthetik a fûtõtestet és pl. nem raktak a padlózatra fa szigetelõ lapokat, hanem csak simán a csempére lépnek és már üti is a delikvenst a delej.
Sajnos ezeknek a fûtõkészülékeknek a fûtõszálai, a folyamatos párás környezet miatt hideg állapotban, elég gyatra szigetelési ellenállással rendelkeznek, sõt találkoztam már olyannal, hogy hidegen kb. 5 kOhm körüli volt, ami teljes mértékben megakadályozta a használatát, mert az ÁVK leoldott. Ugyanakkor meleg állapotban, kb 10 perc fûtés után viszont tökéletes volt, több MOhm és mivel a szigetelési ellenállását az üzemi állapotra kell vonatkoztatni, ezért kénytelen voltam elismerni, hogy "tökéletes". Ennek ellenére én javasoltam a cserét 8 év használatot követõen és mihamarabb visszakötni az ÁVK-t, mert ugye kikötötték, hivatkozva az elõbbiekre. Sajnos ezeket a fûtõszálakat nem tudják rendesen a végüknél lezárni és így egy idõ után igen sok nedvességet magukba tudnak szippantani az állandó hõingadozás miatt. Nem lehetetlen, hogy pont emiatt nem írják elõ az ÁVK-t, de ugye az élet más meglepetésekkel is szolgálhat.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #2 Dátum: 2012. Július 01., 12:22:15 pm »

Nyaki leírta szakmai véleményét, ami sajnos igaz.
Az MSZ HD 50364-7-703:2006 számú szabvány nem véletlenül írja azt, hogy szükség szerint, pl. nagy szivárgóáramok esetén szét lehet osztani az áramköröket, és áramkörönként külön-külön áram-védõkapcsolókat is felszerelhetünk.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #3 Dátum: 2012. Július 01., 15:41:19 pm »
Amióta kötök be szaunákat én mindig ÁVK-n keresztül engedem üzemeltetni. Eddig nem is merült fel bennem véletlenül sem, hogy ÁVK nélkül kötném be.  Ha valaki rosszul lesz a szaunában és egyedül van, erre milyen biztonsági megoldások léteznek. Amit érdemes megvalósítani.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #4 Dátum: 2012. Július 01., 17:04:00 pm »

Úgy tudom, hogy minden szaunát el kell látni vészcsengõvel. A csengõ állandó felügyeleti helyen van létesítve, a mûködtetõ gombot - a téma szerinti szabványban leírtaknak megfelelõen- szaunán belül meghatározott helyen és védettséggel kell kialakítani.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #5 Dátum: 2012. Július 01., 20:06:52 pm »
Igen ezt az általad említett megoldást szoktuk  olykor, de inkább cégeknél alkalmazni. De nem találtam meg az erre vonatkozó elõírást.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
12 Válaszok
6394 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2011. Október 29., 16:58:31 pm
írta Novill
0 Válaszok
796 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Július 01., 15:56:15 pm
írta nova
16 Válaszok
6639 Megtekintések