• A betáplálás nulla és védõvezetõjének csatlakoztatása az elosztóban. 4 4
Jelenleg:  

Szerző Téma: A betáplálás nulla és védõvezetõjének csatlakoztatása az elosztóban.  (Megtekintve 4580 alkalommal)

Nem elérhető JUVILLTopic starter

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
  • Nem: Férfi
    • www.juvill2004..hu
Adva van egy 5x6 mm2-es betápláló vezeték. Ennek fogadása az elosztószekrényben különbözõ lehet.
Mi a gyakorlat a szabványos szerelésre?

Nem elérhető nova

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
Re:A betáplálás nulla és védõvezetõjének csatlakoztatása az elosztóban.
« Válasz #1 Dátum: 2012. Március 30., 22:12:29 pm »
Kapcsoló készülékrõl kivetett sorkapocsra gondolsz, melynél megfelelõ lehetõségek vannak az érkezõ 5x6 -os kábel rögzítésére.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

• Régi motoros
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #2 Dátum: 2012. Március 30., 22:21:39 pm »

Lehet, hogy rosszul tettem fel a kérdést.
Egy elosztószekrény betáplálására gondolok. Ebbe a szekrénybe érkezik egy 5 eres betápláló kábel. Ennek a kábelnek a nulla- és védõvezetõjének a szabványos bekötésére. Ha sínre érkezik, ha sorkapocsba érkezik.

Nem elérhető nova

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #3 Dátum: 2012. Március 30., 22:48:12 pm »
Akkor szerintem ugyanarra gondoltunk csak én visszafelé gondolkodtam, a szekrény fõbiztosítója felõl a sorkapocs felé. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #4 Dátum: 2012. Március 31., 07:44:48 am »
Ez gondolom egy alelosztó. Én egy megfelelõen méretezett sorkapocsba csatlakozom. A PE vezetõ akár mehet  a PE sínre is.  De a PEN vezetõ már adott esetben több PEN sínt is jelenthet a több ÁVK miatt is. (Errõl jut eszembe az egyik mûszer forgalmazója szerint nagy átalakítás a szoftver frissítésnél, hogy nem ÁVK-t ír ki, hanem RCD-t. Ezt nevezik magyartalanításnak a magyarul gondolkodok körében.) Ha mi állítunk össze elosztó szekrényt, akkor csatolni kell hozzá a CE minõsítést is.

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #5 Dátum: 2012. Március 31., 08:38:31 am »

A témát az alábbiak miatt indítottam.
Gyakorlatom során -a betáplálás elosztószekrényekben fogadására - nagyon sok megoldással találkoztam. Volt, van, olyan betáp aminek nulla- és védõvezetõje külön-külön nulla- és védõvezetõ sínen van fogadva, vannak olyanok, ahol sorkapocsban, és ezek variációi. Itt kifejezetten most azokról beszélünk, ahol a becsatlakozó kábel, vezeték 5 eres. Itt eleve már szétválasztva érkezik a PEN vezetõ. (PEN vezeték esetén 4 érrõl beszélünk, megfelelõ keresztmetszettel, és másabb a betáp kialakítása is.)
Tegnap volt egy térvilágítás felülvizsgálatom. A betáplálás vezetéke MBCu 5x6 mm2-es. A szekrény szabadtéri, GEYER. A betáplálás fogadására ebben 2 sín volt kiképezve (de már házilag). Az egyik a szekrény szerelõpaneljére fémesen rögzített, erre csatlakoztatták a nulla vezetõt, és innen ágazott el a többi is.
A védõvezetõt egy burkolattal ellátott - OBO gyártmányú - EPH sínre csatlakoztatták. Innen ágaztak el a védõvezetõk. Nevezzük most ezt a sínt védõvezetõ sínnek, itt semmi köze az EPH-hoz. De ez a sín teljesen ki volt szigetelve a szekrénytõl. Sõt mi több, rögzítetlenül volt ,a vezetékek tartották. Nekem meg van a véleményem a szerelésrõl, de szeretném kikérni a tiéteket is, hogy szerintetek szabványos-e a szerelés?
A betáplálás nulla- és védõvezetõje a létesítmény fõelosztójában van szétválasztva, innen érkezik. Ez a szekrény az érintésvédelmet, a távoli pontban összekötött PEN sínrõl kapja, a szekrény szerelõpaneljére fémesen rögzített nulla sínrõl. Mi a vélemény?

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #6 Dátum: 2012. Március 31., 08:51:30 am »
Ebben az esetben úgy gondolom, hogy nem megfelelõ a kialakítás.  A nulla vezetõ sínnek elszigeteltnek kell lennie, a védõvezetõ sínnek már van közvetlen fémes kapcsolata a fémszekrénnyel.

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #7 Dátum: 2012. Március 31., 09:02:44 am »

Véleményünk megegyezik. Fordítva van bekötve a betáplálás. A védõvezetõnek kellene érkezni a szekrény szerelõpaneljére fémesen rögzített sínre, a nulla vezetõnek pedig a kiszigeteltre.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #8 Dátum: 2012. Március 31., 15:10:07 pm »
Elsõ kérdésem; minek kellett egy OBO 1801, vagy 1809-es EPH sínt beapplikálni ide, amikor ebben a -talán mûanyag- Geyerben nincs helyi ("B"-s, "C"-s, esetleg B+C-s) túlfeszvédelem? Bár, mivel szabadtéren álló világítást lát el, mely világítás ugye ki van téve villámcsapásnak, ezért mindenképp fontos lenne legalább egy "C"-s eszközt betenni a mindenképp késes(sé avanzsáló) fõbiztosítók után, párhuzamosan kötve. Miért nem volt ide elég egy "mezitlábas" PE sín? Aztán miért van fémes kapcsolatban a szekrény szerelõlapjával az N sín, hisz a PE-t KELL fémesen érintkeztetni a szer lappal? Aztán, volt-e, s ha nem, akkor miért nem helyi földelõ szonda leverve, hiszen függetelnûl attól, hogy 5x6-os (MT, vagy MBCu, vagy kiskábel?) kötötte össze a fõelosztót a GEYER-rel, tehát ettõl függetlenûl -mivel gondolom, nem 1-2 m távolság van a fõelosztó és a GEYER közt- ki KELL építeni helyi földpotenciált, mint ahogy azt minden olyan épületnél, illetve alelosztónál is ki kell építeni, mely akár 5 m távolságra helyezkedik el a fõelosztótól! J,s mert ugye ide már külön érkezik a PE, illetve az N, ezért ezeket összekötni TILOS, fõként ha van RCD a fõelosztóban!
Dr.Juvill (hisz mint oly sokan nálunk, te is rendelkezel doktorival, nemde?!)  ;D : jól morfondíroztam???  ::)

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #9 Dátum: 2012. Március 31., 16:41:19 pm »

Doktor nem vagyok, és nincsenek is ilyen szándékaim.:)
Írtam már egy magasabb fokút, elég ez.:)
Jól morfondíroztál!
Azért dobtam be a témát, hogy a disszertáció elõtt is tanuljunk valamit.:)
Mikor kinyitottam a szekrényt, elfogott a mosoly.
A szekrény mûanyag, ez rendben, de a szerelõpanel az fém, van rajta egy-két anyag.  /Szakszerûen egy csomópontba fogva a 3 elmenõ kábel.:)/ A betáp földelve nincs, kb. 40 m-rõl érkezik "zsinórban". ÁVK sehol nincs a telephelyen, túlfeszvédelem az igen, B - C - D fokozatokba szerelve. Ez jó is, de itt semmi. Ettõl függetlenül nem értettem a szerelést. Abban viszont biztos vagyok, hogy a kivitelezõnek nem volt "honosított" vizsgája.

• Régi motoros
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #10 Dátum: 2012. Március 31., 22:25:07 pm »
Juvill, pedig te akár lehetnél a villamossági Dr-ja, sõt itt a legtöbben jogosultak lennénk, lehetnénk erre, természetesen nem crtl+c; crtl+v módon... Esetleg 1-2 képet fel tudnál tenni a helyszínrõl, ha ez publikus?!
Végülis, ha 5x6-os MBCu v. MT. v fekete kiskábellel van megtáplálva, akkor oly nagy gáz nincs, hisz a központi PE hálózatba be van kötve, gondolom, ez a betáp kábel egy max  fázisonként 32A-es fõbiztire érkezik, vagy egy fõkapcsolóra és onnét megy tovább a fõbiztire. Én azért egy Fi-relét tennék be ebbe a szekrénybe, hiszen a kültéri lámpákat általában bekapcsolt állapotban szokták szerelgetni, legalábbis a fényforrás csere -amúgy logikusan- felkapcsolt állapotban történik. Legfeljebb, ha egyebet is javítani, cserélni kell, akkor szokták az oszlop aljában lévõ olvadó biztit kicsavarni. Szóval, részemrõl kukkolnék...

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #11 Dátum: 2012. Március 31., 22:40:33 pm »

Fotóm nincs róla, ezt elcsesztem, és azon a telephelyen egyenlõre be is lett fejezve a munka. De ha érdekel, lefotózom. Ez elõreláthatóan 04.07-én történhet meg, mivel egy kicsit messze van nekem. Egyébként budapesti cég. Ha akkor még részedre aktuális lesz, vállalom.
Ez egy MBCu 5x6 mm-es betáp. Fõbizti, fõkapcsoló az nincs. Beérkezik egy kapcsolóra, onnan van elosztva egy csomóból, a kapcsoló elõttrõl. A 3 leágazásnak 3 db kapcsolója és 3 db Nm00 késes biztije van. 3x35; 3x20 és 3x20 A-ral vannak biztosítva a leágazások. Semmi extra benne. Az ÁVK viszont jó ötlet, és nem ártana egy fõkapcsoló sem.
A doktorátus mellõzzük.:)

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 4
  • balzsi nincsen befolyása.
« Válasz #12 Dátum: 2012. December 28., 20:50:27 pm »

Fotóm nincs róla, ezt elcsesztem, és azon a telephelyen egyenlõre be is lett fejezve a munka. De ha érdekel, lefotózom. Ez elõreláthatóan 04.07-én történhet meg, mivel egy kicsit messze van nekem. Egyébként budapesti cég. Ha akkor még részedre aktuális lesz, vállalom.
Ez egy MBCu 5x6 mm-es betáp. Fõbizti, fõkapcsoló az nincs. Beérkezik egy kapcsolóra, onnan van elosztva egy csomóból, a kapcsoló elõttrõl. A 3 leágazásnak 3 db kapcsolója és 3 db Nm00 késes biztije van. 3x35; 3x20 és 3x20 A-ral vannak biztosítva a leágazások. Semmi extra benne. Az ÁVK viszont jó ötlet, és nem ártana egy fõkapcsoló sem.
A doktorátus mellõzzük.:)

Sziasztok!

Ismét felhomályosításra szorulok. Régebbi hozzászólásokat olvasgatva bukkantam erre és egy dolog nem világos számomra. Adott egy MBCu 5x6 m-es betáp, mely szerény tudomásom szerint max. 25 A-rel biztosítható. Amennyiben ez így van, abban az esetben mi értelme a3x35 A-es késes biztinek?

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #13 Dátum: 2012. December 28., 21:12:15 pm »

Ez a téma egy ez évi felülvizsgálatból lett feldobva részemről.
Hogy mit ér a 35 A-os biztosító?
Hogy a 6mm2-es kábel az MSZ HD 60364 számú szabvány szerint hány amperrel terhelhető, és mennyi a megengedett biztosító értéke, azt kapásból nem tudom.
A 25 A szerintem kevés, inkább 32 A, de meg kellene nézni.

A témában indított szerelés régi. Mint ilyet, mindig a létesítés idején érvényes szabvány alapján kell felülvizsgálni. Erre a létesítésre az MSZ 14550/1-79 számú szabvány vonatkozik, amely A - B - C terhelhetőségi csoportokat határoz meg.
Ha a kábel alumínium, akkor A csoport esetén 25A, B csoport esetén és C csoport esetén 35A a megengedhető legnagyobb biztosító értéke.
A létesítés B csoportba tartozik, ezért elfogadható a 35A-os biztosító.

De ha a létesítés idején érvényes MSZ 13207-70 számú szabvány mellékletében megadott kábel terhelhetőségi táblázatot nézem, abban is 35A a megengedhető legnagyobb biztosító érték.
Ez az értelme. ;)

• Régi motoros
    • Skype - gyurcman
« Válasz #14 Dátum: 2012. December 28., 21:33:36 pm »
balzsi, ez a téma, mármint, hogy pl egy 5x6-os -mondjuk MBCu- kábel fázisonként hány amperes biztosítékkal védendő, nos ez sok mindentől függ, azaz nem fehér, vagy fekete! Többek közt elsősorban függ a kábel hosszától, hiszen más-más feszültségesés áll fent egy 10m-es és teljesen más pl egy 50m hosszú kábelnél. Aztán a 35Amper önmagában megint semmit nem jelent, hiszen lehet az a késes -de akár a Db III-as- betét is R, aza gyorskioldású és lehet gG/gL, tehát ún. lomha,sőt még van NOLG,NOLGD, stb, melyek kioldási karakterisztikája között igen nagy eltérések vannak, már ami a túlterhelési kioldást jelenti. Épp ezért én azt mondom, hogy egy 6mm2-es keresztmetszetű kábelt én max B32 A-s kismegszakítóval biztosítanék, kivéve, amennyiben az adott kábelszakasz max 5 méter, akkor elmegy a lomha 35A, esetleg a B40 A is. Ja,  itt most csak Cu erű kábelről esett szó!  ;)

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
1 Válaszok
2842 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2011. Október 02., 18:42:06 pm
írta Gyurmaúr(fi-relé)
6 Válaszok
3208 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Szeptember 13., 15:52:03 pm
írta nyaki
2 Válaszok