• Földelés földelõ szonda 4 3
Jelenleg:  

Szerző Téma: Földelés földelõ szonda  (Megtekintve 24455 alkalommal)

Nem elérhető redvillTopic starter

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • redvill nincsen befolyása.
Földelés földelõ szonda
« Dátum: 2012. Január 20., 22:15:32 pm »
Kérdésem  lenne felétek, Földelést szeretnék késziteni gondoltam le ütök egy 16-os 3-4 m hosszú betonacélt elég ez?Egy 8-as kör acéllal pedig a kötõ dobozhoz.majd 10-es Mkh-val az elosztóhoz?

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
Re:Földelés földelõ szonda
« Válasz #1 Dátum: 2012. Január 20., 22:47:56 pm »
Hát az attól függ... Alapból elégnek kell lenni,kérdés, milyen talajod van? Tehát jófajta termõföld, vagy inkább homokos, esetleg agyagos, netán van ott bõséggel sitt, kõ, miegymás?! Én azért inkább 16-os Mkh-t vinnék a köracél végpontjánál mindenképp kialakítandó EPH csomópontig és onnét már jó vagy a 10-es Mkh-val. Az EPH-t én nem hagynám ki, fõként ha a házban van bõséggel horganyzott vízcsöved, esetleg még gázcsöved is, netán a kádad zománcozott, fémvázas verandád van, netán rendelkezel villámhárítóval,stb. Most olyat már nem is mondok, hogy "B"-s túlfeszvédelem,természetesen tokozott szekrényben, EPH-val, NH0-ás késesbiztivel, mert még a végén akkora sallert küldesz nekem a világhálón keresztül, hogy a notebookom offset lenyomata ott marad az orcámon...  :'(

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető redvillTopic starter

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • redvill nincsen befolyása.
« Válasz #2 Dátum: 2012. Január 20., 23:20:23 pm »
Fõként termõföld van a környken,Igazad van a16-osMkh ban ez volt a következõ ötletem.hogyan csatlakoztassam a köracélhoz saruval?Gáz vezeték van fémböl,elég egy helyen csatlakoztatni az EPH -hoz?Villám háritó nincs  igy is szükséges a B osztályú tulfesz védelem és ha igen milyen értékü pontosan?

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #3 Dátum: 2012. Január 21., 08:33:48 am »
Ha lehetõség van rá elsõsorban a betonalap földelõket kell elõnyben részesíteni. Miért? Mert ezzel lehet véleményem szerint a legjobb értékeket elérni. Itt a fórumon valahol ez már érintve volt és az egyik kolléga nagyon jól megfogalmazta a méreteket. Ma már a kereskedelemben kapható tûzi-horganyzott földelõ szondák telepítése a gyakorlat. Mert ezzel biztosítható a hosszabb élettartam.   Ehhez léteznek a szükséges csatlakozók is.
 (Egy elrettentõ rossz példa amivel találkoztam az egyik helyen, a talajban egy csavar volt ráhegesztve a vasra és erre csatlakozott két saruzott Mkh 6-os földelõvezetõ.)
 Az EPH kialakítást már hosszú idõ óta alkalmazzuk az érintésvédelemben. Errõl a témáról is olvastam már itt a fórumon valahol hasznos dolgokat. A túlfeszültségvédelem javasolt akkor is ha nincs villámvédelem kiépítve. Ez csak komplett védelem esetén hatékony.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #4 Dátum: 2012. Január 21., 10:08:08 am »

Amennyiben a kivitelezéseid soron szükségessé válik, hogy több földelõt kell telepítened (betáplálás, gáztartály, villámvédelmi földelés), és ezek a telepített földelõk egymástól 20 m-en belül vannak, akkor a földelõket össze kell kötni.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #5 Dátum: 2012. Január 21., 10:15:46 am »
Ha olyan kérdés elõtt állsz, hogy hány darab földelõt kell telepítened még utólag egyszerû lesz a válasz. Meg méred az egy darab szonda földelési ellenállás értékét. Így ismered az egy szonda értékét és a szükséges eredõ ellenállást. Ez alapján az ismert képlet alapján matematikai számítással ki tudod számítani, hogy mennyi szondát kell telepíteni a cél érdekében.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #6 Dátum: 2012. Január 21., 10:15:53 am »
Annyival azért kiegészíteném a Novill által a túlfesz védelemrõl leírottakat, hogy annak mindenképp lépcsõzetesnek KELL lenni, tehát óra elé, méretlen becsatlakozáshoz "B"-s, EPH csomópontal, NH0-ás késesbizti aljzattal, melyben gG/gL típusú betét kell, aztán mért fõelosztóban a "C"-s, prhuzamosan leágaztatva a fõkapcsoló betáp kapcsainál, tehát a mért (10-es Mkh, vagy 5x10-es MT/MBCu) fõvezeték fõelosztóba történõ beérkezését követõen! Ami nagyon fontos, hogy minden esetben ugyanazon gyártó készülékeit használd, ugyanis a gyártók csak akkor garantálják a sikeres mûködést, ha az általuk bemért, a gyárban már egymással összepróbált készülékek vannak a sorban. Ha szeretnél 99%-os védelmet, akkor az érzékeny készülékek dugaljaihoz tehetsz még "D"-s egységet és akkor már tényleg mindent megtettél a hatékony villám/túlfeszvédelem területén. Külsõ villámvédelmet én akkor javallom, ha a házad ritkább beépítettségü területen van, esetleg jobban kielemkedik a környezetébõl és még van rajta 1-2 magasabb kémény, antenna, illetve ha van egy 5m hosszúságot meghaladó fémvázas, alutetõs verandád. Azonban a villámhárító rendszer kiépítése tényleg komoly, összetett és ezért nagy tudást igénylõ feladat, amit mindeképp villmávédelmi minõsítéssel rendelkezõ kollégára bízz, ugyanis több kárt lehet elszenvedni egy szakszerütlenûl megtervezett, kivitelezett rendszerrel, mintha mondjuk semmilyen külsõ villámvédelmed nem lenne!

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #7 Dátum: 2012. Január 21., 10:24:16 am »

A számított értékektõl függetlenül a gáztartályokhoz legalább 2 földelõ szükséges.
A villámvédelmi földelések darabszámát - pl. az MSZ 274 szabvány szerint, a legkedvezõtlenebb becsapási pontot figyelembevéve, a megengedett áramutak eredõje, vektoriális összege határozza meg.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #8 Dátum: 2012. Január 21., 10:26:54 am »
Igen igazad van, csak az a baj. Hogy ezen tipizált ( túlfesz.)szekrények anyag ára magas. Sok esetben mikor javaslom az ügyfél dob egy hátast. A termék tényleg nagyon jó, érdemes beépíteni.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #9 Dátum: 2012. Április 10., 18:00:22 pm »
Üdv Mesterek!
Kifogtam egy családi házat, amiben a régebben telepített földelés valahol megszakadt és emiatt újat kellett kiépítenem. Egy horganyzott 2m-es X alakú földelõt ütöttem le, amibõl egy 8-as horganyzott O acéllal csatlakoztam a 10-es MKH10-es földelõvezetõre, majd a gyûjtõsínre. A talaj épp most nedves, homokos, ami szerény véleményen szerint elég jó alapot kellene adjon egy jó földelési értékhez, de sajnos nem ez van. ÉVÉ-Univerzal mûszerrel mérve kb. 40 Ohmot mértem. Majdnem dobtam egy hátast én is, mint Novill kolléga, mert már régen láttam ilyen értéket.
Kérdezem tehát, hogy ez normális lehet, vagy a mûszarom adta meg magát?
Én úgy tudom, hogy 10 Ohm lehet a maximum érték, de lehet tévedek.
Ha nem tudom lejjebb vinni egyéb okoknál fogva és egy ÁVK-t felszerelek, ami amúgy is kötelezõ, maradhat-e így, tiltja-e valamilyen szabály, illetve a gázszolgáltató mit lép erre, mert a gázbevezetés is esedékes lesz?

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #10 Dátum: 2012. Április 10., 19:03:25 pm »
Az Évé-univerzál összekötõ vezetéke stabil legyen, jó érintkezéssel. Ha hurokellenállást mértél 40 ohmmal, akkor a felezett értékkel 20 ohmra jön ki. A 10 ohmos földelési ellenállás értéket javaslom megcélozni. Feltehetõen még egy szondát kell telepíteni még. Jobbak azok a szondák melyekhez  hozzá van hegesztve  a 8-as - 10-es horganyzott acél huzal. A csavaros megoldások stabilitás miatt nem mindig jön be. Az egyik földelõ vizsgálatánál az egyik villanyszerelõ a földben kötötte rá a szondára a földelõ MKH 10-es vezetéket, ez így szakszerûtlen megoldás. Mindig az oldalfalon lévõ kötõ doboznál kell váltani acél vezetõrõl a rézvezetékre. A 10 ohmos alap  követelmény még mindig fenn áll, ha ÁVK van akkor is! A gáz szolgáltató nem foglalkozik ezzel, nekik csak a papír kell. Azért, hogy valaki fel vállalja a büntetõ jogi felelõsséget.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #11 Dátum: 2012. Április 10., 19:28:46 pm »
Üdv Novill!
Ennél az ÉVé-Univerzálnál  a felezési ellenállásos mérés nem járható út, mert ha pl. 40 OHm a földelés ellenállása és a hálózat meg monnyuk csak 0,5 Ohm, akkor hamis lesz az érték. Ez szerintem csak akkor lenne járható út, ha ugyanolyan ellenállása lenne a hálózatnak is, mint a földelésnek, illetve fordítva.
Egyébként rendes földelési ellenállás méréssel mértem és gyári OBO (talán) szondát használtam, amire már eleve rá van hegesztve a O acél és szépen le van horganyozva, ezért furcsállottam az értéket.
Sajnos a terület úgy van kialakítva, hogy le van betonozva és térkövezve, még a franckarika is és csak egy talpalatnyi üres területet találtam az egyetlen  virágágyásban, ezért,  már látva az értéket, mondtam a tulajnak, hogy még a mûszaromat megnézetem, de ha jónak mutatkozik, akkor gondolkozzon el a beton felcibálásán, ám ahogy ezt kimondtam,  ??? azt  mondta, hogy oldjam meg másképpen, mert arról szó sem lehet. De hogyan, amikor 20 m-en belül nincs egy deka föld sem? A franc se gondolta volna, hogy ilyen szar értékem lesz, pedig elõtte feltérképeztem a területet és kérdésekkel is bombáztam a tulajt.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #12 Dátum: 2012. Április 10., 20:57:30 pm »

Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #13 Dátum: 2012. Április 10., 21:07:11 pm »
Igen 40 ohm földelési ellenállás érték nagyon rossz. Esetleg hosszabb nagyobb felületû szondával kellene próbálkozni. Kérdés, hogy van-e olyan mûszere a kollégának, illetve lakatfogói amivel tud mérni földelési ellenállást.  A módszer jó, de továbbra is kérdés, hogy hogyan tudja feljavítani a mért értéket. A homok nem mindig jelent jó értékeket sajnos. Felül vizes lent már elõfordulhat, hogy száraz laza talaj, esetleg köves. Évé-univerzál miatt javasoltam a felezett értéket, igaz azzal is lehet földelési ellenállást mérni. Ez viszont sok esetben problémás a helyszínen. A pontosság tekintetében igaz jó közelítõ értéket ad. Régen gyakorta használtuk ezt a módszert nem is olyan rossz eredményekkel. Az is igaz ma már korszerûbb mûszerek állnak a rendelkezésre, csak pénz vagy ismeretség kérdése az egész. Azért a digitális korszerû mûszerek is idõnként megtévesztethetik az embert.

Nem elérhető nova

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #14 Dátum: 2012. Április 10., 21:08:02 pm »

Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!

Szerintem erre gondoltál:
Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata - Villanyszerelõ Szakmai Fórum
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Címkék: földelés földelõ szonda 

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
0 Válaszok
1735 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Január 20., 22:23:23 pm
írta nova
19 Válaszok
8544 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2016. Május 14., 10:34:06 am
írta Sztrogoff