• Vezeték keresztmetszetek biztosítása 4 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Vezeték keresztmetszetek biztosítása  (Megtekintve 44517 alkalommal)

Nem elérhető NovillTopic starter

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Vezeték keresztmetszetek biztosítása
« Dátum: 2011. December 30., 18:50:53 pm »
Érdekes régen az volt a szemlélet, hogy szétszedtük a fogyasztókat több áramkörre (ma is) és nem volt gond a 1,5-es MCu. És ezt biztosítottuk B 16A-ra. Ma a 1,5-es vezetéket csak 10 vagy 13A-ra szokás biztosítani dugaszolóaljzatnál. Rengeteg létesítményt szereltünk meg a régi elvek alapján és még sem volt vele probléma. Igaz ekkor még nem merült fel az 1KV szigetelésû 1,5-es MCu vezetéknél" hogy tényleg meg van-e a 1,5-es keresztmetszete"Csak azóta lett ez gond mióta megjelentek az MSZ EN 2364 illetve az MSZ HD 60364 szabvány sorozatok. A konnektor bekötése 2,5-es vezetékkel nem is olyan stabil, továbbá ezek a szerelvények terhelhetõsége is csak 10/16A.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 20
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
  • Nem: Férfi
    • www.juvill2004..hu
Re:Vezeték keresztmetszetek biztosítása
« Válasz #1 Dátum: 2011. December 30., 19:37:28 pm »

Nagyon jó kérdés!
Az MSZ HD 60364 szabványsorozat meghatározza a vezetékek alapterhelhetõségét, a megengedett biztosító, megszakító nagyságát.
De figyelembe kell venni a környezetet, a környezeti hõmérsékletet, a párhuzamosan futó (pl. egy csõbe húzott) vezetékek számát.
(A 2,5 mm2-es vezetékkel bekötött dg.aljzat azért nem jellemzõ, és egyáltalán nem stabíl a kötése.)

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #2 Dátum: 2011. December 30., 19:52:07 pm »
Ez ugyan igaz, de ugyan régen az MSZ 14550 szabvány is figyelembe vette a különbözõ módosító tényezõket. Igaz az MSZ HD 60364 másként vizsgálja ezt a kérdést.

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #3 Dátum: 2011. December 30., 20:05:16 pm »
Szerintem is baromság!
Elõbb a csatlakozó gyártót kéne arra kötelezni (szabványban), hogy 2,5mm2vezeték stabilan köthetõ legyen, és ne csak egy ér esetén hanem 2 ér esetén is. Elképesztõen használhatatlan bekötést enged a süllyesztett kettes földelt aljzat. Egy vezeték esetén ha tömör szemet lehet hajtani erre még jó, de sem hajlékony sem tömör 2,5 re sem hajlékony 1,5-re nem alkalmas. :'(

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 4
  • balzsi nincsen befolyása.
« Válasz #4 Dátum: 2012. Szeptember 08., 21:03:07 pm »
Valaki tudna táblázatot feltölteni alumínium vezetékekre vonatkozó biztosításról? Rézvezetõre vonatkozót találni a neten, de alumíniumra nem találtam. Ha táblázat nincs is, az is segítség lenne, ha az 50 mm2-es vezetékre vonatkozó értéket megtudnám.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #5 Dátum: 2012. Szeptember 09., 09:26:38 am »
A honlapomon a régi szabvány táblázata fenn van.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #6 Dátum: 2012. Szeptember 09., 17:50:49 pm »

Az MSZ 14550/1-79. számú szabvány által megadott vezeték terhelhetõségi táblázatot jónak tartom. Itt 50 mm2-es alumínium vezeték esetén a megengedhetõ legnagyobb biztosítóérték 100 A.
A probléma ott van, hogy az MSZ HD 60364 számú szabvány megszorításokat tesz.
Például míg a régi szabvány 1,5 mm2-es réz vezeték esetén a legnagyobb biztosító értéket 16 A-ban állapítja meg, az új európai szabvány ugyanerre a vezetékre csak 13 A-os biztosítót határoz meg.
A fórumon ebbõl már volt vita.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #7 Dátum: 2012. Szeptember 09., 20:41:59 pm »
Köszönöm szépen a válaszokat.
A szigorításról annyit, hogy az ismerõs villanyszerelõk többnyire továbbra is 1,5 mm2-es réz vezetéket 16 A-ral biztosítják, illetve 2,5 mm2-es "gerincre" csatlakoznak 1,5 mm2-essel. Természetesen az utóbbi sem szabályos.
A "húzósabb" fogyasztóknál, mint mosógép, bojler, tûzhely, õk is 2,5-öst alkalmaznak.  A 13 A-os biztosíték viszont még kevésbé elterjedt, maradt a 10-es, vagy 16-os.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy indukciós fõzõlap esetében, mely 2x16 A-os, elegendõ a 4x2,5mm2-es vezeték (L1, L2, N, PE) és az N a fõzõlapnál lenne szétbontva, vagy 5x2,5mm2-es (L1, L2, N, N, PE), az N külön víve az elosztó doboztól.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #8 Dátum: 2012. Szeptember 09., 20:51:18 pm »
Köszönöm szépen a válaszokat.
A szigorításról annyit, hogy az ismerõs villanyszerelõk többnyire továbbra is 1,5 mm2-es réz vezetéket 16 A-ral biztosítják, illetve 2,5 mm2-es "gerincre" csatlakoznak 1,5 mm2-essel. Természetesen az utóbbi sem szabályos.
A "húzósabb" fogyasztóknál, mint mosógép, bojler, tûzhely, õk is 2,5-öst alkalmaznak.  A 13 A-os biztosíték viszont még kevésbé elterjedt, maradt a 10-es, vagy 16-os.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy indukciós fõzõlap esetében, mely 2x16 A-os, elegendõ a 4x2,5mm2-es vezeték (L1, L2, N, PE) és az N a fõzõlapnál lenne szétbontva, vagy 5x2,5mm2-es (L1, L2, N, N, PE), az N külön víve az elosztó doboztól.

Nem teljesen értem, az az igazság.
Hogy érted azt, hogy a nullát a fõzõlapnál bontod meg?
A tûzhely 2 fázisú?
Akkor is az elosztóból kell közvetlenül a nullát és a védõvezetõk csatlakoztatni, hiszen nem PEN vezetõvel táplálod meg, mert az elosztóban a PEN vezetõt már szétválasztottad nulla- és védõvezetõre.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #9 Dátum: 2012. Szeptember 09., 20:53:36 pm »
Úgy ám! Emlékszem, milyen heves indulatok csaptak fel vezeték keresztmetszet, ill hossz vs. terhelhetõség témakörében, hiszen önmagában egy kábel keresztmetszete egy dolog, de ugyanolyan fontos a hossza, a terhelt erek száma egy kábelben, ill egy védõcsõben, a felhasználás helyszíne, stb. Mert pl az a 100A-es biztosíték lehet akár gR, gL, gG/gL,stb, ergo az a 100A a valóságban lehet akár 120-160 is delta t idõ alatt, amit az 50-es Al vezeték nem biztos, hogy tartósan kibír.  :'( Az is állandó dilemma még a gyakorlott villnyász számára, hogy be tudja-e lõni, az adott Á.K-t végûlis milyen tényleges terhelés fogja érni. Pár napja szereltem egy konyhát, ahová egyrészt bekerûlt egy kerámialapos tûzhely, mely ugyebár 3 fázis 400V-os táplálást kapott a már korábban más által behúzott 2.5-ös MCu vezetéken és a konyha áltellenes oldalán nyert elhelyezést egy 3kW-os sütõ, mely gyárilag 1 fázisú és normál házt dugvillával gyártották. Mivel én egy ekkora terhelés esetén nem vagyok híve a dugaljas csatlakozásnak, ill a fali, felfûzött dugaljat sem találtam alkalmasnak ezen készülék megnyugtató csatlakoztatására, így behoztam a mért fõelosztótól egy 3x2.5-ös MT kábelt, mely 14 méter hosszú, tehát az itt maximálisan jelentkezõ 13A terhelést minden további nélkûl órákon át bírni fogja és persze a készülék dugvilláját eltávolítottam és annak 1 m-nél is rövidebb 1.5-ös -szintén MT- kábelét egy OBO dobozban kötöttem a 3x2.5-höz.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #10 Dátum: 2012. Szeptember 09., 21:23:55 pm »
Még csak tervezés fázisában vagyok, de az interneten fellelt indukciós fõzõlap bekötési rajzán 2 fázisos bekötés szerepelt, illetve lehet 1 fázisról is üzemeltetni, csak akkor az 1 fázist kell kétfelé bontani a fõzõlapnál és 32 A-ral kell biztosítani. Én nem PEN bontásra gondoltam a fõzõlapnál, hanem az N szétbontására a 2 fázishoz.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #11 Dátum: 2012. Szeptember 09., 21:29:52 pm »
Még csak tervezés fázisában vagyok, de az interneten fellelt indukciós fõzõlap bekötési rajzán 2 fázisos bekötés szerepelt, illetve lehet 1 fázisról is üzemeltetni, csak akkor az 1 fázist kell kétfelé bontani a fõzõlapnál és 32 A-ral kell biztosítani. Én nem PEN bontásra gondoltam a fõzõlapnál, hanem az N szétbontására a 2 fázishoz.
Ha 32A-al biztosítod, akkor legalább 3x4 mm2-es (rézerû) betápláló vezeték szükséges.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #12 Dátum: 2012. Szeptember 09., 21:33:34 pm »
Idézet
Úgy ám! Emlékszem, milyen heves indulatok csaptak fel vezeték keresztmetszet, ill hossz vs. terhelhetõség témakörében, hiszen önmagában egy kábel keresztmetszete egy dolog, de ugyanolyan fontos a hossza, a terhelt erek száma egy kábelben, ill egy védõcsõben, a felhasználás helyszíne, stb. Mert pl az a 100A-es biztosíték lehet akár gR, gL, gG/gL,stb, ergo az a 100A a valóságban lehet akár 120-160 is delta t idõ alatt, amit az 50-es Al vezeték nem biztos, hogy tartósan kibír.   Az is állandó dilemma még a gyakorlott villnyász számára, hogy be tudja-e lõni, az adott Á.K-t végûlis milyen tényleges terhelés fogja érni. Pár napja szereltem egy konyhát, ahová egyrészt bekerûlt egy kerámialapos tûzhely, mely ugyebár 3 fázis 400V-os táplálást kapott a már korábban más által behúzott 2.5-ös MCu vezetéken és a konyha áltellenes oldalán nyert elhelyezést egy 3kW-os sütõ, mely gyárilag 1 fázisú és normál házt dugvillával gyártották. Mivel én egy ekkora terhelés esetén nem vagyok híve a dugaljas csatlakozásnak, ill a fali, felfûzött dugaljat sem találtam alkalmasnak ezen készülék megnyugtató csatlakoztatására, így behoztam a mért fõelosztótól egy 3x2.5-ös MT kábelt, mely 14 méter hosszú, tehát az itt maximálisan jelentkezõ 13A terhelést minden további nélkûl órákon át bírni fogja és persze a készülék dugvilláját eltávolítottam és annak 1 m-nél is rövidebb 1.5-ös -szintén MT- kábelét egy OBO dobozban kötöttem a 3x2.5-höz.
A munkahelyemen egy villanyász kötött be egy 4x50mm2-es alumínium vezetéket és Õ mondta, hogy 160 A-rel lehet biztosítani. Ezek szerint kissé mellé nyúlt. :( Egyébként jelenleg 2x15 kw-os és egy cca. 5 kw-os villanymotor fog üzemelni, ami nem okoz problémát, de késõbb ki tudja mi lesz még rákötve.

Üzenet összefûzve: 2012. Szeptember 09., 21:38:56 pm

Idézet

Ha 32A-al biztosítod, akkor legalább 3x4 mm2-es (rézerû) betápláló vezeték szükséges.
Én 2x16 A-ral szeretném üzemeltetni, csak az a kérdés számomra, hogy 4x2,5-ös, vagy 5x2,5-ös vezeték legyen?

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #13 Dátum: 2012. Szeptember 09., 21:49:13 pm »
A munkahelyemen egy villanyász kötött be egy 4x50mm2-es alumínium vezetéket és Õ mondta, hogy 160 A-rel lehet biztosítani. Ezek szerint kissé mellé nyúlt. :( Egyébként jelenleg 2x15 kw-os és egy cca. 5 kw-os villanymotor fog üzemelni, ami nem okoz problémát, de késõbb ki tudja mi lesz még rákötve.

Ha az MSZ 14550/1-79. számú szabványt vesszük alapul, az A - B - C terhelhetõségi csoportot állapít meg.
"A" csoportba sorolja a tömör, szerelõlapon elhelyezett, több rétegben egymáson szerelt, vagy védõcsõben elhelyezett vezetékeket.
Ez esetben az alumínium 50 mm2-es vezetéket max. 100 A-ral lehet biztosítani.

"B" terhelhetõségi csoport, "A" csoportba nem tartozó, lakások alapfûtés vezetékeire vonatkozik. Itt az 50 mm2- alumínium vezeték max. biztosítója 125 A.

"C" csoportba a lakások fogyasztásmérõ utáni vezetékei tartoznak. Itt az 50 mm2-es alumínium vezeték max. biztosítója 160 A.

Te munkahelyrõl beszélsz.  A véleményem, hogy az "A" terhelhetõségi csoportba tartozik ez esetben a vezeték, és a megengedhetõ biztosító maximális értéke 100 A.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #14 Dátum: 2012. Szeptember 09., 21:57:36 pm »
Idézet

Ha az MSZ 14550/1-79. számú szabványt vesszük alapul, az A - B - C terhelhetõségi csoportot állapít meg.
"A" csoportba sorolja a tömör, szerelõlapon elhelyezett, több rétegben egymáson szerelt, vagy védõcsõben elhelyezett vezetékeket.
Ez esetben az alumínium 50 mm2-es vezetéket max. 100 A-ral lehet biztosítani.

"B" terhelhetõségi csoport, "A" csoportba nem tartozó, lakások alapfûtés vezetékeire vonatkozik. Itt az 50 mm2- alumínium vezeték max. biztosítója 125 A.

"C" csoportba a lakások fogyasztásmérõ utáni vezetékei tartoznak. Itt az 50 mm2-es alumínium vezeték max. biztosítója 160 A.

Te munkahelyrõl beszélsz.  A véleményem, hogy az "A" terhelhetõségi csoportba tartozik ez esetben a vezeték, és a megengedhetõ biztosító maximális értéke 100 A.

Igen ez egy vállalkozás, ahol körfûrészgépek üzemelnek róla. Az említett 4x50 mm2-es vezeték részben föld alatt, részben egy épületen (gabonatároló) keresztül lett vezetve.