Hó és jégmenetes felületek fûtõkábelekkel

Indította nova, 2011. december 05., 22:06:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Ha már hó és havazás. Gondoltam ez is egy jó téma lehet, hogy kinek mi a tapasztalata a fûtõkábelekkel kapcsolatban. A mindennapi használat szempontjából megközelítve.

Hallani olyat, hogy túl mélyre telepítették valahol, sokat fogyaszt, lassú amíg felmelegíti a járó felületeket (legyen az gépkocsi bejáró vagy gyalogos közlekedésre használatos). Ipari környezetben sok helyen használják, lakossági felhasználás is egyre elterjedtebb.

Tehát kinek mi a véleménye? :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Rámpafűtés kivitelezése elektromos fűtőkábellel

Kb. 100 négyzetméteres meredek lehajtó hó és jégmentesítésére. A CKT alapra műanyag rögzítőelemek segítségével került beépítésre a Czinege és Fiai KFT által forgalmazott fűtőkábel, EBERLE érzékelőkkel és vezérlővel.
http://elektromosfutes.hu/katalogus/#1
A kábel finom murvába ágyazása után került rá a 8 cm-es térkő burkolat. A működésről csak a következő téli szezon után tudok beszámolni!



Novill

Itt a nagy kérdés, hogy a finom murva mennyire finom. A megoszló terhelés hatására az éles darabok megsérthetik a kábel szigetelését idővel. Általánosság 4-5 óra felfűtési idővel lehet számolni. Ami miatt is az automatika alkalmazása el kerülhetetlen az üzemszerű működtetés miatt.  A fűtő kábel feletti vastagság és a kábelek közötti távolság meghatározó nagyon , valamint a fizetendő energia költség  pénzügyi fedezete  :).

Könyves Kálmán

A beépített teljesítmény kb. 33 kW. Hogy mennyit fog menni, az időjárástól függ, a döntésnél nem a villanyszámla volt az elsődleges szempont, hanem az, hogy hatékony és megbízható legyen.

nyaki

Eddig 4 helyen alkalmaztam fűtőkábelt.
Az egyik egy 24V-os trafóval hajtott, kültéren elhelyezkedő vízcső fagymentesen tartása volt a feladat, amit a normál 0,47Ω/m-es kábel megfelelő méretre szabásával értem el, egy sima bojler termosztáttal vezérelve.
A másik egy kutyaház padlófűtésének a kivitelezése, amit 12V-os trafóval és szintén bojler termosztáttal vezérelve.
A 3. egy lakóház vápa- és csatornalefolyó fűtésének a megoldása. Itt már egy kicsit bonyolultabb volt a feladat, de a csatornában előre kialakított forrasztott rögzítő lemezekkel, valamint a készen kapható távtartókkal, továbbá egy időkapcsolós vezérléssel megspékelve a kismegszakítót és a külön ÁVK-t, tökéletesen teszi a dolgát a mai napig.
A 4. egy kocsibeálló és járda fűtése volt térkő alá fektetve. A kábelháló alá 5-10 cm beton és a tetejére 1-3 cm vastag folyamhomok ment, amire aztán rakták a térköveket. Itt is csupán egy időzítő, kismegszakító és külön ÁVK volt betéve.
A fűtőkábeleknél arra kell különösen figyelni, hogy a kábelek még véletlenül sem érhetnek egymáshoz, mert képesek önmagukat túlhevítve a műanyag szigetelést leolvasztani és akkor kész a túlterhelés, zárlat, esetleges tűz. Figyelni kell továbbá arra is, hogy pl. az általam használt fűtőkábel nem önszabályozós, tehát megtudja tréfálni az embert, ha a rendszeren folyó áram 5,6A alá csökken, mert akkor csak fogyaszt, de picsányit sem fűt. A készletben kapható, kimondottan 230V-ra vagy 400V-ra tervezett kábelek teljes egészét célszerű felhasználni, mert toldásukkal vagy rövidítésükkel csak problémák adódhatnak.
A fűtőkábel betáplálására sima PVC szigetelésű vezeték is megfelel, de a kötéshez célszerű toldóhüvelyt használni és zsugorozni, talajba fektetés esetén gyantás zsugorcsővel. A fűtőkábelek külső köpenye nem annyira sérülékeny, de azért nem érdemes zúzottkő közé fektetni.
A fogyasztásuk térburkolat alatt igen jelentős lehet, ha időben, azaz az olvadás után nem kapcsolják ki. Tapasztalati úton meg lehet állapítani a működési idő minimumát. Nyilván egyéb érzékelőkkel és bonyolultabb vezérlőkkel automatára lehet készíteni egy rendszert, de mindig a legjobb és legköltséghatékonyabb a kézi vezérlés, bár itt a tulajdonos odafigyelése azért fontos szempont. A manuális működtetés eddig soha nem okozott gondot, pedig már volt, hogy egész napra bekapcsolva maradt és a többlet fogyasztáson kívül nem történt semmi rendkívüli ...és már 15 éve hibátlanul üzemel.
A fűtőkábel külső árnyékolását minden esetben kötelező bekötni a védővezető hálózatba!

bfecka

Sziasztok! Egy 7 méter hosszú nyomtávot szeretnék fűteni (4-et mert dupla garázs). Ki mit javasol? 3 fázissal rendelkezem!

nyaki

Üdv!
Ide kb. 25W/m fajlagos teljesítményű kábelt ajánlok, az alábbi listáról:
http://www.futokabeles.shp.hu/hpc/web.php?a=futokabeles&o=futokabelek_9xqD
Garázsbejárónál 2x40cm-t ajánlatos fűteni és ennek megfelelően kell a hosszt kiválasztani. A fűtőszálak távolsága 10-20cm között legyen. Nyilván minél sűrűbben rakod, annál gyorsabb lesz a végeredmény, de annál többet is fog fogyasztani.

Sztrogoff

Nem követendő példának, csak anekdotaként, még a 80-asokban egy építkező ismerősömet a garázsbejáró fűtése izgatta, és megkérdezte tőlem, tudok-e részleteket arról, hogy hogyan kell azt kivitelezni, hogy a megfelelően bevasalt betonból kivezetni a vasakat, és hegesztőtrafóval megtáplálni.  :D