Villanyszerelői létra

Indította SZAKI, 2015. február 16., 07:39:42 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

SZAKI

Tisztelt Villanyszerelők !
Húsipari vállalatnál higiéniai okokra hivatkozva nem engedik be a fából készült létrát. Az a kérés, hogy alumínium létrán dolgozzanak a villanyszerelők a szinte állandóan vizes padlójú üzemekben. Régebben a munkavédelmisek azért büntettek mert fém anyagú létrán dolgozott a villanyszerelő. Azt szeretném megtudni,hogy van -e erre szabvány előírás, vagy jogszabály, hogy milyen létrát lehet használni !?

SZAKI

Tisztelt Felülvizsgálók ! Szaktársak !
Arra keresek szabvány,vagy jogszabályi előírást,hogy a villanyszerelő milyen létrán dolgozhat ?!
Egy húsipari üzemben higiéniai okokra hivatkozva nem engedik a fa létra használatát csak az alu létrát. / szinte állandó vizes padozat /
Válaszokat előre is köszönöm !

Safety

Kedves Szaki!

A foglalkozási szabályok nem tiltják a villanyszerelőknek a fém létra használatát (A FAM munkákról most nem beszélünk.) A jelenleg érvényben lévő MSZ 1585:2012 szabvány a 4.6.101. pontban azt írja, idézem:
"A magasban végzendő munkákhoz a munkát végző személynek biztos alapon (például elcsúszás, eldőlés ellen biztosított létrán, állványon, mászóvason, oszlopra szerelhető létrán, szerelőlapon) kell állnia. Véletlen leesés elleni védelemként megfelelő személyi védőeszközt kell alkalmazni."

Itt szó sincs fém eszközök tilalmáról és a szabványban máshol sem. Egyébként az áramszolgáltatók készenlétes szakemberei is mindig összecsukható fém alulétrákat használnak.

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
Az MSz1585:2009 szabvány 4.6 pontja vonatkozik a "Szerszámok, szerkezetek és eszközök"-re.Felsoroni nem fogom mindegyiket, de itt említi a Szigetelőszőnyeget,munkaállást és dobogót. 30 évig csak falétrán dolgoztam,fel sem merült bennem,hogy villanyszerelést fémlétrán végezzek.Akár fesz. mentes állapotban is.Fénycsövet gyujtót stb hogyan cserélem ki?? De meg kell názni a "Munkavédelmi Törvényt" is.
Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

SZAKI

Tisztelt Tóth Gyula !
Válaszát köszönöm ! az MSZ 1585 szabványnak már van egy 2012.-évi újabb kiadása. A 4.6 pontban sok mindenről szó van benne de a létráról semmi. Mi is úgy gondoljuk,hogy nem kéne fém létrán dolgozni, de ez a / gondoljuk / kevés, ettől konkrétabb kellene.

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
A Facebookon is olvasható a szakvélemény. Ajánlom az érdekeltek figyelmébe!
Vannak szigetelt fémlétrák is melyek a jelzett Húsüzemben használhatók! Stb.
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

tothgyula

Kedves SZAKI kolléga!
Közzétettem a villanyszerelői létrára vonatkozó ÉVÉ MUBI álláspontját. Ha még nem olvastad, feltétlen ajánlom figyelmedbe és minden villanyszerelő figyelmébe. Kértem a "Villanyszerelők Lapja" szerkesztőségét is, hogy a témát tűzzék napirendre.Remélem, hamarosan olvashatunk róla részletesen, mert fontos téma!. Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

Üzenet összefûzve: 2015. április 06., 18:44:56 DÉLUTÁN

Még annyit a témához, hogy a www.facebook.com/villanyszerelőklapja is közli a cikket.
Üdv.TothGyula

villanyvili

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2015. április 06., 18:38:11 DÉLUTÁN
Kedves SZAKI kolléga!
Közzétettem a villanyszerelői létrára vonatkozó ÉVÉ MUBI álláspontját. Ha még nem olvastad, feltétlen ajánlom figyelmedbe és minden villanyszerelő figyelmébe. Kértem a "Villanyszerelők Lapja" szerkesztőségét is, hogy a témát tűzzék napirendre.Remélem, hamarosan olvashatunk róla részletesen, mert fontos téma!. Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

Már foglalkoztak is a létra kérdésével:
Megtiltható-e a villanyszerelőnek a falétra használata?
Villmix Euro Kft. Debrecen

szmihaly

Kár ezen a létra kérdésen rágódni. Egy élelmiszer ipari üzembe vannak különböző higéniai előírások, amit be kell tartani. Gondolni kell a falétrán különböző virusok, gombák megtelepszenek, a nedves falétra könnyen gombásodik. Át kell gondolni, ha valaki beakarja vinni az üzembe, azt le kell fertőtleníteni, különböző fertőtlenítő szerekkel, mint hypo, meg minden féle savas lemosó anyaggal. Na aki ezen átviszi, az álhat a vizes falétrán, ami néha csúszik is, ha meg végzett, akkor újabb fertőlenités. Ha napi szinten csinálja,lesz egy jó elázott nehéz vizes falétrája, míg az aluminiumot egyszerüen lemosod, és viszed tovább. Még a személyi higéniáról nem is beszéltünk. A vizes-nedves falétra meg ugyan úgy ráz,mint a fém. Ha valakinek más tapasztalata van javitson ki.

980POWER

Én személy szerint nem szeretem a falétrát nyiklik-nyeklik, nem stabil, bármikor váratlan mozdulatot kell korrigálni ami a magasban mindig veszélyhelyzetet idéz elő. Az egy dolog, hogy lehet vele "menni". Magamnak alumínium létrát vásároltam és nem hinném. hogy nagyobb az araműtés veszélye, inkább arra kel figyelni, hogy rövidnadrág és rövid ujjú póló az veszélyforrás lehet. A villanyász bakancs is előny, de ha vizes akkor nem megbízható a védelme, ugyanígy a ruházat is. Mindenképp körültekintőnek kell lenni!
Még annyi megjegyzés, hogy a HACCP az alumíniumot se fogadja el és egyes műanyagokat se, de mivel a létra nem érintkezik az élelmiszerrel érintkező felülettel, így nem lehet gond.