• ÉVÉ UNIVERZÁL 2 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: ÉVÉ UNIVERZÁL  (Megtekintve 10283 alkalommal)

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
  • Nem: Férfi
    • Villanyszerelõ magazin
ÉVÉ UNIVERZÁL
« Dátum: 2011. Augusztus 16., 17:34:33 pm »
ÉVÉ UNIVERZÁL típusú mûszerrel kapcsolatos beszélgetés.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Attila

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • Attila nincsen befolyása.
ÉVÉ-Univerzál
« Válasz #1 Dátum: 2011. December 29., 22:06:51 pm »
Üdvözlök Mindenkit!
A közelmúltban kaptam egy ÉVÉ-Univerzál tip. mûszert.
Szeretném megkérdezni , hogy :
- hogyan kell alkalmazni az  n  korrekciós tényezõt!
- ÁVK kioldó áram mérésre a paraméterei szerint lehet használni, viszont a  8.gomb
   ÁVK potencióméter, szinte 30mA-rõl indul!!!
Eurotest 61557-tel mérve viszont az ÁVK már 20-25mA-nál leold!
Tehát, tudok vele ÁVK kioldó áramot mérni?
Esetleg ha valaki tud a mûszere vonatkozó mérési útmutatót, kérem írja meg , hogy hol tölthetõ le!
Elõre is köszönöm a segítséget!
Attila

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
« Válasz #2 Dátum: 2011. December 30., 18:21:32 pm »
Igen valamikor én is mértem ÉVÉ-UNIVERZÁL mûszerrel. Ha jól emlékszem még az ávk méréshez segéd szondát kellett alkalmazni. Aminek a távolsága legalább 3 m-nek kellett lennie. Az alsó gombsor ÁVK-FVK gomb benyomásával, a jobb szélsõ gomb R SZ jel alatti forgatható gomb szolgált a kioldó  (Ik)áram mérésére.  Ami 40-500mA -ig volt skálázva. A vizsgálat kezdésekor  a 40mA alatti induló ponttól a vizsgálatkor lassú jobbra forgatásnál néztük hol old le az ávk a mûszer ávk skáláján. A mûszeren lévõ kis lámpa jelezte, hogy melyik mérésen van.  Igazából régen ritkán mértük a kioldó áramot olyan precízen mint ma szokásos. Hiszen ma már a minõsítõ iratokban az ávk vizsgálatról több vizsgálat is van elõírva, mint régen. Régen vizsgáltuk a mûködõ képességét, leoldását. De nem tudtuk igazából vizsgálni a 30mA vagy ennél kisebb leoldással rendelkezõ fi reléket.
Az n korrekciós tényezõt ( ha jól emlékszem a baloldali alsó sor forgatható gombja) akkor használtuk ha egyes méréshatároknál váltottunk például hurokellenállás mérésnél az 5 ohm -ról 50 ohm mérés határra kapcsoltunk. És a mûszer skálája nem áll a nullán, akkor ezzel állítottuk nullára a mérés elõtt. Ez nem tévesztendõ össze a skála alatti csavarhúzóval állítható ponttal.

Nem elérhető szmihaly

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • szmihaly nincsen befolyása.
  • szmihaly
« Válasz #3 Dátum: 2011. December 30., 20:41:47 pm »
Innen letöltheted a kezelési leírását.

http://oldradio.tesla.hu/rajzok/muszerek/eve%20univerzal.djvu

Ha esetleg nem használod a djvu kiterjesztést,akkor djvu readert lekel töltened,hogy meg tudjad nyitni.

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #4 Dátum: 2011. December 30., 21:32:03 pm »
szmihaly által feltöltött útmutatót átkonvertáltam pdf-re ha valakinek úgy egyszerûbb.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető Attila

• Aktív tag
  • **
  • Attila nincsen befolyása.
« Válasz #5 Dátum: 2012. Január 01., 19:43:11 pm »
Köszönöm a segítséget  mindenkinek!
Attila :)

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #6 Dátum: 2012. Március 18., 22:04:54 pm »
Üdvözlöm a mesterurakat!
Mint fentebb valaki volt olyan szíves és feltette az ÉVÉ-Univerzál Electronic komplett kézikönyvét, ezért venném a bátorságot arra, hogy ha valakinek meglenne a régebbi, tranzisztoros ÉVÉ-Unuverzál kézikönyvét. Az elektronic rajza már régen meg volt nekem is, de a sajátom sajnos nem ez és javítanom kellene, mert akitõl megvettem az amit csak lehetett szétbarmolt benne és szinte semmi nem úgy mûködik ahogy kellene. Elektronikai szakmai végzettséggel is rendelkezem, de a tanácsokat szívesen fogadom, mert a jó pap is holtáig tanul.
Köszi

Üzenet összefûzve: 2012. Március 19., 15:27:05 pm
Üdv!
Most olvasom vissza a hozzászólásomat és veszem is észre, hogy nem fejeztem be a kérésemet. Tehát a tranzisztoros ÉVÉ-Univerzál kézikönyvére lenne szükségem, amiben benne van a kapcsolási rajza is, ha esetleg valakinek meglenne, azt nagyon szépen megköszönném.
Most már gondolom, teljes az összhang!?

Nem elérhető fsandor

• Új tag
  • *
  • fsandor nincsen befolyása.
« Válasz #7 Dátum: 2012. Május 11., 10:02:22 am »
Kedves Nyaki!

Nekem megvan a tranzisztoros ÉVÉ-Univerzál kapcsolási rajza. Sajnos ez még a régi szalmiákos fénymásolási technikával készült, gyakorlatilag másolhatatlan.
Ha konkrét hibát írsz le, biztosan tudok javasolni megoldást a hibajavításra.
Ismerem a típushibáit.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #8 Dátum: 2012. Május 11., 10:42:18 am »
Üdv!
Nagyon köszönöm a felajánlásodat!
Az a hibája, hogy az Rh mérésénél nem lehet stabilan beállítani a mérõhíd kiegyenlítését a skála alatti nullázó potival, mert állandóan elmászik a 0 pontról, hol felfelé, hol lefelé és hirtelen, vagy lassan változva.  Én a nullázó kontakthibájára gyanakszom.
Aztán az Isostat kapcsolósor is kontaktos, de azt véleményem szerint cserélni kell, bár lehet, ha szétszedem, akkor az érintkezõk tisztításával helyre tudom állítani, mert nem biztos, hogy van pont ilyen összetételû kapcsolósor.
Igaz, hogy még a hitelesítése érvényes, de a végén biztosan megejteném a komplett javítását, majd utána hitelesíttetném újból.
Ma Pesten vagyok egész nap. Ha lehetõség lenne rá, akkor szeretném Tõled elkérni a rajzot, majd itthon beszkennelném és visszaküldeném postán. Amennyiben erre lenne lehetõség, akkor ha megkérhetnélek, a +36704583144 számon hívhatnál. Persze a szkennelést Te is megejthetnéd és adok egy e-mail címet, amire elküldhetnéd. Nekem mindkét megoldás jó lehet.
Köszi

Üzenet összefûzve: 2012. Május 11., 23:19:32 pm
Kedves Sándor!
Most értem haza és nagyon sajnálom, hogy nem tudtam hozzád bemenni, de 8 után végeztem a dolgommal és akkor már nem akartalak zargatni. Milyen megoldást látsz?
Köszi

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #9 Dátum: 2012. November 23., 18:42:10 pm »
Üdv nektek!

Tudna valaki segíteni az ÉVÉ univerzál  Ué érintési feszültség,mérésének működésében,és értelmezésében?
Van róla gépkönyv,de nem egyértelmű számomra.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #10 Dátum: 2012. November 23., 22:02:50 pm »
Gyakorlatilag itt arról van szó, hogy egy gép, berendezés és a kézzel érinthető idegen fémtárgy között van-e potenciál különbség és ha van, akkor az milyen értékű. Itt hibafeszültséget mérünk. Esetünkben és a szabvány szerint, ez nem haladhatja meg az 50V-ot. Ezzel a méréssel ki lehet deríteni, hogy az adott fémtárgy, amire helyezzük a szondát be van-e kötve az EPH hálózatba és ha be van, akkor milyen jóságú és milyen értéket vesz fel. Ha megnézed a skálát, akkor látod, hogy szoros összefüggésben van a földelési ellenállás értékével, csak éppen más a kiértékelési metódus.
Ez a mérés is, mint az összes védővezető felé irányuló mérés, feszültség alatti munkának minősül!

• Villanyász
« Válasz #11 Dátum: 2012. November 23., 22:25:35 pm »
Tehát ha van egy jó földelési ellenállás értékem,akkor nem mérhetek 50 voltnál nagyobb értéket megfelelő méretezések esetén?
Gondolom itt szerepet játszik a fémtest különböző felületeinek ellenállása is.
Igen olvastam a műszert csak a megfelelő képzettséggel rendelkező személy végezheti,de gondolom nem szükséges hozzá FAM vizsga.
Köszönöm segítséged.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #12 Dátum: 2012. November 23., 22:30:12 pm »
Itt nem az a lényeg, hogy milyen  a fémtest különböző felületeinek ellenállása, hanem hogy a gép, berendezéshez képest, a két kinyújtott karral elérhető távolságban van-e. Ha azon belül van, akkor mérni kell a potenciálkülönbséget. ;)
Nem, nem kell hozzá FAM vizsga, de nem árt... :D

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #13 Dátum: 2012. November 23., 22:44:08 pm »

Ezzel a műszerrel szerintem ellenállást mérünk!
Földelési ellenállást, és nullázási hurokellenállást.
Van a műszeren skálázott potméter, melynek célja, az ÁVK mérése.
De ez itt 40 mA-ról indul, ezért ezzel a műszerrel a 40 mA-nél kisebb hibaáramú áram-védőkapcsolókat nem tudjuk ellenőrizni.
Nullázási hurokellenállás mérésekor a berendezés fémtestére kötött védővezetőn keresztül, a transzformátor csillagpontján át, és a berendezést megtápláló fázisvezetőn
mérsz hurokellenállás értéket, impedanciát.
A mért értéket hasonlítod össze, a képlet szerinti megengedett ellenállásértékkel.
A megengedett ellenállásérték függ a berendezés biztosítójának nagyságától, karakterisztikájától, valamint attól, hogy végáramkört ellenőrzöl, vagy például elosztóberendezést.
Földelési ellenállás mérésnél a lényeg ugyan ez, de ez esetben az áramkör a berendezés védőföldelésén, a talajon keresztül, a transzformátor üzemi földelésén és a berendezés fázisvezetőjén át záródik.

• Villanyász
« Válasz #14 Dátum: 2012. November 23., 23:16:44 pm »
Az Ué skála feszültségmérésre van osztva 0-tól 125 v-ig.
Akkor potenciál különbség esetén hol kisebb,hol nagyobb a feszültség,azon vezeték szakaszon,melynek nagyobb,vagy kisebb az ellenállása.
Csináltam hozzá egy földelő szondát is,mert azt írja a könyve hogy csatlakoztassam.
Iz jelű potival kell beállítani a vizsgált berendezés kioldó áramát,tekintve,hogy a legnagyobb érintési feszt kell meghatározni,ezt megtettem,volt hogy felment a feszültség 100 volt ig is.
Kiszámítottam a kismegszakító kioldóáramát,és ráállítottam a potit,ekkor 40 volt körül mértem.
Igen a hurokmérésről sokat tanultam tőletek,el kell végezni PE,L,és N,L között is.
Azt is olvastam hogy ezzel a műszerrel mérve a PE,és L közötti hurok értékének a fele,a földelési ellenállás.
Elvittem a gépet egy laborba hitelesíttetni,és mondtam a szakinak dobjon bele világítást is,de azt már nem tudta megoldani,mert nem fért bele a műszerbe.
Viszont az ÁVK részét a potinál kiterjesztette egy ellenállással,le tudtunk menni 30 mA ig,sajnos alább nem,mert a triac nem nyit már.
De nem sokra mentem vele,mert a 30ÁVK leold mint a szél,gondolom 25-nél kapcsol.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
2 Válaszok
1647 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Május 28., 20:47:25 pm
írta czapi