• Hajlítógép vezérlése 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Hajlítógép vezérlése  (Megtekintve 12111 alkalommal)

Nem elérhető petike199600Topic starter

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 10
  • petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.
  • Nem: Férfi
  • Villanyszerelő tanuló
Hajlítógép vezérlése
« Dátum: 2014. Május 10., 10:04:27 am »
Sziasztok!
A jövő hétre a cégnél össze kéne állítanom egy hajlítógépnek a vezérlését. Egy ősrégi gépről van szó ami nem működik és azt kéne újraélesztenem. Az a baj, hogy senki nem mondta el részletekbe menően a gép működését és ezért a kapcsolását sem tudom megcsinálni.
Van kettő lábpedál, hát már erről nem tudom, hogy mire van, valószínű ezzel végzik a hajlítást. Van 4 mágnesszelep amit nem értek, hogy miért kell négy, és miért nem elég kettő, hiszen kettő irányba hajlít a gép.
Teszek fel képeket a gép jelenlegi állapotáról.
Ha tudtok légy szíves segítsetek!
Köszönöm szépen!

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
Re:Hajlítógép vezérlése
« Válasz #1 Dátum: 2014. Május 10., 11:19:22 am »
Üdv petike199600!

Van 4 mágnesszelep amit nem értek, hogy miért kell négy, és miért nem elég kettő, hiszen kettő irányba hajlít a gép.

Én öt szelepet látok.

Idézet
Az a baj, hogy senki nem mondta el részletekbe menően a gép működését és ezért a kapcsolását sem tudom megcsinálni.

Teljesen tipikus alaphelyzet... :)
Van egy valami amiről nem tudják pontosan mi, de nem működik és kiadják hogy működjön!
Összefoglalva: Szar=1 darab. Igény: Működjön= 1 darab. Hogy hogyan? Leszarják! :)

Üdv a klubban Petike! :)

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető czapi

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • czapi talán lesz valaki.czapi talán lesz valaki.
    • ElektroNord Kft. weboldala
« Válasz #2 Dátum: 2014. Május 10., 11:32:47 am »
Üdv!

El kell kérni a főnöktől és/vagy a munkavédelmistől a gép kockázat elemzését és működési leírását.
Ha nincs, meg kell csináltatni.
A kockázatelemzés és a működési leírás alapján meg kell terveztetni a vezérlést.
A terv alapján meg kell építeni a vezérlést.

Ha nem így jártok el és történik valami baleset, akkor igen érdekes kérdéseket fognak feltenni nektek a bíróságon.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.
  • Villanyszerelő tanuló
« Válasz #3 Dátum: 2014. Május 10., 11:38:30 am »
czapi!
Valami tervet biztos készítenek majd,de azt én nem fogom látni.
Tőlem azt kérték, hogy élesszem újra a gépet, de ez nehézkes, hiszen azt sem tudom, hogy kell működjön.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #4 Dátum: 2014. Május 10., 11:39:48 am »
Szia Peti !
Bíztos hogy hajlítógép, nem véletlenül hengerítő? Van olyan is ami csőszerűvé görbíti a lemezeket az viszont forgat is és bizony kétirányba. A lemez, rúd, cső, profil, stb. hallítók meg csak egy irányba hajlítana, max. nyitja és zárja a szerszámot, meg leszorítja vagy megfogja a munkadarabot. Nem ezt értelmezted félre? Amit a képekbő ki lehet venni nagyon leamortizált állapotú hirdaulika bistabil szelepekkel, de kell hogy legyen  rajta hidraulika monoblokk ami a lelke az egésznek az állítja elő az "olaj"nyomást. Csinálj még fotókat a többi részről is!

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #5 Dátum: 2014. Május 10., 11:54:04 am »
Szevasz czapi!

El kell kérni a főnöktől és/vagy a munkavédelmistől a gép kockázat elemzését és működési leírását.

ROTFL!
Rettentő kíváncsi lennék az illetékes "főnök" ábrázatára amikor ezt az igényt konkrétan benyújtják neki! :-D

Idézet
Ha nincs, meg kell csináltatni.

Csakhogy valószínűleg nem lepapírozni akarja, hanem működtetni! A profit ugyanis a berendezés működéséből származik nem a lepapírozásából! És hát mi a lényeg? A profit! Régi ellenmondás ez, nagyon meg lennék lepve ha éppen te nem találkoztál volna még ezzel.
Hivatalos kockázat elemzés független hivatalos cégtől? Működési leírás? Szerintem annak költsége a berendezés jelenlegi értékének sokszorosa lenne (a képeket elnézve).

Idézet
Ha nem így jártok el és történik valami baleset, akkor igen érdekes kérdéseket fognak feltenni nektek a bíróságon.

Igen, sajnos a munkavédelem, és szabványok ma már főleg arról szólnak ki szopja majd meg ha baj van vagy amikor jön az ellenőrzés (felelősség áthárítás) :-(

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Villanyszerelő tanuló
« Válasz #6 Dátum: 2014. Május 10., 12:22:37 pm »
Szia Peti !
Bíztos hogy hajlítógép, nem véletlenül hengerítő? Van olyan is ami csőszerűvé görbíti a lemezeket az viszont forgat is és bizony kétirányba. A lemez, rúd, cső, profil, stb. hallítók meg csak egy irányba hajlítana, max. nyitja és zárja a szerszámot, meg leszorítja vagy megfogja a munkadarabot. Nem ezt értelmezted félre? Amit a képekbő ki lehet venni nagyon leamortizált állapotú hirdaulika bistabil szelepekkel, de kell hogy legyen  rajta hidraulika monoblokk ami a lelke az egésznek az állítja elő az "olaj"nyomást. Csinálj még fotókat a többi részről is!
Köszönöm a válaszod!
Tuti, hogy hajlítógép! Miért kell rá ez a sok mágnesszelep? Azt kérte a főnök, hogy amikor a főkapcsolót bekapcsolom, akkor kezdjen működni egy 2,2-es motor. Nem ez állítja elő a nyomást?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #7 Dátum: 2014. Május 10., 13:02:11 pm »
Üdv!
Én Czapi tanácsát megfogadnám! ;)

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #8 Dátum: 2014. Május 10., 13:08:48 pm »
Én Czapi tanácsát megfogadnám! ;)

Én megkérdezném előbb tudják-e mi az a  kockázat elemzés és azt hogyan kell csinálni aztán megvizsgálnám jogosultak-e hivatalosan kockázat elemzés elvégzésére és kiadására!
Bármelyik kérdésre "nem" a válasz, Czapi tanácsát nem lehet megfogadni.

Szerintem inkább imátkozzunk! Ahhoz nem kell papír!

Nem elérhető soczolaci

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • soczolaci nincsen befolyása.
« Válasz #9 Dátum: 2014. Május 10., 13:09:10 pm »
Üdv. A nálunk lévő élhajlítóknak van gyors és lassú járatú üzeme. Szerintem ezért van ennyi szelep. Vagy duplikáltak a szelepek mivel általában két munkahenger van és párhuzamosan dolgoznak. Amikor lenyomják a lábpedált gyorsjáratban megközelíti az anyagot majd a megfelelő végállás kapcsoló váltja be lassú fokozatba mindaddig amíg el nem éri a hajlításra beállított legalsó pontot. Általában lefele irányban csak addig megy amíg a lábpedált nyomják, biztonsági okokból, a fölfele járat már öntartó és gyorsjáratú. Amúgy osztom Czapi véleményét, nálunk sem üzemelnek be gépet addig míg munkavédelmi szempontból nem megfelelő.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #10 Dátum: 2014. Május 10., 13:13:28 pm »
Szirty!
Az ima és a ráolvasás még senkin és semmin nem segített, de pejoratív értelemben tökéletesen igazad van. ;D

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #11 Dátum: 2014. Május 10., 13:17:06 pm »
Szevasz nyaki! :)

Az ima és a ráolvasás még senkin és semmin nem segített, de pejoratív értelemben tökéletesen igazad van. ;D

Dehogy nem! Megkönnyíti a lelket! :-)
Egyébként azért írtam, mert van az a szint ahol az ima semmivel sem kevésbé hatékony mint irodában ülve hülye szabályokat alkotni és azzal baxogatni a népet.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Villanyszerelő tanuló
« Válasz #12 Dátum: 2014. Május 10., 13:29:14 pm »
Üdv. A nálunk lévő élhajlítóknak van gyors és lassú járatú üzeme. Szerintem ezért van ennyi szelep. Vagy duplikáltak a szelepek mivel általában két munkahenger van és párhuzamosan dolgoznak. Amikor lenyomják a lábpedált gyorsjáratban megközelíti az anyagot majd a megfelelő végállás kapcsoló váltja be lassú fokozatba mindaddig amíg el nem éri a hajlításra beállított legalsó pontot. Általában lefele irányban csak addig megy amíg a lábpedált nyomják, biztonsági okokból, a fölfele járat már öntartó és gyorsjáratú. Amúgy osztom Czapi véleményét, nálunk sem üzemelnek be gépet addig míg munkavédelmi szempontból nem megfelelő.
Köszönöm a válaszodat!
Szerintem ennek a hajlítónak nem lesz gyors és lassú üzeme. Azt hogy hány fokban hajlítson a gép megint nem tudom hogy állítják be de biztos nem elektromosan, mert semmi ilyesmit nem láttam a gépen. 2 végálláskapcsoló volt a gépen ---> megint nem tudom mire vannak ezek. A lábpedálokhoz mekkora feszültséget szoktak vinni? A mágnesszelepek a képen láthatóan 12V-osak.

Nem elérhető soczolaci

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • soczolaci nincsen befolyása.
« Válasz #13 Dátum: 2014. Május 10., 13:46:15 pm »
Kiindulni mindenképp a hidraulikából kellene, gondolom arról sincs rajz, vagy egy szaki aki átlátja a hidraulika működését. Van egy régi élhajlítónk ami tisztán hidraulikus működtetésű a szivattyú kivételével de azon nincs egy elektromos szelep sem, csak mechanikus. A pedálhoz természetesen törpe feszültség kell. A fényképeket elnézve elég leharcolt állapotú lehet, és akár hiányos is. Valami végállásnak lenni kellene, minimum a felső ponton. Az alsó lehet esetleg csak nyomásszabályzós.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Villanyszerelő tanuló
« Válasz #14 Dátum: 2014. Május 10., 13:54:36 pm »
Ami benne van 4 relé az a mágnesszelepeket vezérelné? Hogy érted hogy hiányos állapotú a pedál?

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
16 Válaszok
8813 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Június 18., 23:09:50 pm
írta Barni87
0 Válaszok
1045 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Október 16., 16:12:46 pm
írta nova
105 Válaszok
20236 Megtekintések