• Minimális IP védettség 4 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Minimális IP védettség  (Megtekintve 1463 alkalommal)

Nem elérhető villanyzoltanTopic starter

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • villanyzoltan nincsen befolyása.
  • tanuló
Minimális IP védettség
« Dátum: 2014. Április 02., 10:33:19 am »
Üdvözlök mindenkit!
A kérdésem a következő lenne: Van-e valahol leírva az, hogy egy laikus ember, vagy betanított ember számára , aki nem szakember, milyen minimális ip védettségű gépet szabad kezelni?

Példa: Van egy elosztószekrény. Ebben leold egy hőkioldó. A hőkioldó 20 cm-re van szigeteletlen fázissíntől. A kinyitás után a szekrény IP 00-nak tekinthető ha jól sejtem. akarva-akaratlanul hozzáérhet a sínhez, és nem is csak kézfejjel vagy ujjal.  Ebben az esetben akkor csak szakember végezhet munkát itt azt hiszem.

Tehát a kérdés az, hogy van-e erre előírás, hogy pl kioktatott személy csak minimum IP 2X védettségű gépet kezelhet, mert úgy hiszem, hogy van, de nem találtam szabványban olyan rendelkezést amely megerősítene ebben.

Előre köszönöm a válaszokat!

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Nem: Férfi
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
Re:Minimális IP védettség
« Válasz #1 Dátum: 2014. Április 02., 15:44:34 pm »
Én a régi MSZ 1600/1 szabványban csak a szekrény ki alakításában kaptam út mutatást erre az esetre.

Takarással ki lehet küszöbölni a vétlen érintést, és csak szakember vagy ki oktatott helyismerettel rendelkező személy végezhet munkát.

A kioktatott személy csavaros biztosítékot cserélhet, késest nem! Kismegszakítót kapcsolhat vissza. A hőkioldó esetében a régi készítésűeknél van lehetőség a fázisvezető érintésére szerszám, segédeszköz nélkül is akkor nem ajánlott engedi a feladatot, csak szakembernek. Új hőkioldók csak szerszámmal érinthetőek IP 20-nak meg felel.

Remélem tudtam segíteni.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Minimális IP védettség
« Válasz #2 Dátum: 2014. Április 02., 20:12:05 pm »
Érdemes bele olvasni az MSZ 1585:2012 Villamos berendezések üzemeltetése  (EN 50110-1:2004 nemzeti kiegészítéseivel). Ez a bizonyos üzemi szabályzat. Itt érdemes tanulmányozni a szakképzett és kioktatott személyekre vonatkozó előírásokat.

Felhasználók, akik megköszönték:

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
13 Válaszok
7571 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. November 27., 19:29:19 pm
írta Novill