• Panel lakás villanyszerelésének megújítása 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Panel lakás villanyszerelésének megújítása  (Megtekintve 7494 alkalommal)

Nem elérhető zsmester

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • zsmester nincsen befolyása.
Panel lakás villanyszerelésének megújítása
« Dátum: 2014. Január 09., 15:34:36 pm »
+1 kérdésem pedig így szólna:
Kétszintes panel lakásban cserélném sorban a vezetékeket a falban. Elsődleges a fenti nagyszoba lenne, mivel ott rengeteg elektronikai eszköz van (számítógép, monitor, hangfalrendszer, konzol, töltők, lámpák, médialejátszó....) Földelés nélküli két alumínium vezetéken terhelve mindezt.
Egyszerűség kedvéért csináltam egy gyors ábrát: ÁBRA
Ismerősöm áthozta a műanyag kábel behúzóját, megpróbáltuk a kettes konnektorból az egyesbe illetve fordítva, valamint a kettesből a villanyórába, de mindig elakadt. Annyit sikerült megállapítani, hogy melyik vezetékpár megy a villanyórába.(mozgattuk, alig mozdult fél cm-t)
A kérdés az, hogy meglehet-e oldani, hogy a régi helyén húzzam át az újat? A födémbe nem szeretnék vésni, nem is ajánlatos, viszont a kábeleket sem szeretném a falon kívül vinni, továbbá nincs álmennyezetem.
Ha nem, akkor két tippem maradt, valahogy feljuttatni az egyes konnektorba vakolható 3as kábelt és onnan 20cm magasan a parkettától bevágom s vésem a panelba a másikig, vagy pedig veszek a régi parketta színéhez hasonló szegélyt (bár nem láttam még ilyen színűt), amiben el lehet vezetni 3 szálat.
Vélemények?
Ötletek?

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
  • Nem: Férfi
    • Villanyszerelõ magazin
Re:Panel lakás villanyszerelésének megújítása
« Válasz #1 Dátum: 2014. Január 09., 15:37:29 pm »
Külön kérdéseket inkább külön beszélgetésekben beszéljünk meg, hogy ne keveredjenek a témák. Nyugodtan lehet több új témát is nyitni.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető NagyPS

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • NagyPS nincsen befolyása.
« Válasz #2 Dátum: 2014. Január 09., 17:22:08 pm »
Még egyszer toljátok be a behúzószálat és jelöljétek meg mikor akad el, majd húzzátok ki és a falra feltéve kb kiderül hol akad meg 90% hogy a panelok illesztésénél, probléma az hogy sok esetben az illesztéseknél beton vagy gipsz szépen befolyt a rosszul összerakott csöveknél, vagy nem is volt cső így a vezetékre van ráöntve kenve. Saroknál kell vésni tapasztalat :)

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #3 Dátum: 2014. Január 09., 17:31:14 pm »
A panelokat annak idején még a házgyárakban csövezték össze. A helyszíni szerelés során a panelok össze illesztésénél különböző megoldásokat alkalmaztak, ilyen volt a gumi cső, műanyagcső vagy csak egyszerűen össze illesztették őket. Az összeállítás után lehuzalozták. Ezeknek voltak hibái: bevakolták, a panel a két csöve nem illeszkedett, stb.  Ki kell mérni azt a pontot ahol elakad a szalag. Majd ki kell bontani. Ezek a helyek a panel illesztések, sarkoknál fordul többnyire elő. Vigyázni kell a panel vésésnél, mert ez jelenthet statikai problémát a későbbiekben.  Ezért a szakember véleményének a kikérése javasolt.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #4 Dátum: 2014. Január 09., 17:32:03 pm »
zsmester !
Azt tudod-e, hogy kispanel vagy nagypanel a házad, mert ha nagypanel akkor szerencséd van , mert az csövezett, csak a falsarkokban van ramaty gégecsövezés és max azt kell kibontanod. Amennyiben kispaneles  az hornyos közvetlen Mfal vagy Mfalra alu, vagy részben csövezett a közfalakban és a vizesblokk vékony falaiban, de lehet alsó vagy felső sarokvezetékezés. Ha szerencséd van felső, mert ott néha doboz is van álltalában tele habarcsal és abban akad el a fűzőszalag. A győri kispanelnél sok "térdalatti" dobozhely van fenntartva, sajnos úgy, hogy sem cső sem horony nem vezet hozzá.

Nem elérhető zsmester

• Új tag
  • *
« Válasz #5 Dátum: 2014. Január 09., 17:43:06 pm »
Köszönöm a válaszokat!
Lefelé mennek a födémbe a vezetékek. Természetesen ami függőlegesen megy le, azt minden féle képpen szabaddá kell tennem, mert az megy a villanyórába. Viszont a parkettát felszedni, a 40cms födémet vésni, elég parás :) Pláne, h közvetlenül alatta van az óra s egy helyen fut be a nagyköteg vezeték.
A másik a kérdéses, h a párhuzamos konnektorhoz miért a födémben megy el a vezeték. Ha hazamentem, visszatöltöm az ábrát s érteni fogjátok.
Nem tudom, h milyen panel, olyan 3x3 méteres táblák látszanak kívűl.

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #6 Dátum: 2014. Január 09., 17:43:35 pm »
Én is panelban lakom.

Nálam csak leszállórészen van csövezés, dobozolás. Ezek nem használt oldalait hungarocellel és vakolattal rejtették. A dobozok át érnek a teljes falon, ha kell mind két oldala szerelhető, de pont ezért néha az át tolt hungarocell nem engedi a vezetéket meg mozdulni.

Az egyik szoba gipszkarton fala nagy részében takarja a dobozt a látható részét be gipszelték.

Lehet nálad is hasonló gondok lehetnek.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #7 Dátum: 2014. Január 09., 23:22:32 pm »
Egy panel sok titkot rejt. Ahány ház annyi szokás, ...de szó szerint! ;)

Nem elérhető zsmester

• Új tag
  • *
« Válasz #8 Dátum: 2014. Január 10., 19:59:13 pm »
Itt az ábra:

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #9 Dátum: 2014. Január 10., 20:18:45 pm »
A kép alapján szerintem nem valószínű, hogy csövezve van. Gondolom MMfal vezetékkel szerelt.

Nem elérhető kergabor

• Rendszeres látogató
  • kergabor nincsen befolyása.
« Válasz #10 Dátum: 2014. Január 10., 20:24:40 pm »
Hol vannak a kismegszakítók?

Nem elérhető zsmester

• Új tag
  • *
« Válasz #11 Dátum: 2014. Január 11., 04:56:29 am »
Kismegszakítók? :) Lássatok csodát (bár akinek ez foglalkozása, az már látott ilyen szép szekrényeket, mint ami nekem van. Egyik képen pirossal jelöltem, hogy melyik az a vezetékpár, ami az emeletről jön, a fentebb már jelölt dugaljból (nagyszoba).
Villanyóraszekrény:
kép 1, kép 2, kép 3

Üzenet összefûzve: 2014. Január 11., 05:03:21 am
Egy teljes kép, amin látszódik az egész szekrény. Az alsó részt egyszer már lenyitottam, ott durván nagy vezetékek mozognak, valószínűleg köze van ahhoz, hogy én lakok a panel szélén - vagy nincs :D
Teljes kép:
kép 4

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #12 Dátum: 2014. Január 11., 17:19:33 pm »
Részemről le vagyok shockolva!! :'( Elképesztő állapotok uralkodnak a honi panelállományban, kivéve azt a max pár %-nyi házat, ahol az önfeledt drywitozás ablakcsere kombót követően esetleg hajlandóak voltak áldozni -többek közt- a vill hálózat korszerűsítésére, cseréjére. Ebből nagy bajok lesznek, ugyanis a 40 éves "kihordási" időn a legtöbb panel esetén már bőséggel túl van a "rendszer", ráadásul a fogyasztók száma, össz teljesítménye, ezek egyidejűsége is csúnyán megnőtt az elmúlt évtizedekben, szóval sok ezer helyen ketyeg az a bizonyos időzített bomba.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #13 Dátum: 2014. Január 11., 20:01:34 pm »
Zsmester !
Fogadd őszinte megdöbbenésemet...
Én a fotók után nem mertem elsőként hozzájajdítani, mert csak ez jött ki a számon, pedig én azt hittem "panelben" nics új számomra. Ez egy 70-es évekbeli borzalom és láthatóan még itt-ott rá is lett fejelve amit az alu-réz egybekötések bizonyítanak. Elsőre nem a tervezett kábelcsere lenne a fontos, hanem egy teljes táblacsere ami akár a végleges is lehetne, amire úgy is áldoznod kell, ennek kapcsán lecserélendők elsőre az olvadóbiztosítók, továbbá bekerülne egy hibaáramkapcsoló ami már az átszerelés alatt is bíztonságot jelentene és legfőképp a nulla és érintésvédelem sínezett áramkörönkénti leágaztatása lenne fontos. Ezek egy 2x 8 vagy 2x10 modulos falonkívüli dobozban elférne, amire akár ajtó sem kell. A első lépés kényszerűen az eredeti vezetékezés visszafejtése a késöbbi munkák  szeparált elvégzéséhez, de ez amúgy is elkerülhetetlen. A parkettszegély szerelés jó ötlet, van is hozzá való szerelék de a kábelhelyre én tennék legalább 11-es Mü III. csövet és abba a kábelt. Az eredeti kábelek  a falsarokban vagy a padozatba betonozva futnak valószínüleg védőcső nélkül vagy a töréspontokon megszakított csövezésse, ezt akár el is felejtheted ha nem akarod  szétverni a lakásodat. Sajnos a függöleges nyomvonalakat nem tudod rombolás nélkül megúszni.
Ha valaha eljutsz a menyezetvilágításíg ne lepődj meg a mennyezhoronyba vascsővel szerelt a kábel a csővégben furat azon lóg a lámpa. Érintésvédelem az nincs!
Azt hogy a méretlen redszert nyitogatod ne verd nagydobra, mert sáros lehetsz a szolgáltatónál ha nyoma marad !

Nem elérhető zsmester

• Új tag
  • *
« Válasz #14 Dátum: 2014. Január 11., 21:46:51 pm »
Elég gusztustalan az elrendezés. Csináltattam egy szekrényt, ami eltakarja(magába foglalja) a villanyóraszekrényt.
A lakásban albérletben vagyok 3 éve, az is lehet, h idővel megveszem. Addig viszont nem költenék rá sokat. Így a kérdés, hogy mennyi lenne az óra rekonstruálás kb? Érelé, kismegszakítók, fontos, h mennyiért vállal egy villanyszerelő egy ilyen munkát.. ;)
A kábelezést csak egy szobára tervezem most.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
3 Válaszok
2073 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Március 01., 22:14:35 pm
írta Szelei
12 Válaszok
3559 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. December 18., 14:34:18 pm
írta Novill
8 Válaszok