Keringtető szivattyu védelmi ezközei

Indította redvill, 2013. december 30., 21:07:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

redvill

Milyen módon és készülékkel lehet megvalósítani a keringtető szivattyú védelmét?
Mi a véleményetek,tapasztalatok a témában?

Könyves Kálmán


redvill

Zárlattól,túláramtól,motorvédelemre gondoltam ami csak külön ezt védené!

Szelei

Zárlatra kismegszakító, szivattyú méretétől függően.
FI relé testzárlat esetére.

De a fő gond, hogy az ilyenkor le álló keringetés végett mi védi meg a kazánodat egy fel robbanástól!

Általában pont a feszültség kimaradása ellen szoktak védekezni (Pl.: számítógép szünetmentes mint ideiglenes és olcsó megoldás).

Ha van a szivattyú szívó oldalán egy finom szűrő nem tömődik, szorul meg a motor. Így 10-15 évet gond nélkül el üzemel. A kerámia siklócsapágyakat ha nagyon zajos ki lehet cseréltetni szervizes műhelyben.

Simon Endre

Redvill !
A keringető szivattyú típus, vagy pontos (elektromos ) paraméterei  többet segítenének a tanácsadásban, mert nem mindegy hogy 60W vagy 2,2 kW a motor teljesítménye, mert a felhasználható védelem eszerint vagy bolti árú lehet, vagy neked kell valamit "összehoznod". A szokásos 100W alatti keringetők némelyike még azt is kibírja, hogy hónapokon keresztül beszorulva szenved  mivel eleve magas hőmérsékletre készült a tekercselése, igy csak a pénzed pocsékolja de nem ég le. A nagyobb közintézményi szivattyúk meg a szokásos védelmi módokkal (motorvédelem) kellő bíztonságban vannak. Az igazi védelem a szárazonfutás ellen kell, mivel ebbe némelyik belehal, mert a víz hiánya a rotort kalimpálni engedi és a forgórész és a ház is ettől elkophat, arról nem is beszélve hogy a grafit-kerámia csapágy kenőanyaga a szállított közeg. Egyébként a zárlat nem jellemző a kiöntött tekercselésű szivattyukra inkább a hozzávezetések és a  kötések meghibásodása az üzemi áramok meg néhány száz miliamper értéküek erre áramvédelmet csak magad alkothatsz, mert ere a tartományra én még beépített védelmet sem ismerek. Az igazi gond az áramfigyelés vonatkozásában, hogy a szivattyú valóságos üzemét nem csak az ármfelvétele, hanem annak  meddő-vattos összetevői is jellemzik, mivel a permanens mágnes forgórész még ilyen tréfát is produkál. Sokkal fontosabb a keringetés fennállásának figyelése erre különböző áramlásérzékelőket lehet beépíteni, de van már ami a szivattyúba gyárilag beintegrált ez ellátja az esetleg nem stabil tömegáramú fűtőkörök automatikáját is ellenőrzőjellel. A kombinált (hűtő-fűtő) rendszerek és a napkollektoros keringetők egyenáramról működnek ezekhez is mágnescsatolásos forgatás szolgál, de a forgómezőt korszerű áramirányítós táplálás állítja elő ezeket konkrétan nem ismerem csak egy régi kolléga elejtett mondataiból ismerem aki napkollektoros rendszereket tervez. Saját készítésű fűtésvezérlőimben a legegyszerübb megoldásként a motor üzemi árama szerinti G20-as Wichman biztit használok, természetesen a fázisban. Elektronikus üzemfigyelésnél nagyteljesítményű zéner dióda van sorbakötve a motorral (3,3 V-os) és annak pozitív polaritása van kicsatolva  optón keresztül a védelmi logikára. Ez csak a működést jelezi.

Szirty

Üdv!

IdézA szokásos 100W alatti keringetők némelyike még azt is kibírja, hogy hónapokon keresztül beszorulva szenved  mivel eleve magas hőmérsékletre készült a tekercselése

Van ebben tervezési szándékosság, amit úgy hívnak, hogy "impedance protection". Kisebb teljesítményű AC ventilátoroknál is alkalmazzák.

Könyves Kálmán

Csak két rövid gondolat(tapasztalat):
Nem mindegyik szünetmentesről tud a keringető üzemelni. (A kimenő fesz. nem szinuszos, az olcsóbbak többnyire ilyenek) Nem forog, csak búg.
Ha a fűtéskört vagy a készülékeket védenéd, párhuzamos ágba mégegy szivattyú akár automata átkapcsolással.


Simon Endre

Kálmánka!
A szünetmentes tápnál én is tapasztaltam az elutasító megnyilvánulásokat ezen űgy lehet segíteni mint a valamikori központi szünetmenteseknél "szinuszosítani" kell ehhez vagy egy 1:1 transzformátor kell, de volt olyan inverter amihez elég volt egy 63 VA-es transzformátor primerje és vele párhuzamos 8 mikrós kondi. A szkópon egész pofás szinuszt adott még üresben is. Mobil tüzelőberendezéshez csináltam saját 50Hz-es szükségáramforrást 2x12 V-os primer 230V-os szekunder két bika tranyó pontos 50 Hz meghajtással. Fix teheléssel ment de kondi ide is kellett a szekunderre, enélkül a motor visított mert a hiperszil vasmag jól átvitte az éleket.

balzsi

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. december 31., 12:25:35 DÉLUTÁN
Üdv!

IdézA szokásos 100W alatti keringetők némelyike még azt is kibírja, hogy hónapokon keresztül beszorulva szenved  mivel eleve magas hőmérsékletre készült a tekercselése

Van ebben tervezési szándékosság, amit úgy hívnak, hogy "impedance protection". Kisebb teljesítményű AC ventilátoroknál is alkalmazzák.

Pont ezt nem értettem én soha /most sem/, hogy a gabonatárolók tetején vannak kisebb ventilátorok, melyek fix áramkörön vannak /nincs időrelé, stb./ és szakaszosan működnek, valamint megrakodás estén is csak búg és nem ég le.

redvill

 100W alatti keringetőkre gondoltam,pusztán kíváncsiságból hoztam fel a témát
Számos olyan keringtetőt cseréltem ami megszorult és leéget!Ártól márkától függetlenül
Az üvegcsöves biztosíték jó lehet ,ha van visszajelzés hogy áll a szivattyú nem forr fel a víz
Arra gondoltam létezhet ilyen elektronika kis amperritással