• Sorkapcsok szabályos bekötése 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Sorkapcsok szabályos bekötése  (Megtekintve 13528 alkalommal)

Nem elérhető druideTopic starter

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • druide nincsen befolyása.
Sorkapcsok szabályos bekötése
« Dátum: 2013. December 14., 10:44:08 am »
Modern kori villanyszerelés vs. régi megbízható (vagy nem?) eszközök?

Üzenet összefûzve: 2013. December 14., 10:50:09 am
A  topicot elsősorban azért hoztam létre, mert egy elég régimódi villanyszerelő csapat, egy komplett lakásfelujítás kapcsán, a 150 m2 lakásban mindenhova ahol doboz illetve kötés van (rézvezetékek vannak) lemez nélküli, sima csavaros sorkapcsokat használtak.
Igaz a vezetékeket osszesodorva dugták bele.
Ezt egy kicsi furcsállom mert elég sok rosszat hallani az ilyen rendszerekről, és az 500.000 Ft se kevés pénz, így nem tudom jogos e ha kifogásolom ezt?

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Sorkapcsok szabályos bekötése
« Válasz #1 Dátum: 2013. December 14., 12:53:49 pm »
Igen vannak akik a sorkapcsos kötéseket alkalmazzák, a magam részéről ezt a kötés módot nem preferálom az elágazó dobozokban. Mert minden csavaros kötés idővel lazulni fog az biztos.    Főként a lemez nélküli. Ezek a lemez nélküli csavaros kötések az elosztószekrények nulla vezető és védő vezetőknél is előfordulnak. Az elosztó szekrényekben ezen csavaros kötések után húzása könnyebben megoldhatóak , mint az elágazó dobozokban. A magam részéről az elágazó dobozokban a rugós kötőelemeket részesítem  előnyben. Ezekről vajon a szabvány mit mond ki, szabvány pontra való hivatkozással?

Felhasználók, akik megköszönték:

• Új tag
  • *
« Válasz #2 Dátum: 2013. December 14., 14:11:30 pm »
Igen Én is valami hasonlót érzek és kíváncsi vagyok én is a minőségbiztosítási szabályokra. Pl hallottam olyat, hogy a biztosító máshogy fizet ha Wago ill. nem Wago esetén ha elektromos tűz-kárról van szó.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #3 Dátum: 2013. December 14., 14:26:44 pm »
Lemez nélküli sorkapcsot csak tömör réz vezetőér vagy érvéghüvelyezett tömör és sodrott alu/sodrott réz esetén alkalmazhatunk biztonsággal.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #4 Dátum: 2013. December 14., 15:43:15 pm »
Üdv nyaki!

Lemez nélküli sorkapcsot csak tömör réz vezetőér vagy érvéghüvelyezett tömör és sodrott alu/sodrott réz esetén alkalmazhatunk biztonsággal.

Érvéghüvely tömör alu ezetékre?
Olyat is lehet? :-O

Üzenet összefûzve: 2013. December 14., 15:47:40 pm
Üdv druide!

Pl hallottam olyat, hogy a biztosító máshogy fizet ha Wago ill. nem Wago esetén ha elektromos tűz-kárról van szó.

Haggyuk már ezt a WAGO-zást ha lehet! A WAGO egy cég neve!
Már rákérdeztem, senki nem tudta megerősíteni, hogy bármilyen szabvány előírná bármilyen cég bármelyik termékét konkrétan. Mellesleg igen durva is lenne!
Maradjunk inkább abban, hogy "rugós szorítású csatlakozó elem"

(Javaslat: Egy arra alkalmas személy kijavíthatná a topic nevét)

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #5 Dátum: 2013. December 14., 16:46:53 pm »
Üdv Szirty!
Mint tudod, az aluval az a baj, hogy hidegen is hajlamos a megfolyásra. Ha ezt kordában tudnád tartani, akkor tartósan biztonságos kötést létesíthetnél vele. Az érvéghüvely pont ezt valósítja meg. Ha a megfelelő érvéget húzod rá az alura és azon keresztól csavarozod, akkor a hüvelyben nem tud teljesen megfolyni, csak a hüvely átmérője által engedett mértékig és mivel ónozott, így az elektrokémiai korrózió veszélye sem áll fenn. Mióta ez a nagyszerű alkatrész létezik, mindig használom, mondhatnám, hogy tökéletes biztonsággal. Az már csak hab a tortán, hogy az alut a hüvelybe dugás előtt (nem pejoratív értelemben ;D ;)) meg is pasztázhatod.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #6 Dátum: 2013. December 14., 17:26:24 pm »
Üdv nyaki!

Ha a megfelelő érvéget húzod rá az alura és azon keresztól csavarozod, akkor a hüvelyben nem tud teljesen megfolyni, csak a hüvely átmérője által engedett mértékig és mivel ónozott, így az elektrokémiai korrózió veszélye sem áll fenn.

Értem. Nem kerülök kapcsolatba alumínium vezetékkel, az hogy tömör vezetékre érvéghüvely való, az újdonság erejével hatott...

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #7 Dátum: 2013. December 14., 17:32:24 pm »
Kedves druide, a kérdés nem fehér vagy fekete, ugyanis "wagozni" csak 2.5mm2 keresztmetszetig lehet, tehát 4-től felfelé már csak a "csoki" marad, melyből persze ugyanúgy van gagyi és full extrás, mint ahogy van chevrolet aveo, daewoo matiz (holnap 9?? he-he... :D) és van Audi, BMW, Merci, vagy Lexus is, függően attól, ki mennyit óhajt áldozni a házikója villanyászati beavatkozására. Én is ahol csak tehetem wago (szerűt) használok, lehetőleg abból sem gagyit, hiszen 1-1 elágazás pillanatok alatt fitten abszolválható és amennyiben mondjuk egy (OBO) dobozba 6 db MBCu -mivel az MT-hez nem jó a tömőr erű kábelhez készített wago(szerű), ezért célszerű vagy csak MT, vagy csak MBCu kábeleket ily módon kötni- kábelt -köztük pár db 4, vagy 5 erest viszel be, korántsem mellékes, hogy mennyi idő alatt vagy kész 1-1 elágdobozzal és ott milyen biztos kötéseket tudsz abszolválni. Viszont, mint említettem, 4mm2 felett már nincs wago(szerű), épp ezért ott már fontos, hogy megfelelően szorítani képes csokival kössön az emberfia, hiszen amennyiben egy 16mm2 keresztmetszetig használható csokiba beköt mondjuk 1 db 4-es, 1 db 6-os és 1 db 2.5-ös MBCu eret, akkor ott ugye az egyes erek különböző külső felülettel érintkeznek akár egymással, akár a csoki hüvelyének beslő falával, ergo amelyik a legkisebb felülettel teszi ezt -tehát a 2.5-ös- , nos az húzhatja a legrövidebbet, ha esetleg valamilyen behatás következtében megmozdul a kötés. Igen, most lehet azt írni, hogy nem ágazhat el 3, egymástól ennyire különböző keresztmetszetű kábel, de mert mégis, ezért igenis számoljunk ezzel a szcenárióval, ugyanis előfordulhat, hogy a 6-os a betáp, a 4-es egy főbiztosítóval ellátott fali csatlakozó szekrényhez, míg a 2.5-ös mondjuk egy 3kW-os moci kapcsoló tokozottjához siet, melyben dettó van kismegszakító, miegymás...  ;)

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #8 Dátum: 2013. December 14., 20:42:56 pm »
Tisztelt Gyurmaúr(fi-relé)

4 es vezetékkel nincs igazad. Csípőből egy kép a 6-os sorkapocsról ami az asztalomból kaptam most elő. Sajnos képet nem tudok mutatni de Kecskeméten a KSC futballpálya világítása szerelésénél találkoztam 25 mm2-es kábel sorkapoccsal is ami kalapsínre szerelhető rúgós szorítót tartalmazott. :-\

Nem elérhető Marton

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • Marton talán lesz valaki.Marton talán lesz valaki.
« Válasz #9 Dátum: 2013. December 14., 23:20:04 pm »

Kecskeméten a KSC futballpálya világítása szerelésénél találkoztam 25 mm2-es kábel sorkapoccsal is ami kalapsínre szerelhető rúgós szorítót tartalmazott. :-\
Ez nem is annyira ritkaság. Manapság gyártott (német) gépekben szinte csak ruggós sorkapocs elemek találhatóak, akár 35mm2 keresztmetszetre is. Továbbá pl. a Schneider TeSysD mágneskapcsolói is rendelhetőek ruggós bekötéssel, talán 18kW-os típusig is. Tehát nem csak a 1,5...2,5mm2 keresztmetszetekre van használatban a ruggós kötés technológia.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #10 Dátum: 2013. December 15., 12:28:42 pm »
Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Kedves druide, a kérdés nem fehér vagy fekete, ugyanis "wagozni" csak 2.5mm2 keresztmetszetig lehet

"widmüllerezni" viszont lehet 2.5mm2 fölött is, mert cégnél francia gépekben rugószorítású Weidmüller TS35-re szerelt sorkapcsok (is) vannak és egészen 25 vagy 35 mm2-ig tart a méretpaletta.

Mellesleg nagyon utálatos dolognak tartom, mert nehéz bekötni a hajlékony ereket, torlódik a "szőre" egy-két szál kikandikál, ecset lesz belőle, stb. Főleg akkor amikor kiköti az ember és vissza kell kötni.

Idézet
Én is ahol csak tehetem wago (szerűt) használok, lehetőleg abból sem gagyit

Látom praktikus leleményességgel sikerült úgy megoldani a "wagózás" problémáját, hogy nem wagózol, de mégis :-D

• Új tag
  • *
« Válasz #11 Dátum: 2013. December 15., 15:00:50 pm »
Egy kicsit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez csatolok egy képet, ezen a vezetékeket (egy tömör és sodrott vegyesen!!) összetekerték és mint egy védőhüvelyt húzták rá egy oldalról a sima csavaros sorkapcsokat (ezt a fotó kedvéért leszedtem)

Vélemény?

Üzenet összefûzve: 2013. December 15., 20:58:36 pm
Igen azt elfelejtettem mondani, hogy minden ilyennel van, és dobozfedő nincs , tehát az előzőek alapján nem tudom nem e nehézkes az utánhúzás?

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #12 Dátum: 2013. December 15., 21:33:28 pm »
Egy kicsit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez csatolok egy képet, ezen a vezetékeket (egy tömör és sodrott vegyesen!!) összetekerték és mint egy védőhüvelyt húzták rá egy oldalról a sima csavaros sorkapcsokat (ezt a fotó kedvéért leszedtem)

Vélemény?

Üzenet összefûzve: 2013. December 15., 20:58:36 pm
Igen azt elfelejtettem mondani, hogy minden ilyennel van, és dobozfedő nincs , tehát az előzőek alapján nem tudom nem e nehézkes az utánhúzás?

Druide!

Elmész veszel a villanyszerelő boltban bontható wago kötőelemet,és a vezeték keresztmetszetnek megfelelő érvéghüvelyt,ezeket rápréseled a sodrott vezetékre,majd levágod a tekert tömört,és úrjacsupaszítod.
Kinyitod a bontható wagot,és összedugdosod őket áramkörnek megfelelően,majd lezárod.Figyelj arra,hogy csak azonos keresztmetszetű kábelek köthetők össze közvetlen.
Én azt javaslom ,hogy egy jól képzett villanyszerelővel végeztesd el,mert a kötések nagyon fontos dolgok!

• Új tag
  • *
« Válasz #13 Dátum: 2013. December 15., 22:13:00 pm »
Köszönöm a válaszokat, mindegyik nagyon hasznos volt!

Igazából nem kell aggódni nem fogok belekontárkodni, egyébként is csak egy hetes az egész úgyhogy nagy valószínűséggel az fogja kicserélni aki csinálta, ha nem akkor tény és való, hogy én....

Nem elérhető Marton

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • Marton talán lesz valaki.Marton talán lesz valaki.
« Válasz #14 Dátum: 2013. December 16., 21:12:59 pm »

Elmész veszel a villanyszerelő boltban bontható wago kötőelemet,és a vezeték keresztmetszetnek megfelelő érvéghüvelyt,ezeket rápréseled a sodrott vezetékre,majd levágod a tekert tömört,és úrjacsupaszítod.
Kinyitod a bontható wagot,és összedugdosod őket áramkörnek megfelelően,majd lezárod.Figyelj arra,hogy csak azonos keresztmetszetű kábelek köthetők össze közvetlen.

Az érvéghüvelyezett vezeték a ruggós kötőelemben csak akkor megfelelő, ha az a vezetékre kellően tömörre van préselve. Külömben a ruggós lemez csak az érvéghüvelyt fogja és nem pedig a vezeték eret, így az könnyen ki is csúszhat belőle.
Egyébként meg hüvely nélkül kell a vezetéket a rugós kötőelembe dugni, még a bontható típusba is.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
6 Válaszok
4615 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Március 21., 19:11:01 pm
írta bélabácsi
19 Válaszok
20859 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Augusztus 26., 22:39:35 pm
írta 980POWER
2 Válaszok