• ÉV teszt kérdések 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: ÉV teszt kérdések  (Megtekintve 2271 alkalommal)

Nem elérhető deve94Topic starter

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 2
  • deve94 nincsen befolyása.
ÉV teszt kérdések
« Dátum: 2013. November 16., 01:03:30 am »
Tisztelt Kollégák!
ÉV tanfolyam vizsga előtt bogozgatom a felmerült kérdéseket. Várom tanácsaitokat, válaszaitokat! köszönöm

a./ Az egyik tesztkérdésben; Mit kell bekötni a központi EPH-csomóponthoz közvetlenül- földelővezetőn keresztül?
  a 7 lehetséges válasz közül 5 világos, de 2 nem.
"-az épület villamos berendezéseinek érintésvédelmére kiépített, közös védővezetőrendszer egy pontját"
A teszt megoldása szerint ezt is földelővezetőn keresztül kell bekötni. Én azt gondoltam, hogy az védővezetőn keresztül csatlakozik.
A másik "az önállóan is számottevően földelt házi fémhálózat" ez is földelővezetőn keresztül csatlakozik?
Hogyan?

b./ A Nullázás feltételeinél egyrészt az hangzott el az órán:
 "A védővezető szerepét betöltő nulla vezető megbízhatósága legalább a fázisvezeték megbízhatóságával legyen azonos"
kicsit később: " A közcélú hálózat csatlakozási pontjánál rendelkezésre áll a közvetlenül földelt nulla vezető, aminek a keresztmetszete nem lehet kisebb, mint a fázisvezető keresztmetszetének fele , de minimum 10 mm2.  Most ez így azonos "megbízhatóságú"? Vagy mit értettem félre?

Üzenet összefûzve: 2013. November 16., 01:44:03 am
még egy kérdés:
"A rendelet a következő gyakoriságot írja elő az időszakos érintésvédelmi felülvizsgálatnál:
    Munkahelynek minősülő helyeken 3 évente "
Hol és milyen rendelet szól a munkahelynek minősülő helyekről? Ezt nem találtam meg, csak mindenki utal rá.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:ÉV teszt kérdések
« Válasz #1 Dátum: 2013. November 17., 16:46:45 pm »
A munkahelynek minősülő megfogalmazás az MSZ 172-1 szabványban volt meghatározva, de ez a szabvány már nem hatályos.  A  14/2004. (IV.19.) FMM rendelet,ami a felülvizsgálatot írja elő abban nem szerepel a munkahelynek minősülő megnevezés.  Vagyis ma már nem lehet erre hivatkozni.

• Rendszeres látogató
« Válasz #2 Dátum: 2013. November 17., 16:53:20 pm »
A munkahelynek minősülő 3 éves Érintésvédelmi felülvizsgálatot többször is hangsúlyozta az oktató, és több web-oldalon is látom, utalva arra, hogy az munkavédelmi előírás. Ebből arra következtettem, hogy aktuálisnak kell lennie.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #3 Dátum: 2013. November 17., 17:13:32 pm »
Igen berögződött belénk - munkahelynek minősülő - kifejezés.  Például egy óvoda , iroda épület is végül egy munkahely, így felfogható tehát ,mint munkahelynek minősülő létesítmény. Viszont a lakó és kommunális épületek csoportjába is tartozik, ennél fogva nincs előírva az időszakos érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat csak az érintésvédelmi szerelői ellenőrzés. Személy szerint nem tartom  jó megoldásnak, de a rendelet alkotok másként gondolták. Ezért van a gyakorlatban  az eltérő értelmezés. Ha viszont valaki tud jogszabályi pontra hivatkozni  ami a munkahelynek minősülést írja le, annak többen örülni tudnánk .

Nem elérhető recens

• Rendszeres látogató
  • recens nincsen befolyása.
« Válasz #4 Dátum: 2013. November 17., 17:13:37 pm »
ez talán segíthet deve94

3.) kérdést nézd meg a linkben

http://www.meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2013_oktober.pdf

• Rendszeres látogató
« Válasz #5 Dátum: 2013. November 18., 17:24:58 pm »
köszönöm recens; épp 1-2 napja láttam én is, de a konkrét hivatkozás még hiányzik.
nyomozok még tovább, hátha meglesz.

szívesen várnék válaszokat a többi kérdésemre is
köszönettel: Deve94

• Rendszeres látogató
« Válasz #6 Dátum: 2013. November 20., 17:42:51 pm »
Kaptam egy választ Novothny Ferenc tanár úrtól (zárójelbe én másoltam be az említett pontokat):
ÉV MUBI OCS válasza:
Ha konkrét válaszra van szükség, akkor a 14/2004.(4.19.) FMM rendelet 5/A§ (3) bek. d pontja
(d. egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.),
amit a 22/2005 (XII. 21.) FMM rendelet iktatott az eredeti rendeletbe.
Ha elvi álláspontot keres (amin alapszik a fenti konkrét előírás), akkor a 3/2002 (II.8.) SZCSM-EÜM rendelet 2.§. c pontja.
 (c. a munkavállalók és a munkavégzés hatókörében tartózkodók védve legyenek a közvetlen vagy közvetett érintés okozta villamos baleseti veszélyekkel szemben;)

Üzenet összefûzve: 2013. November 21., 17:27:53 pm
Talán nem abszolút egyértelmű az előző hivatkozás; kaptam egy másik szakértőtől (Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság vezetője) egy másikat, de nekem úgy tűnik, hogy több minden értelmezés kérdése marad a munkahelynek minősüléssel kapcsolatban;  Talán addig amíg nem módosítják a KLÉSZ-t és nem hoznak egyértelműbb rendeleteket erről.

14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló jogszabály alapján általánosan 3 év kivéve a KLÉSZ hatálya alá tartozó építmények melyeket a 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet határoz meg melyek a következőek:
- A KLÉSZ a közcélú kisfeszültségű elosztóhálózatra csatlakozó kommunális-, lakó- és egyéb épületek, fogyasztási helyek, fogyasztói vezetékhálózatok és fogyasztóberendezések érintésvédelme létesítésére és ellenőrzésére ad előírásokat.
- Egyéb épület: közvetlenül az elosztóhálózatról ellátott különálló épület, amelyben 30 kW-ot meg nem haladó csatlakozási teljesítményű műhely, üzem stb. van.
Tehát a 30 kW-nál kisebb teljesítményű üzemre a KLÉSZ vonatkozik tehát 6 éves felülvizsgálat van.

Felhasználók, akik megköszönték:

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
2943 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2016. Április 26., 15:47:15 pm
írta Sztrogoff
0 Válaszok
779 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Február 15., 19:55:27 pm
írta nova
0 Válaszok