• Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye  (Megtekintve 12602 alkalommal)

Nem elérhető NovillTopic starter

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye
« Dátum: 2013. November 07., 18:03:18 pm »
Arra gondoltam tanulás végett a fiatal kollégáknak hasznosak lehetnek az ilyen negatív példák, melyeket nem szabad elkövetni.

Egy három fázisú villanymotor füstölése végett hívtak ki. Az elosztó táblában a három fázisból a bejövőből az egyik fázis felülre a másik kettő alulra volt kötve, ez furcsa volt számomra. A motorhoz  két fázis volt kivezetve, persze, hogy nem működött. A villanymotort újra tekercselték, de  tekercs végeket ( a csillagpontot) a motoron belül összekötötték, ez is érdekes számomra. A leglényegesebb a tulaj mondja ha már itt nézze meg a csengőt nem működik. Itt a nyomógombhoz a 230V nulla vezetékét vitte ki a villanyszerelő. Ez egy családi háznál  életveszélyes művelet.  A védekezés az volt , mi itt a probléma nem a fázis lett kivíve  :)  Természetesen áramvédő kapcsoló nem volt beépítve

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
Re:Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye
« Válasz #1 Dátum: 2013. November 07., 18:11:27 pm »
Hali!
A csengős esetnél az a kivitt vezeték egyik vége így is, meg úgyis rázni fog, mert a fázis vagy közvetlenül, vagy a csengőn keresztül fog kimenni és a visszatérő vezeték vagy a csengőn keresztüli N, vagy a közvetlen N lesz.
Hol itt a bibi? Hogyan lehet oda 2 nullát kivinni? ...nem értem. ::)

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #2 Dátum: 2013. November 07., 20:22:15 pm »
Egy hatvanas évekbeli  tömeges ráépítésnél lakótelepi lakások százaiban a csengötranszformátorok a lakáselosztókban eredendően így vannak szerelve. érthetetlen mi lehetett a koncepció, mert a szekunder oldali szerelés ugyanannyiban lett volna, ugyanis a kéterű kábel így is kimegy az ajtó mellé a táblából. Lehet hogy a korábbi nyomógombok csuparéz tárcsaérintkezői kissé oxidáltan már nem vitték át megbízhatóan a névleges AC 8 V-ot, ami egyébkén üresben akár a 14 V is elérte. Továbbgondolva azt hihette a "főkonstruktőr" hogy így javul az életbíztonság a primertekercs soros ellenállása és induktivitása révén ? Úgy látszik ez az elmélet a családi házaknál is teret kapott.
Nyaki tévedésben vagy a nyomógombnál az állapot vagy közvetett  fázis az egyik vezetéken és nulla a másikon, vagy nulla midkettőn. Még egy kis hozadék e témakörben.
Felirat balatonparti családi ház kapuján. " Esőben a csengő nyomógombja ráz, ilyen esetben a GK bejárót döngesse ! "

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #3 Dátum: 2013. November 07., 20:37:09 pm »
Még szerencsére az ilyen csengő kialakítások nagyon ritkán fordulnak elő a gyakorlatban. Régebben az egyik családi háznál így 230 V-t vittek ki a csengő nyomógombhoz. Ez a nyomógomb fémházas volt és a kicsúszott vezeték a fémhez ért, amelyhez hozzáért  egy gyermek amikor csengetni akart. Sajnos ez az eset halálos végzetű áramütéses baleset lett. Egyébként nagyon fontos mindig körül tekintően vissza ellenőrizni a munkánkat, hogy  ne történhessen baj.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #4 Dátum: 2013. November 07., 21:29:21 pm »
Üdv Endre!
Hogyan lehet áramkört zárni két nulla vezetővel? ...bocs, de még mindig nem értem. :-\
Egy rajz sokat segítene.
Köszi

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 4
  • balzsi nincsen befolyása.
« Válasz #5 Dátum: 2013. November 08., 19:25:46 pm »
Üdv Nyaki!

Én a csengős történetet így tudom elképzelni.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #6 Dátum: 2013. November 08., 19:31:03 pm »
Balzsi! A kapcsolás ilyen egy életveszélyesen megvalósított családi ház esetében.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #7 Dátum: 2013. November 08., 19:36:41 pm »
Novill!

Ez világos számomra, csak Nyakinak rajzoltam, hogy én így tudom elképzelni a "két nulla" vezetős megoldást.

Üdv Endre!
Hogyan lehet áramkört zárni két nulla vezetővel? ...bocs, de még mindig nem értem. :-\
Egy rajz sokat segítene.
Köszi

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #8 Dátum: 2013. November 09., 00:26:22 am »
Hali Balzsi!
Véleményemet továbbra is fenntartom az előzőekben leírtakban azaz, a nyomógomb egyik sarka mindig fázison lesz, hacsak nem egy nagy impedanciás (optocsatoló) elektronikus vezérlést alakítasz ki, vagy a csengőtranszformátor szekunderének szakításával.

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #9 Dátum: 2013. November 09., 11:00:28 am »
Üdv az uraknak!

Én mindig arra törekedtem, h biztonságos legyen egy csengő kapcsolás,mint inkább üzembiztos.
Ezért minden esetben a szekunder oldal operálására törekedtem.
Volt hogy nagy volt a táv,és a feszültség esés,ilyen esetben nagyobb feszültségű trafót építettem be,a vezeték keresztmetszet növelése helyett,anyagi szempontból is sokkal kedvezőbb volt.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #10 Dátum: 2013. November 09., 19:11:09 pm »
Üdv Nyaki!

Alapjában véve igazad van. Egy picike kiegészítéssel azért belekotyognék.  ;) Mikor valaki nyomja a csengőnek a kapcsolóját, akkor arra az időszakra nem lesz fázis egyik sarkán sem. Vagy tévedek?

Hali Balzsi!
Véleményemet továbbra is fenntartom az előzőekben leírtakban azaz, a nyomógomb egyik sarka mindig fázison lesz, hacsak nem egy nagy impedanciás (optocsatoló) elektronikus vezérlést alakítasz ki, vagy a csengőtranszformátor szekunderének szakításával.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #11 Dátum: 2013. November 09., 19:47:14 pm »
Szép jó estét.
Végére akartam járni a csengős ügyletnek és kerestem egy eredeti vakok álltal gyártott FFV T-221 csengőtranszformátort. A primer ellenállás 1,006 k ohm, Primer impedancia nyitott szekunderrel 88,8 k ohm (Ez így fáziskereső előtétnek is megtenné.) Terhelt impedancia a szekunder névleges terhelésénél, (13 V/ 5W) csak 1,037 k ohm, ez bizony nem védene meg a veszélyes áramütéstől. Az életvédelmi koncepció tehát bukott !

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #12 Dátum: 2013. November 09., 19:59:43 pm »
Kivéve a nulla szakadást  :).
A felülvizsgálatok során találkoztam többször olyan megoldással a földelő szonda rácsatlakozását,úgy oldották meg, hogy a talajban az MKh 10-es vezetéket saruzottan csatlakoztatták. Vagyis az MKH vezeték simán talajba volt fektetve, ahol réz saruval volt rácsatlakozva a zászlós tűzi horganyzott  szondára. Vajon ki hogyan ítéli meg ezt a kivitelezési formát? Régebben  is találkoztam hasonló esetekkel a tűzi horganyzott anyagok előtti időszakból amikor MAl jellegű vezetéket többször rá tekertek a szondának nevezett szondára. Általában a felülvizsgálatok során a leválasztás utáni szonda földelési ellenállás mérése után a kibontáskor  lehet ezeket vizuálisan látni.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #13 Dátum: 2013. November 09., 21:21:19 pm »
novill, erre egy szó van; éspedig a SZAR! Amennyiben föld felszín alá kerül a szonda vége, akkor tilos ahhoz bármilyen vezetéket hozzáerősíteni, ilyen esetben gömbacélt kell -leginkább hegesztéssel- csatlakoztatni és a gömbacélhoz kell a mérő(k) alatt elhelyezett 100x100-as csavaros fedelű dobozban, bontható módon kötni a 16-os MKh-t, vagy a 25-ös MAl-t.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #14 Dátum: 2013. November 10., 08:05:44 am »
Így van, igazad van, ez nagyon rossz megoldás. Az ilyen földelő szondáknál fordul elő, hogy TN rendszer esetén a nullázási hurok ellenállás értéke súrolja a megfelelő határ értéket. Ekkor a leválasztások után a földelési ellenállás méréskor már szakadás is kimutatható a föld felé. Ezért a vizsgálatoknál, kivitelezéseknél  lényeges a körül tekintő munkavégzés.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
11 Válaszok
8855 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Június 22., 20:57:00 pm
írta Marton
95 Válaszok
30362 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2015. Február 25., 17:03:32 pm
írta Villanyreszelő
51 Válaszok