• 400V dugalj leválasztó kapcsoló 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: 400V dugalj leválasztó kapcsoló  (Megtekintve 4601 alkalommal)

Nem elérhető csavarlazitoTopic starter

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • csavarlazito nincsen befolyása.
400V dugalj leválasztó kapcsoló
« Dátum: 2013. Október 28., 09:33:03 am »
Üdv,

Kérdezném, nem tudja -e valaki, le van -e írva valahol, ha igen hol, hogy a 400V-os dugaljakhoz leválasztó kapcsolót kell kiépíteni? Vagy nincs ilyen előírás?

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
Re:400V dugalj leválasztó kapcsoló
« Válasz #1 Dátum: 2013. Október 28., 11:42:21 am »
Szervusz ismeretlen szaki én azt hiszem "Prevent" néven már találkoztam veled !
Bocs, félre a tréfát nem vagyok teljesen bíztos benne, de úgy emlékszem a nem egyedileg tápellátott dugaljzatokra vonatkozik ez az előírás, és talán még a leágazás bíztosítása is előírt, már csak abból gondolom, hogy egy régebbi megbízóm a saját beszerzésű ilyen komplett  leágazó egységeket szereltetett fel az üzemében. Azokon még lakatolási lehetőség is volt. A kapcsoló megszakította a nullát is és reteszelt volt a dugaszolóval. A dobozban vizzáró fedeles D rendszerű bíztosítósor van ez a fedél blombálható. Ebben a dobozolt megoldásban volt átmenő és végszerelvény fajta is előszerel belső kapcsokkal. Úgy vélem ez egy régebbi Ganz tipus volt, utódja valószínü a"3f C" megszakítókkal szerelt hasonló doboz, gondolom itt már a nulla nincs megszakítva. Szereltem fel utólag egyedi tápellátású dugaszolóaljzatokhoz, valószínűleg hatósági vagy szakmai előiratok alapján előirt ilyen "bíztonsági"-nak nevezett kapcsolókat olyan helyeken, ahol a csatlakoztatott berendezés jellemzően nem a tápellátást adó helyiségben működött és oda akárki be sem léphetett az UV sugárzás vagy a sterilitás miatt
A szélesebb szakmai spektrum majd ad talán többlet infót is.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #2 Dátum: 2013. Október 28., 18:55:53 pm »
Üdv!

Elnézést, hogy nem a kérdésre válaszolok, de eszembe jut a témáról:
Egy gyárban sok olyan több különböző fajta 400V-os dugaljakat tartalmazó csatlakozó dobozt szereltek fel, amelyikben mindegyik csatlakozó aljzat mechanikusan reteszelt, lakatolható leválasztó kapcsolóval van ellátva (a kapcsoló tulajdonképpen egybe van építve az aljzattal).
A dugvillát nem lehet kihúzni amíg a kapcsoló nincs kikapcsolva és a kapcsolót nem lehet bekapcsolni, amíg a dugvilla nincs bedugva.

A tapasztalatok alapján két dolog egyértelműen megállapítható:
- A legtöbb ember erősebb mint amilyen okos
- Ők nem szeretnek, nem tudnak vagy nem akarnak olvasni

Ezeknek a csatlakozókat egyszerűen széttépik. Emiatt mindegyikre rá lett ragasztva egy nagy nyomtatott betűkkel írt jól látható és könnyen olvasható, csökkentett szókincsű A4 oldal méretű felirat, ami figyelmeztet erre a reteszelésre.

Ezzel együtt a saját szememmel láttam, amint egy kőműves szakember minden erejét összeszedve próbálja kihúzni a betonkeverő csatlakozóját egy ilyen ki nem kapcsolt aljzatból.
Odamentem, kikapcsoltam, kihúztam és a kezébe adtam, megkértem hogy olvassa el a feliratot.

A felirat sem ért semmit azóta szinte mindegyik ilyen csatlakozó szét van gyalázva.
Ez a kapcsolós biztonsági törekvés tehát úgy ahogy van ebben a formában egyszerűen nem jött be...

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
« Válasz #3 Dátum: 2013. Október 28., 21:51:31 pm »
Egy újabb példa arról, hogy milyen EQ szinten is áll a legtöbb átlagmagyar! És itt most nem a villanyászati, ill technikai alapkészségekről van szó, sokkal inkább arról, hogy tiszteljük annak a villanyásznak a munkáját, aki volt oly kedves és olyan cuccot szerelt fel, mely végső soron az azt használó életét, testi éppségét van hívatva védeni, melyre még külön tacepao is felhívja a júzer becses figyelmét! Ez kábé ugyanaz, mint amikor vki áthidalja a kismegszakítót (esküszöm, eddig vagy 2 tucat helyen láttam ilyet!), esetleg kiköti a "feleslegesen" lemenő Fi-relét. Egyik félhülyének sem jut az eszébe, hogy milyen következménye lehet, ha egy, mondjuk 400V 28A áramerősséggel üzemelő berendezést feszültség alatt húz ki a Dafr 324-es csatlakozóból. Sajnos, elmondható, hogy ebben az országban sok villanyász "szakértő" van, akik "jéghideg profik"...  :'(

Nem elérhető csavarlazitoTopic starter

• Új tag
  • *
  • csavarlazito nincsen befolyása.
« Válasz #4 Dátum: 2013. November 04., 14:40:38 pm »
Köszönöm a hozzászólásokat, de még mindig nem tudom, kell-e a leválasztó kapcsoló, vagy anélkül is fel lehet szerelni ilyen dugaljakat?

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #5 Dátum: 2013. November 04., 15:52:27 pm »
ÜDv!

Sajnos nem tudom, majd remélhetőleg valamelyik szaktárs idézi az ide vonatkozó részt ha van.
Viszont ha kötelező lenne a 400V-os dugaljakhoz, akkor ugyanabból az okból alig ha nem minden 230V-oshoz is kötelezőnek kellene lennie.

Nem elérhető czapi

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • czapi talán lesz valaki.czapi talán lesz valaki.
    • ElektroNord Kft. weboldala
« Válasz #6 Dátum: 2013. November 04., 16:47:55 pm »
Köszönöm a hozzászólásokat, de még mindig nem tudom, kell-e a leválasztó kapcsoló, vagy anélkül is fel lehet szerelni ilyen dugaljakat?

Üdv!

A szabvány a dugós csatlakozókat a leválasztás eszközei közé sorolja:

MSZ 2364-537:2002 - A leválasztókapcsolás és az üzemi kapcsolás eszközei
537.2.4. szakasz: „A leválasztás eszközeként célszerű egyetlen olyan, többpólusú kapcsolót
alkalmazni, amely az összes pólust lekapcsolja az adott táplálásról; nincs azonban megtiltva
az egymás mellett elhelyezett egypólusú kapcsolók alkalmazása sem.
Alkalmazható eszközök pl.: egy- vagy többpólusú szakaszolók (leválasztók),
szakaszolókapcsolók (leválasztó kapcsolók), dugós csatlakozók, olvadóbiztosítók,
vezetékbontók, bontható csatlakozókapcsok, amelyeknél nem kell a bekötött vezetőt
eltávolítani.”

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #7 Dátum: 2013. November 04., 17:51:35 pm »
Baleset elleni védelem oldaláról közelítem a kérdést.
A MSz1585:2009 szabvány 4.1 pontja foglalkozik a biztonságos üzemeltetéssel.
Idézet: "A villamos berendezésen végrehajtandó bármilyen művelet megkezdése előtt elemezni kell a villamos kockázatok mértékét. Az elemzés során meg kell határozni, hogy a műveletet hogyan kell végrehajtani és milyen biztonsági előírásokat és óvintézkedéseket kell betartani a biztonság fenntartása érdekében.
A villamosberendezések nem rendeltetésszerű használata ,nem előírás szerinti kezelése vagy a berendezés műszaki kivitelének meg nem felelő üzemi viszonyok közötti üzemben tartása tilos." Ezekből én arra következtetek, hogy a helyi viszonyok döntik el,kell vagy nem kell a 400V-os dugalj előtt leválasztó kapcsoló.
Én mindenképpen felszerelném. Tudom, hogy anyagi kérdés. És a baleset?
Tisztelettel TothGyula felülvizsgáló.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #8 Dátum: 2013. November 04., 18:03:47 pm »
Ez tecccik:  "nincs azonban megtiltva
az egymás mellett elhelyezett egypólusú kapcsolók alkalmazása sem.”
[/quote]
Elképzelek egy olyan 230/400V-os csatlakozószekrényt, melyen 3 esetleg 4 db 1 pólusos kapcsolót kattingat a delikvens fel-le, ezáltal külön-külön kapcsolva az L1,L2,L3-at, ill az N-t... :D Én inkább maradok annál a megoldásnál, hogy vagy már eleve egy leválasztó főkapcsolóval ellátott csatlakozó szekrényt teszek fel, mely kapcs leáramtalanítja az összes ott tartózkodó dugaljat, vagy ha nincs rajta ilyen és nem fér rá s fedelére, illetve nincs már mondjuk 3-4 OE hely a kalapsínen, akkor nemes egyszerűséggel mellé rakok egy tokozott főkapcsolót és azon vezetem át a szekrény betáp kábelét, oszt jónapot... Ez alól kivételt képez az az eset, amikor az említett szerkényt ellátó elosztó ugyanazon helyiségben található, ekkor nem szoktam külön szakaszoló kapcsolót tenni a csatlakozó szekrényhez, hanem egyértelműen felíratozom, hogy az XY számú szekrény leválasztó kapcsolója, főbiztosítékja a QW számú elosztóban található.  Magányosan elhelyezkedő 230 és/vagy 400V-os dugaljnak nem teszek fel külön leválasztó kapcsolót, hanem megy rá a felírat, hogy melyik elosztóból, F01... számú kismegszakítóval, vagy Db II-es olvadóbiztivel van megtáplálva.  ::)

Nem elérhető czapi

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • czapi talán lesz valaki.czapi talán lesz valaki.
    • ElektroNord Kft. weboldala
« Válasz #9 Dátum: 2013. November 04., 18:23:12 pm »
Baleset elleni védelem oldaláról közelítem a kérdést.
A MSz1585:2009 szabvány 4.1 pontja foglalkozik a biztonságos üzemeltetéssel.
Már visszavonták.
MSZ 1585:2012 az érvényes.

Én is a leválasztós reteszes aljzatokat preferálom, bár az előző hozzászólásokat olvasva, nem sok értelme van.  :)

Nem elérhető birok57

• Aktív tag
  • **
  • birok57 nincsen befolyása.
« Válasz #10 Dátum: 2013. November 06., 18:08:39 pm »
Üdv. csavarlazito, talán segít a következő: MSZ EN 60204-1:2010   13.4.5. Csatlakozás dugós csatlakozókkal
        c) Azok a csatlakozódugó/csatlakozóaljzat kombinációk, amelyeket terhelés alatt szándékoznak csatlakoztatni
        vagy szétválasztani, elegendő terhelésmegszakító képességgel rendelkezzenek. A 30 A-es vagy ennél nagyobb
        névleges áramerősségű csatlakozódugó/csatlakozóaljzat kombinációkat olyan kapcsolóeszközzel
        kell reteszelni, hogy a bedugás és kihúzás csak a kapcsolóeszköz KI állásában legyen lehetséges.
        h) Az energiaátvitelre szánt, de terhelés alatt szét nem választható csatlakozódugó/csatlakozóaljzat kombi-
        nációknak legyen olyan reteszelő eszközük, amely megakadályozza a nem szándékolt vagy véletlen szétvá-
        lasztást, továbbá egyértelműen meg kell jelölni, hogy ezeket terhelés alatt nem szabad szétválasztani.

Mint látható, ha terhelés alatt nem akarják megszakítani vele az áramkört, nem kell kiegészítő reteszelő kapcsoló.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
10 Válaszok
7619 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Január 16., 13:42:26 pm
írta exchange
36 Válaszok
10167 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. December 20., 19:08:04 pm
írta Gyurmaúr(fi-relé)
3 Válaszok