• Vezetékek színjelölése 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Vezetékek színjelölése  (Megtekintve 86858 alkalommal)

Nem elérhető dit35Topic starter

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • dit35 nincsen befolyása.
Vezetékek színjelölése
« Dátum: 2013. Október 20., 18:05:50 pm »
Bocsánat, teljesen amatőr vagyok, de van egy elosztó, amiben zöld-sárga , kék és barna vezeték indulnak el, de nincs dugaljzat hozzá. (gondolom a kék a 0,a barna a fázis, és a zöld-sárga a föld) van egy dugaljzat, amiből kék, fekete és piros kábelek indulnak, de nincs hozzá elosztó.  Itt akkor a fekete a fázis?   Összeköthetem a kéket a kékkel, a barnát a feketével és a pirosat a zöld-sárgával?  Tehát akkor itt a piros a föld, kék a 0 és fekete a fázis??? Mert olyan leírást is láttam, hogy fekete, vagy piros vagy barna a fázis, ezért elbizonytalanodtam. Tud valaki válaszolni a mesteremberek közül? Előre is köszönöm.
Edit

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Vezetékek színjelölése
« Válasz #1 Dátum: 2013. Október 20., 18:26:11 pm »
Először is a lakásoknál használt vezetékek színjelölése: L  jellel -   fázis vezető  fekete színű, ez jelenleg is és régen is ez volt.   N   jellel  a rajzokon - nulla vezető  kék színű, ez jelenleg és régen is. PE jellel - zöld/ sárga színű  jelenleg, nagyon régen a piros színnel jelölték.  A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk. Ez akkor igaz ha szakember szerelte és alkalmazta a szabványos színjelölést. Sajnos a lakásokban lehet olykor találkozni nem szabványos színjelölésekkel is. Ezért mindenképpen meg kell győződni, hogy melyik vezeték mi.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
« Válasz #2 Dátum: 2013. Október 20., 18:27:50 pm »
Drága Edit!
Ha már 1.-ként válaszolhatok, akkor először is; hódolatomat fejezem ki Ön iránt/irántad (a nem kívánt rész törlendő!), hogy s.k. próbálod megoldani a dugalj hozzá applikálását az elosztóhoz. Általánosságban szabványok rendelkeznek a kábelek, vezetékek színjelöléséről, melyek egész konkrétan leírják azt, hogy mit milyen színnel kell kötni. Tehát; fázis, azaz L vezeték lehet fekete, barna, szürke, sőt akár mind 3 is, hiszen 3 fázis 400V feszültséget szállítgató kábel L1,L2,L3 erei rendre ezen 3 szín közül kerülnek ki. Aztán van ugye a nulla, azaz N ér, mely minden esetben kék, ugyanúgy, mint a földelő vezető (PE) ere, mely ma már csak zöld/sárga lehet, azonban régebben még piros volt. Manapság a piros az ú.n. vezérlő, működtető áramkörök vezetékeinek színe, mint ahogy ottanság előfordul narancs, lila, fehér,stb szín is! Remélem, sokat segíthettem és ennek eredményeként azok a finom kis kezek ügyesen és főként szabályosan, biztonságosan fogják összekötni azokat a fránya kábel ereket?!
Számtalan csók rájuk! :-*

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #3 Dátum: 2013. Október 20., 19:27:00 pm »
Üdv Novill!

A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk.

Gondolom kivétel ha nincs benne kék mellette, csak fekete.

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #4 Dátum: 2013. Október 20., 20:39:36 pm »
A vezeték színe alapján jól kötötted. De én a helyedben ellenőrizném műszeresen is.

A régi szabvány színeinél a piros volt a földelő vezeték.

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #5 Dátum: 2013. Október 20., 21:23:42 pm »
Jó estét!

Nekünk az iskolában bekötési szín sorrendet is tanítottak fázisoknál. Barna,fekete, szürke. Mindig mondta a tanár,hogy úgy jegyezzük meg bafeszü.Van valahol ennek jelentősége? Gondolom a fázis sorrendről van szó.

Nem elérhető exchange

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 3
  • exchange nincsen befolyása.
    • Almasiweb
« Válasz #6 Dátum: 2013. Október 21., 13:29:12 pm »
Üdv Novill!

A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk.

Gondolom kivétel ha nincs benne kék mellette, csak fekete.

Régi házaknál láttam, hogy van ahol 3 fekete van csak. Egyébként a Barna, és szürke fázis vezetők is szabályosak? vagy az több fázis esetén tehát egy fázisnál kizárólag fekete?

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #7 Dátum: 2013. Október 21., 22:48:36 pm »
A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes, de a nagyobb érszámú vezérlő kábeleknél nincs iránymutatás, pedig ott is van rétegstruktura és érazonoítási rend. A régi földkábelek osztott negyedik ere nem volt szinjelölve, mivel az csupasz volt, ekkor fázisszínként használták piros és sárga mellett a kéket is. A kínai narancssárga (nagyon ocso) hosszabbítóban valamennyi ér maximun fél négyzetmiliméteres, ebben fekete az érintésvédelmi ér, fakópiros és fakózöld aktív érszín mellett. A valamikori főnököm ebbe majdnem belehalt. A fűnyírónál lecserélte a szétroncsolódott lengő aljzatot saját színértelmezése szerint. Másnap karos lemezollóval magyaráztam el neki jó aprólékosan......  az idevágó "részleteket".

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #8 Dátum: 2013. Október 26., 11:00:27 am »
Üdv Endre!

A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes

Igen. Zöld-sárga, a többi ér színe pedig fekete. :-)
Használtunk olyan (számozott erű) kábelt (3 eres) amiben csak fekete van (tehát zöld-sárga ér sincs benne és nem is árnyékolt).
Egyre általánosabb ugyanis a számokkal való jelölés a színekkel szemben.

Hányas érszámú legyen tehát a fázis és hányas a nulla, ez egyre gyakoribb kérdés...

Nem elérhető czapi

• Villanyász
  • czapi talán lesz valaki.czapi talán lesz valaki.
    • ElektroNord Kft. weboldala
« Válasz #9 Dátum: 2013. Október 26., 11:45:06 am »
Üdv Endre!

A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes

Igen. Zöld-sárga, a többi ér színe pedig fekete. :-)
Használtunk olyan (számozott erű) kábelt (3 eres) amiben csak fekete van (tehát zöld-sárga ér sincs benne és nem is árnyékolt).
Egyre általánosabb ugyanis a számokkal való jelölés a színekkel szemben.

Hányas érszámú legyen tehát a fázis és hányas a nulla, ez egyre gyakoribb kérdés...
Bocsika :)
Az nem merült fel benned, hogy nem a szabvány igazodik a kábelhez?

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #10 Dátum: 2013. Október 26., 12:30:29 pm »
Helló czapi!

Nem, hiszen ettől teljesen függetlenül írtam le hogy ilyen kábelek egyre gyakoribbak.
Hogy ez a kábel mennyire szabványos vagy mennyire nem, azt a kérdést nem feszegettem, egyszerűen csak vannak ilyen kábelek.

Hogy a csak fekete de számozott ereket tartalmazó 5 eres kábelben melyik számú ér legyen a nulla a hmm szabvány szerint (ha van ilyen) azt majd Te megmondod.

Nem elérhető czapi

• Villanyász
« Válasz #11 Dátum: 2013. Október 26., 15:06:20 pm »
Helló czapi!

Nem, hiszen ettől teljesen függetlenül írtam le hogy ilyen kábelek egyre gyakoribbak.
Hogy ez a kábel mennyire szabványos vagy mennyire nem, azt a kérdést nem feszegettem, egyszerűen csak vannak ilyen kábelek.

Hogy a csak fekete de számozott ereket tartalmazó 5 eres kábelben melyik számú ér legyen a nulla a hmm szabvány szerint (ha van ilyen) azt majd Te megmondod.

MSZ HD 60364-5-51:2010 szabvány
524.3.1.Z1 szakasza írja le hogy
A nulla vagy középvezetőket a teljes hosszukban kék színnel kell azonosítani.

524.3.1.Z2 szakasza írja le hogy
A védővezetőket a zöld-sárga színkombinációval kell megjelölni, és ezt a kombinációt más célra nem lehet használni.

Tehát a berendezés üzembe helyezésekor vagy a felülvizsgálatakor a nem szabványos kábeleket cseréltetni kell.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #12 Dátum: 2013. Október 26., 17:20:58 pm »
Üdv czapi!

Tehát a berendezés üzembe helyezésekor vagy a felülvizsgálatakor a nem szabványos kábeleket cseréltetni kell.

Hogyne!
Hiába nyomod le a torkomon a szabványidézeteket, nem változtat a dolgon.
Ne kerülje el a figyelmedet, hogy kábelek ereinek jelöléséről van szó.

Amúgy tudsz valami magyarázatot arra amit leírtam azon kívül, hogy szerinted ki kell cserélni ezer kilométer kábelt olyanra amilyet nem is nagyon lehet kapni?
Miért gyártanak a kábelgyártók olyan kábeleket amiben csak fekete számozott erek vannak, (erősáramú kábeleket is, nem csak jelzőkábeleket) ha az szerinted nem szabványos? :-)
Lehet szabványnak nem megfelelő terméket árusítani? vagy ezeket használjuk 24V-ra, vezérlésre stb. De az meg piros meg kék kell hogy legyen... hmm vagy nem?
Hogy van ez?

Nem elérhető czapi

• Villanyász
« Válasz #13 Dátum: 2013. Október 26., 17:40:45 pm »
Üdv!

Nem értem a problémádat.

Ha a kábelen keresztül megy a "nulla" akkor kék színnel kell jelölni.
Ha a kábelen keresztül megy a "föld" akkor zöld/sárga színnel kell jelölni (jelzőkábeleken is).

Ha ez nem így van akkor nem felel meg szabványnak.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #14 Dátum: 2013. Október 26., 17:49:30 pm »
Üdv czapi!

Nem értem a problémádat.

Akkor értem miért nem válaszoltál a kérdésre. Mert nem érted vagy "hivatalból" nem akarod érteni.

Kellemetlen lenne mondjuk 300 méter 240-es föld kábelt végig feltárni, hogy a gyárilag színjelölés nélküli eret zöld-sárga szigszalaggal betekerjük. Vagy hogy van ez annál?

Idézet
A védővezetőket a zöld-sárga színkombinációval kell megjelölni, és ezt a kombinációt más célra nem lehet használni.

Vagy: Jellemző megoldás, hogy a földelő sínt egy földelő szimbólummal jelölik, nincs rajta színjelölés! :-o

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
47 Válaszok
50926 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Június 05., 22:52:15 pm
írta Novill
17 Válaszok
7845 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2017. Október 04., 08:32:31 am
írta tokaji
17 Válaszok
10293 Megtekintések