Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Tudjátok, az éremnek most is minimum 2 oldala van; egyrészt azt senki nem vitatja, hogy mivel ugyanúgy érkezik a delej az ú.n. közcélú 0.4kV-os hálózatból az áram békésszétcsesznéden, mint ahogy Vaskuládon, ezért elvárható cél, hogy az ország minden pontján ugyanolyan policy szerint legyenek kiépítve az ezen áram vételezésére, mérésére szolgáló berendezések. Természetesen, abban legyen, lehessen szabadon döntése a villanyásznak (s főként a mókát csengető ügyfélnek), hogy Csatári PVT, vagy épp hensel (basic), vagy netán Ganz KK, illetve mérőhelyhez igencsak kívánatos "B" túlfeszvédelmi unit esetében OBO MC-B, vagy épp Dehn, netán ETI, stb, viszont a szerelési, kötési topológiája legyen kőbe vésve, mert a lényeg pontosan ebben rejlik!
Az érem másik oldala pedig az, hogy a gázzal, a fűtési rendszerekkel sem lehet spórolni (főként, hogy szeptembertől már csak kondenzációs kazánt lehet felszerelni és punktum), ugyanígy tessen elvárni az ügyfelektől, hogy a vill hálózat esetében se kezdjenek egyfajta topkapi bazár styling alkudozásba, mert nem kevesebbről, mint a saját, illetve értékeik biztonságáról van szó!

nyaki

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2015. május 30., 16:46:02 DÉLUTÁN
Ja tervezés, hát én keresek itt Pesten tervezőt erre a feladatra, igaz mindent megcsinálok csak nézze át és írja alá de vagy horror áron vagy amint megtudják milyen macera inkább nem kérnek belőle. A régió sokkal meg az a baj hogy nagyon nehéz bármit is előre megtudni.

Sokszor az az érzésem direkt csinálják, hogy semmilyen érdemi segítséget nem adnak sőt minden információt elhallgatnak.

Vajh' nekem miért mindig ez jut eszembe ilyen esetekben? ...nem is tudom. ::)
http://konteo.blogrepublik.eu/2012/11/06/a-chomsky-tizparancsolat/
A 8. pont pont idevág. :-\

rajki

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. május 31., 17:07:29 DÉLUTÁN
Tudjátok, az éremnek most is minimum 2 oldala van; egyrészt azt senki nem vitatja, hogy mivel ugyanúgy érkezik a delej az ú.n. közcélú 0.4kV-os hálózatból az áram békésszétcsesznéden, mint ahogy Vaskuládon, ezért elvárható cél, hogy az ország minden pontján ugyanolyan policy szerint legyenek kiépítve az ezen áram vételezésére, mérésére szolgáló berendezések. Természetesen, abban legyen, lehessen szabadon döntése a villanyásznak (s főként a mókát csengető ügyfélnek), hogy Csatári PVT, vagy épp hensel (basic), vagy netán Ganz KK, illetve mérőhelyhez igencsak kívánatos "B" túlfeszvédelmi unit esetében OBO MC-B, vagy épp Dehn, netán ETI, stb, viszont a szerelési, kötési topológiája legyen kőbe vésve, mert a lényeg pontosan ebben rejlik!
Az érem másik oldala pedig az, hogy a gázzal, a fűtési rendszerekkel sem lehet spórolni (főként, hogy szeptembertől már csak kondenzációs kazánt lehet felszerelni és punktum), ugyanígy tessen elvárni az ügyfelektől, hogy a vill hálózat esetében se kezdjenek egyfajta topkapi bazár styling alkudozásba, mert nem kevesebbről, mint a saját, illetve értékeik biztonságáról van szó!

Nem vitatom, hogy meg kell követelni bizonyos dolgokat. Sokan próbálják velem kispóroltatni az é.v. relét. Azt szoktam mondani, hogy akkor nem vállalom a munkát. Legtöbbször ott rohangál egy kisgyerek a háttérben, mikor felmerül a kérdés, hogy minek az. Viszont a mérőhelyek ingatlanon kívülre helyezésével kapcsolatban az a véleményem, hogy csak ott követelném meg, ahol szabálytalan vételezés volt, önkényes visszakapcsolás, bizonyos fokú tartozás felhalmozása és az új bekapcsolások. Az, hogy Juli néninél megégett a 4-es Al vezeték és ki kell cserélni MKH10-esre, miért kell maga után vonja egy Hensel szekrény kialakítását a lakáson kívülre? Miért kell vitáznom nap mint nap a közös képviselőkkel MSZ447 szabvánnyal és elosztói szabályzattal a kezemben? Hozzáteszem sok esetben látok Guman táblán C32A-es kismegszakítót a mögöttes 4 kvadrátos vezetékkel. És mikor az embernek magyarázom, hogy mibe fáj, hogy olyanja legyen, akkor nem érti, hogy egy ajtóval arrébb a szomszédnak miért volt elég a Guman tábla?! És nevetni fogtok, volt olyan, aki nem fogadta el a szabványosításra és fővezeték-cserére adott árajánlatomat, kihívta az ELMŰ-t és kivitelezői nyilatkozat nélkül rátették neki a 4-es alura a 32A-t. Itt van az a pont, amikor a "regisztrált szopóroller" helytálló becézése a kis kék kártyánknak.

980POWER

"a 4-es alura a 32A-t." Na tessék, azóta is vidáman fűt a vezeték minden gond nélkül, nem kell ebből annyit kihozni különben is, a szolgáltató is elfogadta. Ennyit a tanultakról és a kockázat minimalizálásáról. Persze aki nem kockáztat nem is nyer, igaz veszíthet is.

Könyves Kálmán

Üdv a kollégáknak!

Nincs valakinek esetleg magyar nyelvű doksija a képen is látható LandisGyrE650 készülékhez?


tasligep

Sziasztok


Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek.Egy másik fórumon beszélgettem 980POWER erről a témáról csak abbamaradt.Adott egy vályogház.Ennél a háznál kívül van a villanyóra.Fa doboz kialakítással.A villanyóra mellett egy 20A bizti.Az óra felett volt a régi biztosítékok.2 olvadó bizti.Ennyire volt biztosítva az egész ház.Most újra lett húzva.Az alumínium vezeték helyére 1,5mm2 tömör réz került és nem 2 hanem több részre lett szétosztva.A biztosíték tábla házon belül van és süllyesztett.Innen mennek a 6mm2 vezetékek az óráig.Van Fi relé is.Kérdésem az lenne hogy az órától kijövő 4mm2 alumínium vezetéket egy
http://agiron.unas.hu/spd/unas_516479/08--Famatel-3604-falon-kivuli-lakaseloszto-kiselos ilyen elosztóba 1 db 25A kismegszakítóval helyettesíthetem a régi olvadó biztosítékokat?

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 06., 12:12:42 DÉLUTÁN

Tudom a legszabályosabb az lenne ha 100-150 ezerből egy regisztrált villanyszerelő kiépít egy új Fogyasztás mérõhelyet de én nem akarom se bővíteni az óránál levő kismegszakítót se órát nem akarok cseréltetni stb.Csak a fázist és a 0-át szeretném bekötni úgy hogy az e-on ne nagyon kössön bele.

helcs

Ha egyszer az óra mellett 20 A van akkor a mért körbe minek a 25 A? A reg szerelőt nem tudod kikerülni, mert pecsétzárat kell bontani és az órától a lakáselosztóig 10-es mkh-t bekötni, földelést létesíteni és a lakáselosztóban az érintésvédelmet kialakítani.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 06., 16:57:03 DÉLUTÁN

Ez a négymodulos elosztó pedig kevés lesz. Fí relé, több áramkör egy segéd N/PE kapocs egy nyolcasban fér el.

Gyurmaúr(fi-relé)

tasli, ezt a 100-150 rugót honnét veszed? Maga mérőhely nem kerül ennyibe, max abban az esetben, ha mondjuk a jelenlegi 1x20A helyett esetleg 3x20A-t kérsz (ugye 32A-ig "alanyi" jogon jár a bővítés,tehát HFH-t csak 32 és 60A közti 28Amperre kell csengetni 3600.- /A összegben), bár akkor 2 in 1 "akció" keretében megkapsz ennyit vezéreltben is, de még egy földkábeles méretlen betápú  Csatári PVT kombi mérőhely is mindössze ennyibe fáj:
http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/vezerelt-merohelyek/pvt6090a-vkf-50140-ftafa 

tasligep

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. augusztus 06., 17:18:39 DÉLUTÁN
tasli, ezt a 100-150 rugót honnét veszed? Maga mérőhely nem kerül ennyibe, max abban az esetben, ha mondjuk a jelenlegi 1x20A helyett esetleg 3x20A-t kérsz (ugye 32A-ig "alanyi" jogon jár a bővítés,tehát HFH-t csak 32 és 60A közti 28Amperre kell csengetni 3600.- /A összegben), bár akkor 2 in 1 "akció" keretében megkapsz ennyit vezéreltben is, de még egy földkábeles méretlen betápú  Csatári PVT kombi mérőhely is mindössze ennyibe fáj:
http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/vezerelt-merohelyek/pvt6090a-vkf-50140-ftafa

Ezt egy regisztrált villanyszerelő mondta.Ugyanis ki kell szedni a fa keretet,Kivésni a doboz helyét,valami új kiállás kell a tetőre mert van benne egy kanyar és nincs egy vonalban a tetőn a kábel tartóval,majd a munka díj + anyag költség stb.Ez kerülne 100-150 ezerbe.Ezért gondoltam hogy vagy visszarakom a régi olvadó biztosíték dobozát vagy veszek egy másikat amit írtam is.Ja és azt is mondta hogy Ő csak akkor csinálja meg ha minden konnektornál 2,5mm2 vezeték van.A 10mm2 vezetéket sem értem hisz nem lesz akkora fogyasztás a házban.Ezért lett 6 mm2 vezeték húzva.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 06., 18:48:25 DÉLUTÁN

Idézetet írta: helcs Dátum 2015. augusztus 06., 16:53:40 DÉLUTÁN
Ha egyszer az óra mellett 20 A van akkor a mért körbe minek a 25 A? A reg szerelőt nem tudod kikerülni, mert pecsétzárat kell bontani és az órától a lakáselosztóig 10-es mkh-t bekötni, földelést létesíteni és a lakáselosztóban az érintésvédelmet kialakítani.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 06., 16:57:03 DÉLUTÁN

Ez a négymodulos elosztó pedig kevés lesz. Fí relé, több áramkör egy segéd N/PE kapocs egy nyolcasban fér el.

Az órát Én nem akarom megbontani tehát a pecsétet.Az órából jön ki a 4-es vezeték és ezt gondoltam hogy bekötöm a kismegszakítóba kint az óra felett.

helcs

Vagy csináljuk rendesen, vagy akkor sehogy. Nem a terhelés miatt kell a 10-es hanem a szabványok miatt. PEN vezető legkisebb keresztmetszete réz esetén 10 alu esetén 16 mm2. A 4-es vezetékről nem indítható PE vezető. Én sem csinálnám meg de nem a konnektorok miatt. Kell a 10-es a mérőtől az első lakáselosztóig.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 06., 20:57:19 DÉLUTÁN

Hosszú legendát lehetne írni arról, hogy ezek a mérőhelyek miért vannak ilyen állapotban. A lényeg az, hogy már a létesítéskori szabványoknak sem felelnek meg, így nehéz a fogyasztóval megértetni, hogy kuka az egész. Ami a költségeket illeti: ha igazán korszerű, időtálló fejleszthető mérőhelyet szeretnénk akkor csak az anyagköltség eléri a 100-150 rugót. A legegyszerűbb mérőhely kialakításának munkadíjja (ami nem csak a vésegetést tartalmazza) itt az isten háta mögött is c.a. 50-60 E.