Alu tokozat használata

Indította redvill, 2013. január 17., 19:20:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

redvill

Sziasztok,
kérdésem az lenne,lehet -e alumínium tokozatot használni ?
Ha igen akkor,milyen szereléseket szabad benne végrehajtani?
Az A0,A1,A2 típusokra gondolok.
A műanyag szekrények elterjedése miatt kérdezem ezt.
Válaszaitokat köszönöm! 

Könyves Kálmán

Én már biztosan nem használnám. Lehet, hogy nagyobb mechanikai védelmet nyújt mint egy müanyag, és nem eszi meg az UV sugárzás sem, de ezen kívül semmi más elönyt nem tudnék felsorolni. A mostani árával nem vagyok tisztában, de pár éve úgy emlékszem drágább volt a müanyagnál. Ezenkívül nehezebb dolgozni vele, és szerintem csúnya is.

nova

A műanyag szekrények másik előnye, hogy nem vezetik az áramot. Ez és a kedvezőbb előállítási költségek miatt is terjedt el jobban valószínűleg. Ha megfelelően bevonod az érintésvédelembe szerintem megengedett, persze ezt úgy mondom, hogy lehet ezt is szabályozták már valamilyen formában. Hátha a többi kolléga tud iránymutatással szolgálni ezzel kapcsolatban.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Tudomásom szerint a méretlen hálózaton egyértelműen nem szerelhető, mivel nincs a tipizált szekrények között felsorolva. Viszont a mért hálózaton  nincs tiltva, ha be vannak tartva a szerelési és érintésvédelmi előírások. Az előttem hozzászóló kollégákkal egyetértek. A fémgyűjtők. szeretettel le szokták szerelni a fedelét  :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Óhh, a jó öreg VIV tokozott, mely egyébként annyira közkedvelt még ma is, hogy -asszem- egy Békés megyei cég vette meg a gyártási jogát és nyomatják 1000-el. Ami engem illet, szeretem, ha van rá mód, akkor -főként külső, illetve műhelyek, raktárak, garázsok szerelésénél- előszeretettel használom is mind a csavaros, mind a nyitható fedelűt. Íme, 1-2 alkalmazási terület, ahol jól beváltak:
Boltban én sem szoktam ilyet venni, mert nem olcsó,node a "drága" vatera ontja a még mindig kitűnő állapotban leledző tokozottak garmadát.

flatskerrobert

    Nem gondoltam volna, hogy még gyártják, Kinek, hova és mennyiért?
Egy biztos egy óriási előnye volt, hogy az UV nem kezdte ki, legfeljebb a gumi szigetelést kellett cserélni. "Ezt még most is lehet kapni".


A mai műanyag tokozottakra azért ezt nem lehet 100%-an kimondani, hogy UV stabil. Egy Hensell szekrény átlátszó teteje 5 év alatt úgy bemattol, hogy nem lehet belátni rajta, az igaz, hogy nem morzsolódik szét mint a régi EMT szekrények.


Visszatérve az AL tokozott szekrényekhez, biztos, hogy vannak olyan helyek ahol még lehet létjogosultsága.
Azért egy 5-10 db  Al tokozottból összeállított egység messze több ráfordított munkát igényel mint ha ugyan ezt műanyagból kellene összeállítani. Csak és kizárólag az összeállításra gondoltam, és ebbe nincs benne a belső műszaki tartalom kialakítása.


Arról nem is beszélve, hogy azért egy kis lakatosipari gyakorlatot is igényel + műhelyt + szerszámozottságot.
Az is igaz, hogy tanulóknak ilyen típusú munkákat csinálni, az egy jó kis gyakorlat lenne.
FR.

JUVILL


Minden villamosanyag nagykereskedő palettáján megtalálod.
(MILE, MÉRKER, DANIELLA, MENTAVILL,...) De inkább a GOVILL a forgalmazó. A honlapjukon típus specifikáció és listaár is megvan, az összes tartozékokkal (fedlapok, tetők, tömítések, bevezetők.)
Nem olcsó, de stabil, és igen jól szerelhető.
Külső térre is kiválóan alkalmas, mechanikus állósága és IP védettsége miatt.
(Kedvelik a színesfémgyűjtők, de azért vannak olyan területek (kereskedel, ipar, mezőgazdaság), hogy nem kifejezetten van "felkínálva" a tolvajoknak.) ;)

nyaki

Tiszta retro. :D
Már régebben is féltem tőlük, illetve csak tartottam, mert előferdült egyszer velem, hogy a fázis rákerült a dobozra és én mit sem sejtve kezdőként, profi módjára már ugrottam is neki, feszültségkémlelés nélkül. Azóta mintha a tűzhöz nyúlnék szabad kézzel, úgy bánok velük. Ha lehet kerülöm.

Szelei

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. január 22., 01:13:10 DÉLELŐTT
Tiszta retro. :D
Már régebben is féltem tőlük, illetve csak tartottam, mert előferdült egyszer velem, hogy a fázis rákerült a dobozra és én mit sem sejtve kezdőként, profi módjára már ugrottam is neki, feszültségkémlelés nélkül. Azóta mintha a tűzhöz nyúlnék szabad kézzel, úgy bánok velük. Ha lehet kerülöm.

Ezek szerint azóta nagyon odafigyelsz a tokozott földelésének szakszerű kivitelezésére! :)

nyaki

Ahogy mondod! :D
Az az első amit ellenőrzök, ha ép bőrrel bejutok a belsejébe. ;)