• Elosztószekrény kivitelezése 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Elosztószekrény kivitelezése  (Megtekintve 5482 alkalommal)

Nem elérhető balzsiTopic starter

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 4
  • balzsi nincsen befolyása.
  • Nem: Férfi
Elosztószekrény kivitelezése
« Dátum: 2013. Január 02., 18:46:27 pm »
Utólagosan szeretném kérni véleményeteket, kritikáitokat a kivitelezéssel kapcsolatban. Biztos van itt köztünk olyan aki a hozzászólásaitoknak később hasznát veszi

Nem elérhető petike199600

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 10
  • petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.petike199600 dolgozza magát felfelé.
  • Villanyszerelő tanuló
Re:Elosztószekrény kivitelezése
« Válasz #1 Dátum: 2013. Január 02., 19:14:23 pm »
Ezt te csináltad?
Nekem tetszik de ez csak egy tanuló véleménye.
Szerintem fogsz kapni kritikákat is.  :D  ;)

Felhasználók, akik megköszönték:

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #2 Dátum: 2013. Január 02., 19:17:05 pm »
Igen én csináltam saját lakásomnál. Ez az első szerelésem, vélhetőleg az utolsó is.  :)

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #3 Dátum: 2013. Január 02., 19:18:20 pm »

Nem kritizálok, kérdezek. ;)
Miért nincs feliratozás, rendeltetés szerű megjelölés?
Miért van megbontva a nullakapocs? Sorkapocsra és sínre?
A nulla sínre csatlakozó szürke színű vezeték a távolabbi szerelt ponton nem megtévesztő?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #4 Dátum: 2013. Január 02., 19:25:46 pm »
Én is csak kérdeznék!
Miért van a kalapsínre rögzített N sín összekötve a PE sínnel? Én úgy látom, hogy a bejövő egy 10mm2-es MKH, ami arra enged következtetni, hogy már a szétválasztás az elosztó előtt el volt végezve. Innen nézve a dolgot, teljesen feleslegesnek tartom az elosztóban történő közösítést. Persze mindenre választ kaphatunk, ha Juvill kérdése is válaszra talál.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #5 Dátum: 2013. Január 02., 19:38:38 pm »
A feliratozást ma csináltam, a fénykép tegnap délután készült.
A villanyórától 4x10 mm2-es MBCu-val jöttem az elosztószekrényhez és itt csináltam a PEN bontást. PEN az alsó PE sínre megy, innét átkötve a kalapsínen lévő N-re. Erről  kapják a nullát a FI relék, valamint azok a fogyasztók, melyek kimaradtak az ÁVK-s védelemből. A 4 pólusú reléről megy a nulla a felső N sínre.

Üzenet összefûzve: 2013. Január 02., 19:42:49 pm
A feliratozáshoz még annyit, hogy most már kissé másképp fest, mivel fel lett szerelve a "maszk", csak ha úgy fényképezem akkor nem sokat láttatok volna belőle. A feliratokat az ajtajára írtam.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #6 Dátum: 2013. Január 02., 19:46:11 pm »
Véleményem szerint, ha az óránál már megtörtént a szétválasztás, akkor nem szerencsés újra közös vezetéken vinni a N és PE vezetőt, mert a szétválasztási pontban, ha túl hosszúra sikerül a betáp, akkor a szétválasztásnál célszerű lenne egy helyi földelést kialakítani, ... bár a 10mm2-es vezető éppen határeset a PEN-re.

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #7 Dátum: 2013. Január 02., 19:49:48 pm »
Érdemes lett volna előbb a biztosítékot és csak utána a FI relét. Zárlati áramot legyen az a relé tekercse az a főbiztosító tudja kezelni és nem a védelmi relé. Nem láttam a csengő számára biztit legalább 1 db.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #8 Dátum: 2013. Január 02., 19:57:46 pm »
Véleményem szerint, ha az óránál már megtörtént a szétválasztás, akkor nem szerencsés újra közös vezetéken vinni a N és PE vezetőt, mert a szétválasztási pontban, ha túl hosszúra sikerül a betáp, akkor a szétválasztásnál célszerű lenne egy helyi földelést kialakítani, ... bár a 10mm2-es vezető éppen határeset a PEN-re.

A villanyóránál nincs PEN bontás, ott egy sorkapocsra jön a PEN a méretlen irányból és itt csatlakozik a 10 mm2-es réz vezetékkel. Az órától 4 m a távolság.

Nem elérhető flatskerrobert

• Villanyász
  • flatskerrobert nincsen befolyása.
  • villanyszerelõ mester
« Válasz #9 Dátum: 2013. Január 02., 19:58:53 pm »
    Ha jól látom akkor 4 eres a betáplálás és külön van az EPH vezeték.?
A keresztmetszetet nem lehet érzékelni, talán 6-os a kábel. Lehet, hogy ott választottad szét a PEN vezetéket?

A 2 pólusú kismegszakító helyett, 1+N kismegszakító kellene használni mivel 1 fázist és 1 N kötöttél be.
Ami be van építve az  egy 2 fázisú fogyasztó védelmére jó.

[size=78%]A feliratozás lehet, hogy a maszkon van elhelyezve?[/size]
Itt ha besorszámozod vagy egyedi tervjellel ellátod a kismegszakítókat akkor könnyebb az áramköröket azonosítani.
Gondolj bele amikor 50 vagy 100db kismegszakító vagy egyéb maszkos szerelvény van elhelyezve a tartósíneken maszk nélkül, nem lehet tudni, hogy mi micsoda. Meg ha valaki más leszedi az előlapot nem tudja azonosítani az áramköröket. Ezért a maszk alatt is az eszközöket terv jellel el kell látni pld. Q1 kapcsolók [size=78%]D1- kismegszakítók stb. Én ceruzával szoktam a szerelés alatt megjelölni, aztán ha kész akkor megiratozom véglegesen, mert menet közben is változhatnak a dolgok. De nem filcel össze vissza firkálva, ha nem jobb feliratozót használni. Megvalósulási rajz ?[/size]
Mért íród azt, hogy az utolsó lesz amit csináltál?
FR.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #10 Dátum: 2013. Január 02., 20:03:47 pm »
Érdemes lett volna előbb a biztosítékot és csak utána a FI relét. Zárlati áramot legyen az a relé tekercse az a főbiztosító tudja kezelni és nem a védelmi relé. Nem láttam a csengő számára biztit legalább 1 db.

A villanyóránál van a méretlen oldalon is 3 kismegszakító, valamint az óra után is van. A csengő a jobb oldali 10 A-os biztosítékról kapja az áramot, csak előtte megtesz egy kört, ugyanis bent a lakásban van egy kapcsoló, mellyel "ki tudom iktatni" a csengőt, ha nem akarom hogy zaklassanak.  :)

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #11 Dátum: 2013. Január 02., 20:09:38 pm »
A képről nem igazán követhető. Jó volna az egész elosztó villamos rajzát feltenni, mert a képpel együtt le tudnánk követni és ez alapján lehetne véleményt alkotni.Az, hogy szépen néz ki az egy dolog.

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
« Válasz #12 Dátum: 2013. Január 02., 20:21:46 pm »
    Ha jól látom akkor 4 eres a betáplálás és külön van az EPH vezeték.?
A keresztmetszetet nem lehet érzékelni, talán 6-os a kábel. Lehet, hogy ott választottad szét a PEN vezetéket?

A 2 pólusú kismegszakító helyett, 1+N kismegszakító kellene használni mivel 1 fázist és 1 N kötöttél be.
Ami be van építve az  egy 2 fázisú fogyasztó védelmére jó.

[size=78%]A feliratozás lehet, hogy a maszkon van elhelyezve?[/size]
Itt ha besorszámozod vagy egyedi tervjellel ellátod a kismegszakítókat akkor könnyebb az áramköröket azonosítani.
Gondolj bele amikor 50 vagy 100db kismegszakító vagy egyéb maszkos szerelvény van elhelyezve a tartósíneken maszk nélkül, nem lehet tudni, hogy mi micsoda. Meg ha valaki más leszedi az előlapot nem tudja azonosítani az áramköröket. Ezért a maszk alatt is az eszközöket terv jellel el kell látni pld. Q1 kapcsolók [size=78%]D1- kismegszakítók stb. Én ceruzával szoktam a szerelés alatt megjelölni, aztán ha kész akkor megiratozom véglegesen, mert menet közben is változhatnak a dolgok. De nem filcel össze vissza firkálva, ha nem jobb feliratozót használni. Megvalósulási rajz ?[/size]
Mért íród azt, hogy az utolsó lesz amit csináltál?
FR.

Mint korábban írtam, 10 mm2-es a vezeték. Mivel nemcsak villanyszerelés folyik a lakásban (jelenleg fel van "robbantva" az épület belülről), így az EPH még várat magára. A kétpólusú kismegszakító tévedés lett két szempontból is az egyik az általad vázolt, valamint B karakterisztika helyett C-st adtak és a bevásárlást követően két hónappal döbbentem rá a beszereléskor. A feliratozás azon formája amit Te írsz az olyan helyeken mint a munkahelyem, ahol rengeteg fogyasztó van, ott életszerű. A családi házamnál csak beszámoztam a megszakítókat és a szekrény ajtajának belső felére alkoholos tollal felírtam, hogy melyik áramkörhöz tartozik.
Azért írom hogy vélhetőleg az utolsó, mivel én nem vagyok villanyszerelő, csak mivel a munkahelyemen elég közel kerültem az elektronikához (szárítókezelő vagyok szezonban) ezért kezdtem el tanulni a villanyszerelést, most viszont jól jött a saját házikónál. Egyébként már hobbimmá vált, állandóan itt vagyok a fórumon, meg olvasom a neten az okosságokat.

Üzenet összefûzve: 2013. Január 02., 20:24:41 pm
A képről nem igazán követhető. Jó volna az egész elosztó villamos rajzát feltenni, mert a képpel együtt le tudnánk követni és ez alapján lehetne véleményt alkotni.Az, hogy szépen néz ki az egy dolog.

Mivel a kivitelezés eltér az alaptervtől, így most nem tudom feltenni, de holnapra megrajzolom.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #13 Dátum: 2013. Január 02., 20:39:37 pm »
A feliratok elkészítése feliratozóval az a végleges állapotot tükrözi. Ahogy írjátok a szerelés idején lévő jelöléseknek sokféle változata alakult ki a gyakorlatban.  Minden szerelésnél a jelöléseknek nagyon nagy szerepe van. Én például ideiglenesen  széles fehér szigetelő szalagot ragasztok fel és arra vékony alkoholos filccel írom fel a lényeges dolgokat. Ezt lefényképezem amikor már végleges, akár otthon is el készítem a feliratokat és a helyszínen lehúzom a szigetelő szalagot és elhelyezem a feliratokat. A bonyolultabb szereléseknél még dobozban is szoktam jelölni, mert nekem is könnyebb így dolgozni.
Vissza térve a témához a helyszínen könnyebb végig követni a vezetékek útját mint így a képen. Ezért célszerű rajz jelen esetben.

Nem elérhető czapi

• Villanyász
  • Hírnév erő: 7
  • czapi talán lesz valaki.czapi talán lesz valaki.
    • ElektroNord Kft. weboldala
« Válasz #14 Dátum: 2013. Január 02., 20:46:08 pm »
Nem látom a kismegszakítók értékeit.
Ezek a kismegszakítók is valami hulladék szállítmányból származnak?

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
11 Válaszok
5036 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Május 27., 12:49:20 pm
írta Novill
3 Válaszok
1607 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Január 26., 18:40:46 pm
írta Gyurmaúr(fi-relé)
12 Válaszok