ÉV vizsgálat „házilag”.

Indította balzsi, 2012. augusztus 26., 20:35:52 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Kedves Mester Urak!

Gondolom nem vagyok itt egyedül, aki csak mint laikus foglalkozik a villanyszereléssel. Ezért gondoltam, fel lehetne sorolni pár ötletet, hogyan is lehetne elvégezni néhány alap mérést egy multiméter segítségével. Gondolok itt arra, hogy valaki beköltözi egy számára új házba és alap szinten végig szeretné ellenõrizni a dugaljakat, vagy valami ,,gyanúsat" tapasztal és kezdõ lépésként elvégezhetõ lenne a vizsgálat, ha továbbra is fenn áll a hiba lehetõsége akkor természetesen jöhet a szakember. Tudom, alapesetben is az lenne a helyes, ha szakember végezné el ilyen estben a teljes körû vizsgálatot, de legyünk õszinték, mindenki próbál spórolni. Olyan mérésekre gondolok itt, mint N és PE közötti feszültségmérés, stb..

Elõre is köszönöm az ötleteket.

JUVILL


Érintésvédelmi szempontra gondolsz?
Ha igen, akkor ezt a házilag ellenõrzést én nem javasolnám.
Költség ide, költség oda, ezt inkább szakemberre kellene bízni.
Házilag egy laikus nem hiszem, hogy meg tudja állapítani, mennyire szabványos a betáplálás, hogy van bekötve a PEN vezetõ, vagy ha már külön van választva, mennyire szabványos a PE és az N vezetõ csatlakoztatása, ezek színei.
Ha már házilag ellenõrzés, akkor esetleg szerelõi ellenõrzésrõl beszélhetünk. Próbalámpás ellenõrzés a fázis és a védõvezetõ között.
Meglehet nézni mást is. Minden villamos berendezés vezetékét, azok csatlakozását.
De nem hiszem, hogy az IP védettségekhez is minden laikus is értene.
A legnagyobb gond, hogy egy mûszeres felülvizsgálatot semmi nem pótol.
Itt nézni kell a kioldási szorzókat, és értékelni az eredményt.
A próbalámpa világít akkor is, ha nem megfelelõ az érintésvédelmi hurokellenállás értéke. :)
Az a véleményem, hogy óvatosan a "házilag" ellenõrzéssel, mert "rázós" lehet. ;)

balzsi

Kedves JUVILL!

Igen, érintésvédelemre gondoltam.
A betáplálás szemrevételezésnél arra gondolsz, hogy a PEN a PE sínre legyen kötve, az átkötve az N sínre. A PE sínre minimum 6 mm2 vezetõvel csatlakozik a földelõszonda (ha jól tudom). A PE sínre csatlakozik az EPH gerinc. Ezzel elboldogul talán egy laikus is, ,,kioldási szorzókról" már nem biztos, hogy sok fogalma van.  :) Az óvatossággal teljes mértékben egyet értek, szerintem az elektronika ezt minden téren megköveteli. Egyébként találkoztam már olyan ötlettel is, hogy a földelés ellenõrzését házilagosan úgy is elvégezhetõ, hogy a PEN bontást (PE és N összekötését) a vizsgálat idõtartalmára megszüntetjük, és a biztosíték leoldási értékével azonos terhelést kötünk a fázisra és a földre, ha a földelés és a N között mért feszültség kisebb mint 42V, akkor valószínûleg megfelelõ a földelés. Természetesen a mérés idõtartalma alatt senki nem tartózkodik olyan helyen, ahol érintkezhetne a PE-vel. A most leírtaktól lehet hogy égnek áll a hajad.  :) Azért az sem baj, ha a helytelen gondolatok itt nyilvánosságot kapna és hozzáértõ szakemberek felhívják ennek veszélyeire a figyelmet.

JUVILL


A hajam állása részletkérdés. :)
Az érintésvédelem más téma.
Elõzõekben leírtam, hogy nem javaslom a "házilagos" ellenõrzést, mert nincs kiértékelt eredmény.
Van egy pár tíz éves gyakorlatom, errõl a 42V-os témáról nem hallottam, talán azért, mert pályafutásom alatt nem volt erre szükségem.
Maradok most is inkább az érintésvédelem szabványossági felülvizsgálatánál.
Az alfa értékeket és azok alkalmazását hagyjuk meg a felülvizsgálóknak. ;)
Az általad írt 42V viszont érdekes. Hogy miért?
Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány hatálybalépéséig volt olyan, hogy fokozott és egyszerû érintésvédelem.
65V volt az egyszerû érintésvédelem határa. 42V volt a fokozott érintésvédelem határa.
Az általad említett 42V lehet, hogy innen marad meg.
Én maradnék inkább az MSZ 172/1-86 számú szabvány elõírásainál a régebbi szereléseket illetve, az újaknál pedig az MSZ HD 60364 számú szabványsorozatnál. ;)
Még akkor is, ha sokan vannak, akik házilagosan mindenhez értenek, hogy ne kelljen fizetni a szakembernek.
A baj akkor kezdõdik, ha bojler, a mosógép .... villamos balesetet okoz, mert házilag lett ellenõrizve.
Kicsit hosszú lett, elnézést.
A véleményem mellett kitartok akkor is, ha az ellenõrzésekért nem nagyon akarnak fizetni, mert a haver ért hozzá, majd õ megnézi, hogy jó-e. :)

metrigraf

Kedves balzsi!
Megdöbbentõ már a kérdés felvetése is!  Lehet valaki bármilyen okos, meg kell érteni: a villanyszerelés egy szakma. Életveszélyes közegben dolgozik a mûvelõje. Erõsáramú hálózaton bármilyen munkát kizárólag villanyszerelõ (nem villamosmérnök !!!) szakképesítéssel és megfelelõ gyakorlattal lehet végezni! Szakmai részletekbe nem mennék bele, mert esetleg kipróbálna egy-két dolgot. Ismét leírom: megfelelõ szakmai tudás és gyakorlat nélkül a hálózathoz nyúlni életveszélyes!
A felülvizsgálatokat bízza az arra jogosult szakemberre!

Novill

Az elõttem szóló szakemberek véleményével én is egyet értek teljes mértékben. A gyakorlatban sokszor találkozom olyan esetekkel, amikor kõmûves, festõ,stb. elõ képzettség nélkül villanyt szerel. Egyik esetben gázbekötés miatti EPH vizsgálatra hívtak ki, a festõ gipsz karton mögött sima MCu vezetékkel szerelt. Több szabálytalanságot is látva a villanyszerelés területén rögtön el is álltam a feladattól, mert ilyen munkákhoz nem adom a nevem. Más elvégzi a feladatot olcsóm , én tõlem meg azt várnák el, hogy adjam ki a megfelelõ bizonylatokat. Nem rég itt az egyik topikban egy halálos áramütésrõl számolt be az egyik cikk. Az ilyen és ehhez hasonló esetek is azt követelik meg, hogy csak szakember végezzen szakmunkát. Nem véletlenül kell éveket tanulni, továbbképezni, és gyakorlatot szerezni, ahhoz, hogy valaki jó szakember legyen. Hogy mit tud ellenõrizni egy laikus az sok mindentõl függ, ugyan látszik a kérdezõnél hogy használ szakkifejezéseket ami túl mutat ugyan a laikuson. A villamos hálózat megbontása, bele nyúlása veszélyt rejt a laikus számára. Az érintésvédelem ellenõrzésének egyik fontos része a védõvezetõ ( PE vezetõ zöld/sárga színnel, nagyon régi hálózatoknál piros színnel) folytonosságának az ellenõrzése. Ez az elosztó PE pontja és az ellenõrizendõ készülék között. Ez mûszeres vizsgálatot jelent, a szakemberek célmûszerrel végzik. Ugyan némi támpontot jelent a próba lámpás és fázis ceruzás ellenõrzés is. Ezen túl a hurokellenállás méréssel gyõzõdünk meg a megfelelõségrõl. Természetesen a kiinduló pontnál ( becsatlakozásnál) kezdjük a vizsgálatot. Ehhez hozzá tartozik a nullázás feltételeinek- földelés, érintésvédelmi mód, eph, védettségek, stb. ellenõrzése. Hogy ezeket hogyan tudja ellenõrizni egy laikus azt mindenki maga döntse el.
Az egészben ott a probléma, hogy a lakásoknál az idõszakos mûszeres érintésvédelmi ellenõrzést jogszabály nem írja elõ. Ezért a tulajdonosra van bízva, hogy mit végeztet el. Ha baleset történik, akkor vizsgáltatja a hatóság szakértõvel. A szakértõ a szabványok alapján végzi a vizsgálatokat. Érdekes sok szabvány alkalmazását jogszabály nem teszi kötelezõvé. Csak a szabvánnyal azonos mûszaki biztonsági szint.

nova

Ha már az otthoni villamos hálózat vizsgálatánál tartunk, akkor nem árt ha a csatlakoztatott fogyasztókról is beszélünk. Hiszen nem is olyan régen volt egy szomorú eset, ahol a mosógépen keresztül ért halálos áramütés egy embert.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Nova által említett eset is rámutat, hogy a készülék és annak csatlakozó vezetékét sûrûbben kellene ellenõrizni mûszeresen, fõleg ha nem rendelkezik a hálózat AVK-val.
Laikus számára ezek próbalámpával pláne fázisceruzával értelmetlen "bohóckodás" saját és mások életét veszélyezteti anélkül, hogy annak súlyát felmérné, felfogná. >:(

nova

A villamos készülékek ellenõrzése is fontos, mert arról sokszor tényleg elfelejtkeznek. Sérült csatlakozóvezetékek, a fogyasztó vagy a dugvilla felõli oldalon meglazult kötések esetleg a kábel rögzítés elenged. Ezek olyan dolgok melyeket még a felhasználó is ellenõrizhet, persze egy szakavatott szem jobban észre veszi ezen hibákat, melyek szintén sokszor felelõsek az áramütéses baleseteknél.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

balzsi

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást. Ezek után úgy gondolom, hogy nem sok lehetõség adódik a  nem szakavatottak számára az érintésvédelem ellenõrzése terén.
Kedves metrigraf! Maximálisan elismerem ezen szakma felelõsségét, azt viszont megkérdõjelezem, hogy egy villamosmérnök ne lenne tisztában azzal amit egy villanyszerelõ tanul. Bizonyos értelemben én a villanyszerelõ szakmát is a többi szakmához hasonlítanám, itt arra gondolok, hogy vannak bizonyítvánnyal rendelkezõ kezdõ szakik, aki a szakma bizonyos területein kevesebb ismerettel rendelkeznek, mint egy nem szakmabeli akit komolyan érdekel ezn a szakma és belemélyed a szakirodalomba, valamint különbözõ fórumokon olvasgat. Igazából azon a véleményen vagyok, hogy elektromosság területén mindenki addig ,,barkácsoljon" míg tisztában van azzal amit végez és nem csak kísérletezik, mert az valóban életveszélyes.