Régi ház földelése

Indította pintyu, 2013. február 04., 21:42:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

egusztika

Adva van egy régi ház, összességében 90 m2. Talán valamikor két lakásra volt osztva, ezért légvonalban 10 m-en belül 2 mérőóra. Mindegyik mérőórához külön - külön földelés. Tudtommal a földelő nyársak tűzi horganyzottak és a földelési ellenállásuk 10 ohm-on belüli értékkel. A két óra megosztva látná el a lakás villamos energia ellátást, viszont a gépészeti vezetékek (víz gáz, szennyvíz) mindkét hálózatban megjelennének.
Kérdésem, a felújítás alkalmával a két mérőórát meg szeretnék tartani, gondolom érdemes lenne a lépésfeszültség, valamint az egységes EPH miatt is a két földelőszondát összekötni tűzi horganyzott 10 mm2-es vaspálcával, laposvassal?
Előre is köszönöm a választ!

nyaki

Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.

Bocsánat, hogy ismét bele merek szólni.
De nem így van!
Teljesen mindegy, hogy a betáplálás földelésről (védőföldelés) vagy villámvédelmi földelésről van szó. Én úgy tudom, hogy a 20 m-nél közelebb eső földeléseket össze kell kötni. (Ha egyéb előírás ezt nem tiltja.) Nem tartom valószínűnek, hogy egy régi ház esetén ilyen tiltás lenne.

egusztika

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.
A félő a villanyász, aki a kérdéses épülete kivitelezi, nem csak közös EPH hálózatot fog kialakítani!
És amitől még jobban félek a két külön mérőórához különböző PE potenciál tartozik, elvileg a két földelő nyárs más potenciálon lehetnek. A fürdőszobai a gázvezeték ami csatlakozik a fürdőszobai konvektorhoz egy bizonyos potenciálon van, ami az EPH potenciáljától függ. Az EPH hálózat az I. sz. mérőórához tartozó PE és földelés határozza meg. A kérdéses fürdőszoba betápja a II. mérőórához tartozik. Itt szerintem testzárlat esetén, ha minden jól megy a automata leold és a II. mérőórához tartozó PE, illetve földelés által meghatározott potenciál kerül a testre. Ez a potenciál lehet más mint a EPH által meghatározott, hiszen azt a I. sz. mérőóránál kialakított földelés határozza meg.
A fentiek szerint értelmezem úgy, hogy mindenképpen szükséges a két földelőszondát megfelelő mechanikai szilárdsággal összekötni. Persze ezt a józan műszaki "paraszt" eszem mondatja velem.
Remélem érthető, hogy mit akartam a fentiekben leírni.
Ha valami nem stimmel nyugodtan kérdezzetek. Köszönöm előre is a hozzászólásokat.

JUVILL


Egy épületen belül, szerinted mi az, hogy EPH?
Még akkor is, ha két mérő van.

nyaki

Emlékeim szerint egy lakásról van szó, de külön mérőről és közös gépészeti vezetékrendszerről.
Érdekes felállás, ezért mondtam azt, amit.
Természetesen a 20m-en belüli földelők összekötése növeli a biztonságot és csökkenti a földelési ellenállást, de itt arról értekeztünk, hogy a lépésfeszültség szempontjából összeköthető-e, illetve muszáj-e.
Ha én összekötném, akkor nem babrálnám a hegesztést praktikum szempontjából, inkább egy 10-16mm2-es vezetővel kötném össze őket a kötődobozukban, vagy az EPH csomópontban, de előtte mérnék Rf-t a két földelőn. Gondolom nagy hibát nem követek el.
Egyébként melyik szabványpont írja elő, hogy 20m-en belül kötelező összekötni a földeléseket ... nem jut eszembe ::) .

JUVILL


2012. december 16-án erről a fórumon indítottam egy témát. Ott találsz erre vonatkozó szabványt és egy pár hozzászólást.
Javaslom, nézd át. ;)

nyaki

OK!
És mit, hol keressek?  ::) Segíthetnél benne, ha már Te tudod a választ.
Köszi

JUVILL


Földelések összekötés és szétválasztása a téma címe.
Az MSZ 172/1-86. számú érintésvédelmi szabvány és az MSZ 274 villámvédelmi szabvány is foglalkozik ezzel.
Az MSZ HD 60364-5-54:2007 számú szabványban is benne van.
Itt konkrétan az van írva, hogy minden földelést össze szabad kötni, ha ezek egyikén sem léphet fel tartósan (5 másodpercnél hosszabb időre) váltakozó feszültségnél esetén 50V-nál, egyen feszültségnél 120 V-nál nagyobb és rövid időre sem léphet fel 1000 V-nál nagyobb feszültségemelkedés.
A korábban leírt 20 m-es távolságra vonatkozókat megtalálod például az ÉVF vizsgaanyagok kézikönyvében is.
Nekem a 2010-es kiadás van meg, ez abban a 76. lapon található.

nyaki

Nos, átolvastam az idézett topikot és abban felmerülő szabványi magyarázatokat és még most sem tudok rájönni, ::) hogy mi volt az a momentum, amiben nem értesz velem egyet, illetve, hogy mit mondtam helytelenül.  ::)
Lehet, hogy már túl fáradt vagyok?...pedig igyekszem felfogni. :-\