Lindab lemez, villámvédelem.

Indította zsombor8, 2013. november 03., 18:18:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsombor8

Üdvözletem

Egy kérdésem lenne.
Van egy családi ház vagy is kettő aminek a héjazata Lindab lemez.
Kötelező rá villámvédelem, kell rá?

Köszönettel
Zoli

nyaki

Üdv!
Ha a helyi környezeti adottságok (rendeltetés, magasság, levegő szennyezettsége, oldalfalak anyaga, tetőszerkezet anyaga,  túlfeszvédelem kialakítása stb.) megkövetelik, akkor igen, sőt ajánlatos bekötni az EPH-ba az esőcsatornával együtt.

Fecó

Ez nem a tető anyagától függ. Villámvédelmi tervező állapítja meg részletes kockázatelemzés alapján hogy szükséges-e, és ha igen, milyen kialakítású legyen.

Tapatalk-kal küldve az én HTC One X-el


villlali

Fecónak teljesen igaza van. Nem felülvizsgálói jogosultság ezt megállapítani és bizony villámvédelmi tervezői jogosultság. Tehát én azt javaslom ne vegyél felesleges dolgot a nyakadba mert ez nem felülvizsgálói kör.

pgz

Mielőtt tervezőhöz fordulnál, nézd meg OTSZ 224§ , ahol leírják hogy nem kötelező villámvédelmet létesíteni 10m-nél nem nagyobb gerincmagasságú lakóépületeknél, legfeljebb 400m2 alapterületű... városi, vagy elővárosi környezetben , ha a tető anyaga A1-A2 tűzvédelmi osztályba tartozik..

A1-A2, nem éghető anyagot jelent.

Ettől még lehet csinálni valamit, de ezek alapján nem kötelező.

Üdv  pgz





villlali

PGZ teljes igazad van még az OTSZ paragrafusban is. DE!

Azt azért ne várjuk el, hogy a villámvédelmi felülvizsgáló építőanyagok tűzvédelmi osztályba sorolását ismerje. Sőt a felülvizsgálata során megállapítsa, hogy a 7 osztályból melyikbe tartozik. Igazad van mert a 224§ szerint nem kell. De mi van ha annak a lindab lemeznek nem ez a tűzvédelmi osztálya??? Igazad mert tényleg kell vele valamit kezdeni de mint felülvizsgáló nem az a dolgom, hogy A1-F osztályig soroljak ez a tervező feladata. Mint felülvizsgáló nincs hozzá jogom, hogy ezt megállapítsam. Max annyi hogy a jegyzőkönyvbe rögzítem, hogy ez a feladat villámvédelmi tervezői jogkör és mint ilyen ennek a tulajdonosnak kell erről gondoskodnia. Én így járnék el. Tehát véleményem szerint eldönteni azt, hogy kell oda vv vagy nem tervezői jog kör és az OTSZ ebben az esetben valami fényt mutat a megoldás felé de ez nem felülvizsgálói jogkör.

pgz


Ha nem vagyunk biztosak az anyag éghetőségi besorolásában , el lehet kérni a gyártótól, vagy neten megnézni.

Ez egyszerűbb mint tervezőhöz fordulni, ilyen egyszerűbb esetben.

Régebben a felülvizsgálók / még 62305 / előtt, tehát kb. időszámítás előtt , még eldönthettük hogy a minden körülmény ismeretében kell-e, és milyen villámvédelem egy épületnél.
Nem vagyok róla meggyőződve, hogy mostani rendszer, mindenkit tervezőhöz küldeni sokkal hatékonyabb, perszer nekünk felelőség szempontjából egyszerűbb, tervező tervezi, felülvizsgáló átnézi tervek alapján, kész.

Jut eszembe van valakinek információja arról, hogy az új szabvány / norma / szerinti felülvizsgálati árak, hogyan aránylanak a nem norma szerintihez???


nova

Idézetet írta: pgz Dátum 2013. december 28., 19:00:46 DÉLUTÁN
Jut eszembe van valakinek információja arról, hogy az új szabvány / norma / szerinti felülvizsgálati árak, hogyan aránylanak a nem norma szerintihez???

A témaindítótól eltérő új témáknak lehetőség szerint inkább nyissunk új témát, később így kevésbé keverednek a témák.  ;)
köszönöm.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

pgz

Ha ez segítség, most túrtam ki a Lindab honlapról, a teljesség igénye nélkül:

1) Lindab termékek MSZ EN 13501-1 szerinti tűzvédelmi (éghetőségi) osztályai
1.1 Bevonat nélküli horganyzott acéllemezek
külön vizsgálat nélkül:
– natúr tüzihorganyzott acél profilok (Z/C/U-profilok, bevonat nélküli trapézlemezek):
Osztály: A1
1.2 Bevonatos horganyzott acéllemezek
teszt vizsgálat (SP Institute; 0402-CPD-P704907 E, D) alapján:
– 25ym (15ym) vastag polieszter bevonatos acél lemeztermékek
(síklemez, trapézlemez, cserepeslemez):
Osztály: A2-s1,d0



Guszti

sziasztok
Kötelező nem kötelező, besororáltól függetlenűl de egy 250nm full lemeztetőnél érdemes e a teljes tetőt és erezt legalább földelni egy könnyűszerkezetes favázas ház estében?