Vezeték keresztmetszetek biztosítása

Indította Novill, 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Érdekes régen az volt a szemlélet, hogy szétszedtük a fogyasztókat több áramkörre (ma is) és nem volt gond a 1,5-es MCu. És ezt biztosítottuk B 16A-ra. Ma a 1,5-es vezetéket csak 10 vagy 13A-ra szokás biztosítani dugaszolóaljzatnál. Rengeteg létesítményt szereltünk meg a régi elvek alapján és még sem volt vele probléma. Igaz ekkor még nem merült fel az 1KV szigetelésû 1,5-es MCu vezetéknél" hogy tényleg meg van-e a 1,5-es keresztmetszete"Csak azóta lett ez gond mióta megjelentek az MSZ EN 2364 illetve az MSZ HD 60364 szabvány sorozatok. A konnektor bekötése 2,5-es vezetékkel nem is olyan stabil, továbbá ezek a szerelvények terhelhetõsége is csak 10/16A.

JUVILL


Nagyon jó kérdés!
Az MSZ HD 60364 szabványsorozat meghatározza a vezetékek alapterhelhetõségét, a megengedett biztosító, megszakító nagyságát.
De figyelembe kell venni a környezetet, a környezeti hõmérsékletet, a párhuzamosan futó (pl. egy csõbe húzott) vezetékek számát.
(A 2,5 mm2-es vezetékkel bekötött dg.aljzat azért nem jellemzõ, és egyáltalán nem stabíl a kötése.)

Novill

Ez ugyan igaz, de ugyan régen az MSZ 14550 szabvány is figyelembe vette a különbözõ módosító tényezõket. Igaz az MSZ HD 60364 másként vizsgálja ezt a kérdést.

Szelei

Szerintem is baromság!
Elõbb a csatlakozó gyártót kéne arra kötelezni (szabványban), hogy 2,5mm2vezeték stabilan köthetõ legyen, és ne csak egy ér esetén hanem 2 ér esetén is. Elképesztõen használhatatlan bekötést enged a süllyesztett kettes földelt aljzat. Egy vezeték esetén ha tömör szemet lehet hajtani erre még jó, de sem hajlékony sem tömör 2,5 re sem hajlékony 1,5-re nem alkalmas. :'(

balzsi

Valaki tudna táblázatot feltölteni alumínium vezetékekre vonatkozó biztosításról? Rézvezetõre vonatkozót találni a neten, de alumíniumra nem találtam. Ha táblázat nincs is, az is segítség lenne, ha az 50 mm2-es vezetékre vonatkozó értéket megtudnám.

Novill

A honlapomon a régi szabvány táblázata fenn van.

JUVILL


Az MSZ 14550/1-79. számú szabvány által megadott vezeték terhelhetõségi táblázatot jónak tartom. Itt 50 mm2-es alumínium vezeték esetén a megengedhetõ legnagyobb biztosítóérték 100 A.
A probléma ott van, hogy az MSZ HD 60364 számú szabvány megszorításokat tesz.
Például míg a régi szabvány 1,5 mm2-es réz vezeték esetén a legnagyobb biztosító értéket 16 A-ban állapítja meg, az új európai szabvány ugyanerre a vezetékre csak 13 A-os biztosítót határoz meg.
A fórumon ebbõl már volt vita.


balzsi

Köszönöm szépen a válaszokat.
A szigorításról annyit, hogy az ismerõs villanyszerelõk többnyire továbbra is 1,5 mm2-es réz vezetéket 16 A-ral biztosítják, illetve 2,5 mm2-es "gerincre" csatlakoznak 1,5 mm2-essel. Természetesen az utóbbi sem szabályos.
A "húzósabb" fogyasztóknál, mint mosógép, bojler, tûzhely, õk is 2,5-öst alkalmaznak.  A 13 A-os biztosíték viszont még kevésbé elterjedt, maradt a 10-es, vagy 16-os.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy indukciós fõzõlap esetében, mely 2x16 A-os, elegendõ a 4x2,5mm2-es vezeték (L1, L2, N, PE) és az N a fõzõlapnál lenne szétbontva, vagy 5x2,5mm2-es (L1, L2, N, N, PE), az N külön víve az elosztó doboztól.

JUVILL

Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. szeptember 09., 20:41:59 DÉLUTÁN
Köszönöm szépen a válaszokat.
A szigorításról annyit, hogy az ismerõs villanyszerelõk többnyire továbbra is 1,5 mm2-es réz vezetéket 16 A-ral biztosítják, illetve 2,5 mm2-es "gerincre" csatlakoznak 1,5 mm2-essel. Természetesen az utóbbi sem szabályos.
A "húzósabb" fogyasztóknál, mint mosógép, bojler, tûzhely, õk is 2,5-öst alkalmaznak.  A 13 A-os biztosíték viszont még kevésbé elterjedt, maradt a 10-es, vagy 16-os.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy indukciós fõzõlap esetében, mely 2x16 A-os, elegendõ a 4x2,5mm2-es vezeték (L1, L2, N, PE) és az N a fõzõlapnál lenne szétbontva, vagy 5x2,5mm2-es (L1, L2, N, N, PE), az N külön víve az elosztó doboztól.

Nem teljesen értem, az az igazság.
Hogy érted azt, hogy a nullát a fõzõlapnál bontod meg?
A tûzhely 2 fázisú?
Akkor is az elosztóból kell közvetlenül a nullát és a védõvezetõk csatlakoztatni, hiszen nem PEN vezetõvel táplálod meg, mert az elosztóban a PEN vezetõt már szétválasztottad nulla- és védõvezetõre.

Gyurmaúr(fi-relé)

Úgy ám! Emlékszem, milyen heves indulatok csaptak fel vezeték keresztmetszet, ill hossz vs. terhelhetõség témakörében, hiszen önmagában egy kábel keresztmetszete egy dolog, de ugyanolyan fontos a hossza, a terhelt erek száma egy kábelben, ill egy védõcsõben, a felhasználás helyszíne, stb. Mert pl az a 100A-es biztosíték lehet akár gR, gL, gG/gL,stb, ergo az a 100A a valóságban lehet akár 120-160 is delta t idõ alatt, amit az 50-es Al vezeték nem biztos, hogy tartósan kibír.  :'( Az is állandó dilemma még a gyakorlott villnyász számára, hogy be tudja-e lõni, az adott Á.K-t végûlis milyen tényleges terhelés fogja érni. Pár napja szereltem egy konyhát, ahová egyrészt bekerûlt egy kerámialapos tûzhely, mely ugyebár 3 fázis 400V-os táplálást kapott a már korábban más által behúzott 2.5-ös MCu vezetéken és a konyha áltellenes oldalán nyert elhelyezést egy 3kW-os sütõ, mely gyárilag 1 fázisú és normál házt dugvillával gyártották. Mivel én egy ekkora terhelés esetén nem vagyok híve a dugaljas csatlakozásnak, ill a fali, felfûzött dugaljat sem találtam alkalmasnak ezen készülék megnyugtató csatlakoztatására, így behoztam a mért fõelosztótól egy 3x2.5-ös MT kábelt, mely 14 méter hosszú, tehát az itt maximálisan jelentkezõ 13A terhelést minden további nélkûl órákon át bírni fogja és persze a készülék dugvilláját eltávolítottam és annak 1 m-nél is rövidebb 1.5-ös -szintén MT- kábelét egy OBO dobozban kötöttem a 3x2.5-höz.