Villámvédelmi berendezés véleményezése

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. október 17., 18:06:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Sziasztok, Urak!
Érdekelne a véleményetek, hogy a képeken látható szerelés mennyire nevezhetõ qualitatívnak, ugyanis a kivitelezõ kolléga a hétvégén 2 óra alatt ledarálta a házunk tetején található hálózatot, melyet most vettem szemügyre, közösen a közös képviselõvel és hát -mi tagadás- nem ájultam el tõle!
várom a kommenteket!
Üdv. mindenkinek!
íme, a fotók:

Szelei


Kecskeméten fel újított épület tetején bekötött és hegesztéssel javított villám védelem. Még a tetõfeljáró nyílások fém keretét is bekötötték. Itt legalább a frissen hegesztett részeknél fekete alapozóval védték a kötéseket.

A frissen újra feszített levezetõre DIGIS vagy inkább dilis kolléga rá szigszallagozta az antenna koax kábelét hátha durranthat egy tévét és vele a lakást!

A te képeiden nekem az a megdöbbentõ, hogy a rozsdás létra oldalára tisztítás nélkül (rozsdára) bilinccsel rögzítette a sodronyt, és még arra is lusta vagy pénzéhesség végett képes volt, hogy spóroljon létránként kb. 3 méter sodronyt a felfogóig. Mert ezt bizony egybõl a levezetõ horganyzott gömbvasára kellet volna kötni! A kötések elõtt rozsdamentesítettem volna és kötés után festettem volna a gömbvasakat. Szerintem így már iparosabb kinézete lenne. és valamivel tartósabb is. Ezek mellet hiányolom a szellõzõk bekötését is!



Gyurmaúr(fi-relé)

Helló, Szelei kolléga!
Sejtettem én, hogy nem vagyok hülye, azaz nálam is ezek a kételyek fogalmazódtak meg, azaz hogy miért spórolt meg a "szakember" kéményenként kb 2-3 m sodronyt, melyet én egyébként Mü csõben különítettem volna el fizikailag a "mászókától" és a felfogókat sem 1m-es hosszúságúra vágtam volna (mellesleg sem gömb, sem kihegyezés nincs rajtuk), fõként hogy ugyebár a középen lévõ 4 kürtõs szellõzõk abszolúte nincsenek így védve. Szerintem, egy felfogót nem közvetlen szerelek a mászókára, hanem szigetelt távtartókkal, aztán a vízszintes sodronyösszekötésekre pl az OBO által gyártott T és kereszt sodrony összekötõket használtam volna, ja és az egészet megoldottam volna egyetlen vízszintes összekötõ sodronnyal. Azt gondolom -bár még Kruppa Attila MESTER válaszát azért megvárom, mert neki is elpanaszoltam ezt a gányamelót-, hogy ez a jóindulattal is 2.-es osztályzatú hekmányolás semmiképp nem ér 160 rugót, igaz?!?  :'(

Szelei


Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Fórumozó Kollégák!
továbbra is várom a kommenteket a "kreatívan" elkészített külsõ villámvédelem ügyében, ha lehet,akkor saját képekkel illusztrálva, mert ezért a hekmányért -ha lehet- nem csengetnénk ki azt a 160ezret.
Elõre is köszi mindenkinek... ;)

Novill

Villámvédelmi berendezés szabványossági felülvizsgálata is el készült hozzá. Mi volt a besorolása? Jónak minõsítette a kolléga vajon.

Gyurmaúr(fi-relé)

ÁÁÁ, semmiféle minõsítõ okirat még nem készült, hisz még át sem vette a közös-képv a melót, mert már az elkészülte után gyanakodni kezdett, majd utána szólt nekem is, hogy ugyanmá jöjjek fel a tetõre, körbe nézni.
miután én lecheckoltam, jutottam arra a -ahogy látom, teljesen helyes- végkövetkeztetésre, hogy ez úgy szar,ahogy van és miután a kommentekbõl is kb azt szûrtem le, hogy erre senki nem gratulál, illetve megosztottam a képeket még 1-2 szaktekintélyel,akiktõl még várom a reakciót,de azt gondolom, hogy ez a meló egy 00, ha pedig erre a kolléga még minõsítõt is kiállít, nos az már bennem fel fog vetni bizonyos kérdéseket...

Novill

Ennyi képbõl a helyszín ismerete nélkül én személyesen nem foglalok egyértelmûen állást a szakszerûség tekintetében. Látszanak a tetõn lévõ felfogó vezeték az ilyen helyen gyakran elõforduló ( régi MSZ 274 szabvány szerinti, ma már csak javítás esetére elfogadható, vagyis nem a teljesen új villámvédelmi rendszer kiépítése esetén) feltehetõn c távolság (50cm) távol tartása a tetõtõl. De nem látom a betongúla alatti szigetelõ lemezt. Nem vagyok biztos benne a sok kiemelkedõ fémszerkezetek esetén ez a felfogó vezetési mód lenne a megfelelõ. Ki kell térni a veszélyes megközelítésekre, túlfeszültség védelemre, stb. Ezért mindenképpen ha át is veszitek csak  minõsítõ irattal, amely megfelelõ minõsítéssel van kiadva. Itt a kérdés a normatív elõírások létesítése szerint kell-e kivitelezni ( ez az MSZ  EN 62305 szabvány szerinti a 28/2011.IX.6. BM rendelet szerinti új kivitelezésekre vonatkozik 2011.X. 1-tõl) vagy a régi ( MSZ 274 szabvány 9/2008.II.22.ÖTM rendelet szerint)  nem normatív szerinti javítás kisebb nem teljes kõrû felújítás. Így a fentiek alapján is látszik, hogy a villámvédelem nem is olyan egyszerû ha igazán bele akarunk mélyedni. Tehát felül kell vizsgáltatni mindenképpen, melyet egyébként a rendelet is elõír.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves novill! Ha gondolod, szeretettel meghívunk a helyszínre,- mely Bp-n a XI.kerületben található- hogy sk checkolhasd meg ezt a -nemcsak szerintem- "középszerû" melót. Még az 50cm-s magasság megvan, de pl. a b etongúlák alatt csak kátrányzsindely van, továbbá a sárga kromátolt sodrony szorítók sem megfelelõek, pláne nem úgy, hogy a "mászókák" sem lecsiszolva, sem rózsdátlanítva nem lettek. Azt nem tudom, hogy a levezetõt megmérte-e, illetve csinált-e bontható mérési pontot a kolléga úr?! Amint a kezünkben lesz az általa elkészítendõ minõsítõ okirat, nos akkor okosabbak leszünk. mivel ez a szerelés már okt.6-a után készült, ezért -ha jól tévednék- már a szigorúbb elõírások vonatkoznak rá. Annyit finoman meg fogunk pendíteni a császnak, hogy esetleg hajlandó lenne-e javítani azokon a triviális hibákon, melyeket egyértelmûen elkövetett, mert akkor esetleg lehetõsége lenne arra, hogy meg is kapja azt a 160 rugót,amelyet most semmiképp nem érdemel meg!  ;D

Novill

Látom, egy kicsit le vagyok maradva a válasszal. Köszönöm a meghívást, de nem kívánok bele folyni más munkájába. A felülvizsgálatnál úgyis ki kell, hogy derüljön a villámvédelmi berendezés megfelelõsége vagy nem megfelelõsége.  Igen a beton gúlák alá a kátránypapír olcsóbb, mint a szigetelõ lemez. Annak idején úgy tanították, hogy a 10 cm távolság folyamatos vezetésnek számit a villámvédelemnél. Ezzel nem azt állítom, hogy nem kell a felületet lecsiszolni, illetve korrózió védelemmel ellátni. A bontható mérési pontokra szükség van.   Vigyázni kell arra, viszont ha netán az új OTSZ hatálya alá kerül, akkor már tervezési kötelezettség is elõ van írva. Lehet, hogy soknak tûnik a 160 eft,  de minden attól függ , hogy mi tartozik bele. Mert az anyag költség, munkadíj, felülvizsgálat ára, túl. feszültség védelem, stb. jelentõs összeget képviselhet.  Ilyenkor véleményem szerint a tételes költségvetés és tételes elszámolás a megoldás, mert utólag nincs vita. Azon pedig már nem lepõdöm meg, hogy szakszerûtlen munkát végeznek egyes kollégák. Én most végeztem egy társasház méretlen fõvezeték munkáinak a vizsgálatával, itt is volt jelentõs mennyiségben szakszerûtlen munkavégzés. Csak azon csodálkozom, hogy tudnak nyugodtan aludni ezek az emberek.