lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés

Indította lesifotós, 2017. február 24., 10:41:35 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Miért kell neked nullátmenetes triakos vezérlés a lámpákhoz? A wolframgőzrobbanást jobban bírja a relé a kompakt fénycsövek és minőségi LED fényforrások kapcsolóüzemű tápjai meg a soros triakot "zavarba" hozzák mivel a tartóáram határon lebeghet.  Ez főleg "bika" triakokra nagyon alacsony áramoknál jellemző és kapuzástól függően átmehet tranzisztor üzemmódba amitől még melegszik is.

lesifotós

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 11:14:56 DÉLELŐTT
Miért kell neked nullátmenetes triakos vezérlés a lámpákhoz?

Szia Endre!

Az érzékelő tápfeszét egy soros 100 ohm+330nF előtét biztosítja. Ebből van 18 db,amik párhuzamos kapcsolásban vannak (betáp oldalról). Az eredő soros ellenállás 5,5 ohm (vele sorban 5,9 mF a kondik eredője). A bekapcsolás pillanatában ez az 5,5 ohm terheli a hálózatot,ami szerencsétlen esetben 50-54A áramot eredményezhet (elhanyagolva a vezetékek,kötések ellenállását).  Ezt elkerülném,ha lehetséges lenne... (de nem bármi áron!)



Simon Endre

Ne aggódj a legnagyobb idő amig ez az áramlökés tart max. 5 miliszekundum ezután csak a kapacitív soros impedancia szerinti csaknem generált áram folyik. A  "soros" diódahíd is kibírja a lökést végsősoron azt védi 5-220 ohmos ellenállás. Az igaz hogy sok párhuzamos eredő lökőáram számottevő, de ha azt csillapítani akarod sorososíts be egy egyszerű NTC termisztort. Típust nem hasalok  a PC tápok hálózati részében van pont erre szolgáló változat.

nyaki

"Az osztályharc egyre fokozódik." ;D
Ha az érzékelő induló áram aggaszt - szerintem feleslegesen -, akkor nem kell aggódni, mert egy jól kivitelezett hálózatnak simán le kell tudni kezelni ezt az áramot, ráadásul ezt nem túl gyakran fog előferdülni, ha biztonságosnak mondható az épület villamos tápellátása.

Simon Endre

Főorvos úr kérem ezen az "osztályon" a harcosok és a hypohondriások is szépen gyógyulnak !
Szia nyaki bocs....

lesifotós

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 20:26:15 DÉLUTÁN
Ne aggódj a legnagyobb idő amig ez az áramlökés tart max. 5 miliszekundum ezután csak a kapacitív soros impedancia szerinti csaknem generált áram folyik. A  "soros" diódahíd is kibírja a lökést végsősoron azt védi 5-220 ohmos ellenállás. Az igaz hogy sok párhuzamos eredő lökőáram számottevő, de ha azt csillapítani akarod sorososíts be egy egyszerű NTC termisztort. Típust nem hasalok  a PC tápok hálózati részében van pont erre szolgáló változat.

Szia Endre!

A felsorolásból csak azt az egy elemet hagytad ki,ami miatt aggódom: a kapcsoló relé kontaktusát.

Ellenben ezt az NTC megoldást több helyen is olvastam. Szétkaptam egy ATX tápot és kivettem az NTC-t. Hideg ellenállása 5,4 ohm. Ez a javaslat valóban jónak tűnik az áramlökés csökkentésére.

Köszönöm!

Arra vonatkozóan van javaslatod,hogy miként lehet ezt úgy beiktatni az áramkörbe,hogy az megfeleljen az érvényes előírásoknak?

Visszatérve az eredeti kérdésre,miszerint a világítási hálózatban megengedett-e a bontható csatlakozó vagy csak fix bekötés a megengedett, még mindíg várom a választ.



Üzenet összefûzve: 2017. február 28., 07:16:18 DÉLELŐTT

Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. február 27., 23:10:49 DÉLUTÁN
"Az osztályharc egyre fokozódik." ;D

De mindíg a fiziaka a győztes! :-)

Simon Endre

A PC tápokban használt NTC termisztorok 2-3 ampert is elbírnak  de van akár 5 amperes is B57237S0509M (Epcos) A kapcsolás bonthatóságának nem tudom mi a célja, alapvetően nem tiltott de a foglalatok bekötése szempontjából mint korábban említettem kötött, kivétel a GU 10-es. Ha nagyon kell a bonthatóság van csatlakozó polarizált pizitív csapos aljzat és dugó "E" tipus (sukó) és lengőben PC-012.

lesifotós

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 28., 21:32:39 DÉLUTÁN
A PC tápokban használt NTC termisztorok 2-3 ampert is elbírnak  de van akár 5 amperes is B57237S0509M (Epcos) A kapcsolás bonthatóságának nem tudom mi a célja, alapvetően nem tiltott de a foglalatok bekötése szempontjából mint korábban említettem kötött, kivétel a GU 10-es. Ha nagyon kell a bonthatóság van csatlakozó polarizált pizitív csapos aljzat és dugó "E" tipus (sukó) és lengőben PC-012.

Szia Endre!

Két kérdésem lenne:

1, hova és hogya lehet beépíteni az NTC-t úgy,hogy az a felülvizsgálatkor elfegadható legyen?

2, ez akapcsolóóra alkalmazható-e -kapcsolószekrénybe beépítve- lépcsőház világítás kapcsolására?


Simon Endre

Természetesen használható, bár ezt kifejezetten kültérre gyártottál, végül is ez a mozgásérzékelőket kapcsolná+lámpákkal, vagy csak a lámpákat? Én ezeket fix beépítéshez szétbontottam és csak a NYÁK maradt benne a fedeles rész alá beforrasztós sorkapcsok kerültek a táp és a leválasztott, csak záró relékimenet számára a belső (fázis) kapcsolatot megszüntettem a kimenetre DC 12 voltos vezérlés csatlakozott. Ezekből nagyon sokat használtam (más tipusokat is,) amikor még a kalapsínesek nem voltak piacon ilyen árfekvésben. Ezeket kiárusításokon tőmegével vásároltam fel átalakításhoz, dobozos vagy táblás beépítéshez. A GAO-s kétcsatornás, kalapsínes megjelenése után ennek vége, sajnos a DCF77 funkció csak írott malaszt ezekben, időn(ként) korrigálni kell.
A lökéscsillapító NTC beiktatható forrasztással a dugó és aljzat csatlakozópont közé. A 16 amperes terhelhetőség evvel ugrott !

lesifotós

Szia Endre!

Köszönöm a részletes választ!

Éppen most van előttem szétszedve az asztalon az óra. Nagyon korrekt a kialakítása!
A kapcsoló relé 24VDC tipus 240VAC/30A kontaktusokkal. Itthon is beszerezhető.
És ahogy elnézem a doboz kialakítását,roppant egyszerű lesz az átalakítása.
A rendszer úgy áll(na) össze,hogy:
- kikerül a mostani lépcsőházi automat+DIL,megszünnek a világításkapcsolók,
- bekerül a kapcsoló óra;
- minden egyes mennyezeti lámpa saját mozgásérzékelőt kap,oly módom,hogy a mozgásérzékelő betáp rácsatlakozik a mostani lámpák hálózatára, a kapcsolt lámpa pedig a mozgáérzékelő kimeneti kontaktusától kapja a fázist (nulla fixen rámegy).
- az kapcsolóóra nappal lekapcsol minden mozgásérzékelót (és ezzel együtt az összes lámpát)
- amikor bekapcsol az óra,a mozgásérzékelők saját alkonykapolója engedélyezi a lámpa bekapcsolását.

Ebből adódóan,amikor a kapcsolóóra aktíválja a rendszert,minden mozgáérzékelő egyszerre kapja meg a tápot. A mozgásérzékelő kapcsolása olyan,hogy egy beállítási idő után felkapcsolja a lámpát egy időzítési időre. Jól lehet,hogy az kizárt,hogy az összes lámpa egyszerre kapjon tápfeszt,de lesz olyan rövid idő,amikor minden lámpa világít.
60W-os izzóknál+ a 18 mozgásérzékelő 4,5-5VA felvétele, ez közel 5A-es terhelés.)
Az NTC ezzel ugrott. De egy 5-10W terhelhetőségű,fix 4,7 ohmos ellenállás megoldhatja a problémát,mert a normál működés során legfeljebb 3-4 lámpa lesz egyszerre bekapcsolva.Ezek árama már nem lehet gond.
Ha van egy kis szerencsém,akkor az izzó kiégésekor se megy tönkre,viszont védi a relékontaktusokat. Ezt majd az élet igazolja vagy cáfolja.

Lassan csak letisztul a kép! :-)

Segítséget még 1X köszönöm!

Ha elkészül a rendszer,majd refelálok a tapasztalatokról.

Üdv: Zoli