Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

Akkor dobjunk fel egy újabb témát.
Figyelve a PV rendszerek (külföldi) fejlődését, az irány egyre inkább a teljesítmény optimalizálás felé tolódik el.
Tehát, tudjuk, hogy ha a rendszerünk táblái közül néhány kevesebb besugárzási teljesítményt kap (árnyékba kerül) az egész string teljesítménye drasztikusan romlik. Erre fejlesztik a cégek többek között a "panel átugrásos" teljesítmény optimalizálást.
Ekkor a panelek hátoldalára egy kis elektronikát biggyesztenek és monitorozzák az egyes panelek leadott teljesítményét. A leggyengébb láncszemeket pedig egyszerűen kiiktatják a rendszerből.
Tisztelettel felmerül bennem a kérdés (és még mindig ezen a fránya üresjárási feszültségmérésen tornázok), ki hogy végezné a mérést?  ::)
(szuperextra műszerünk ír-olvas-rajzol  ;) )

Sacc-placc

 ;D búcsúzóul... :D a szabványok betartása nem kötelező!!!...  :'(

S/K

87. § (1) A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell
kialakítani.
(2) A távkioldó egység kapcsolóját az építmény villamos tűzeseti főkapcsolója közvetlen közelében kell elhelyezni.

Idézet volt az OTSZ-ből.
Kérdés:
Ha PV modulok közelében egy olyan kapcsoló van beépítve ami távkioldású és kézi lekapcsolást is tud, de a távműködtetése úgy van kialakítva ha "elmegy" a hálózati áram akkor automatikusan kikapcsol, ha visszatér a hálózat akkor kb 2 perc késleltetéssel kapcsol vissza. (Lekapcsolják a főkapcsolót, áramtalanítják az épületet mert tűz vagy balesetveszély van.)
Ez elfogadott?

nyaki

"a DC oldalon villamos távműködtetésű ÉS kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani."
Szerintem ez mindent elmond. ...és ha már távkioldós is egyben, akkor sajnos a tűzeseti főkapcsoló mellé ki kell építeni a távkioldó kapcsolóját is. Erről meg a 2.pont ad egyértelmű választ.  E két pontot nyugodtan össze is fűzhették volna, mert egyik a másika nélkül amúgy sem lehetséges.

S/K

Az 5 méteren belül beépített DC kapcsoló tudja ezeket. Kézzel is kapcsolható és távműködtetéssel is. A távkioldás meg automatikus ahogy írtam. (tűzeseti főkapcsolót lekapcsolják vagy elmegy az áram akkor a DC kapcsoló is kikapcsol.)
santon  | tűzvédelmi kapcsolók

Fecó

Szerintem az rendben van hogy a tűzeseti főkapcsoló egyben a DC oldalt is megszakítja, ezt felirattal is jelölném. Viszont azért egy külön DC oldali főkapcsoló is szükséges, mondjuk az inverter leválasztása céljából szerintem. Gyakorlatilag egy "sima" DC-s mágneskapcsoló egy 230 V-os behúzótekerccsel simán tudja ezt. A főkapcsolót ha lehúzod, evidens hogy a mágneskapcsoló is elejt, pluszban egy külön kapcsoló a vezérlőkörbe ami leveszi csak a DC mágneskapcsolót.

S/K

A DC elosztóban van főkapcsoló főbiztosító, túlfesz levezető, az AC elosztóban szintén ami táplálja az épületi főelosztót.
Itt az átvételnél hiányolta a műszaki ellenőr a távkioldást. A kivitelező és én is magyaráztuk neki a kapcsoló működését. Abban maradtunk hogy mindenki utána néz a dolgoknak. Részemről a tűzeseti főkapcsoló mellé helyezzenek egy feliratot ami arra utal hogy a tűzeseti főkapcsoló lekapcsolásakor a napelem moduloktól  5 méteren belül elhelyezett kapcsolója is kiold.

Sacc-placc

bocs hogy belekotyogok... TvMI
A  DC-oldali  vezetékek  lekapcsolására  vonatkozó  követelményének  kielégítésére
elfogadható  műszaki  megoldás az  inverterbe  épített  DC-oldali  leválasztás,  ha  az adott
DC-kábel épületbe való belépési pontjától indult belső DC-nyomvonal  teljes
hossza nem haladja meg az 5 métert és nem halad át egymás feletti/alatti egynél több
szinten, idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon.

Tehát ha az épületen belül a DC kábel hossza kevesebb 5 méternél az egyenáramú leválasztást nem kell kiépíteni!

Fecó

Azért a TvMI-n kívül létezik más is ami ezeknek a rendszereknek a kialakítását taglalja. A TvMI lehet hogy "elnézőbb", de az MSZ HD 60364-7-712 olyat ír, hogy a PV inverter karbantartásának biztosítására leválasztó eszközöket kell telepíteni mind az egyenáramú, mind a váltakozó áramú részen. Ami nem is annyira butaság, hiszen oké hogy a PV inverterbe van építve DC kapcsolást biztosító egység, de ha magát az invertert cseréled, karbantartod, csak le kellene kapcsolni a DC oldali részt is. Kimondja a fenti szabvány továbbá konkrétan, hogy a PV inverter egyenáramú oldalára egy szakaszolókapcsolót kell beépíteni. A szabvány nem kéri a távkioldást, azt valóban már a TvMI szabályozza pluszkövetelményként, de valamilyen leválasztóeszköz kell.


Sacc-placc

Akkor kéretik kivenni a TvMI-ből...  :P
(Vagy akkor egyértelművé kell tenni, hogy mi fölé és mi alá rendelt szabályozás... gondolok itt az OTSZ mint törvényerejű BM rendeletre, alatta a TvMI mint ellenőrző hatóság bibliája, az ellenőrzések menetének alapja, alatta a HD MSZ mint szabvány, mint megfelelő műszaki megoldások ajánlása... vagy hogy is van ez? Ha valaki nem szabványra hivatkozik egy minősítő iratban, hanem a műszaki irányelvre, és az OTSZre, akkor mi van? )
... és itt elszabadulhat a fantázia... pl földre telepített PV rendszereknél hol van az épületbe történő belépés pontja, honnan 5 méter az 5méter... stb stb.
A szabvány az szabvány, és pont. A törvény, meg törvény. Ha van bizonyíthatóan a követelmények kielégítésére alkalmas más műszaki megoldás, akkor mi van?
Maradva a PV-nél!!! Teljesítményoptimalizált PV rendszernél az egyes táblák ki és be kapcsolhatóak a rendszerbe. A központi optimalizáló programjában van egy pont, ami az összes panelt lekapcsolja! KELL-E DC leválasztást kialakítani????